4.0

#18
4.0

Tuři se prokopali k výhře No.1

Velkou část první půle zaskočení Tuři, na něž kouč Válečníků Grepl házel jednu taktickou variaci za druhou, přece jen díky domácímu prostředí udrželi hlavy nad vodou a po vyrovnaném poločase na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny utrhli šňůrou 13-0 první zápas semifinále, jehož zejména poslední čtvrtina byla rozbita spoustou faulových hvizdů. Ty ztěžka vydýchávali tu hráči jednoho, tu druhého týmu a namnoze také fanoušci v solidně zaplněném svitavském hledišti, kde duel sledoval i vítěz NBA a Euroligy a nyní už také kormidelník slovenské reprezentace Žan Tabak. Ten přijel přesvědčit k návratu do národního týmu místního kapitána Romana Marka.

Právě zkušený playmaker byl v úvodu utkání hlavní lovnou zvěří děčínských nájezdníků, kteří obrovsky aktivním zdvojováním uvězňovali lídra Turů do spousty pastí, nutili jej zbavovat se míčů a hlavně mu neumožňovali provádět jeho typické pick-and-rollové řemeslo. Marně pak osamocený dlouhán Aiken mával rukama pod košem, když mu jeho parťák přes les rukou před sebou neměl moc kudy posílat balony.

Nebyla to však jediná taktická varianta, kterou chtěli hosté soupeře zaskočit. Už do základní pětky postavili na křídlo power forwarda Carlsona, aby sestava proti více než dvoumetrovému domácímu small forwardovi Svobodovi nestrádala na doskoku. A později to byl dokonce domácí kouč Růžička, který musel navyšovat sestavu seskupením vysokých křídel O´Briena a Svobody, když se Válečníci začali opakovaně drát k útočným doskokům.

Viditelně zaskočená a se zakončením váhající byla zprvu i domácí juniorská divize, míče ztrácející Tuři se tak v úvodu propadli až na 6-15 a už od koše soupeře zónově presující a poté proti přihrávkám bránící Válečníci, kteří velkou část první čtvrtiny udržovali vysokou sestavu, byli i díky agresivnímu atakování koše v útoku jako první na koni. Do skokana Aikena se zprvu několikrát snažil zahrát zády i hřmotnější a v úvodu velmi aktivní Krakovič, ale s vynucováním faulů neuspěl a hosté už se pak k této variantě nevrátili. Velký výkon do půle ukázal i Carlson, který k 8 bodům přidal i 3 doskoky, 3 bloky a 2 zisky.

Za stavu 14-22 přišel domácí tým uklidnit jeden z nejstarších, power forward Jelínek, který zejména díky třem útočným doskokům zařídil s pomocí Marka a O´Briena obrat na 23-22. Tuři se postupně začali oklepávat a nepohrdli ani třetím faulem už po 13 minutách prvního rozehrávače hostů Šišky, jejž po oboustranné technické chybě (s domácím Svobodou) o něco později napodobil spoluhráč Pomikálek.

Ač se domácí v závěru dostali i ke své první trojce z ruky Teplého, byli po 20 minutách především rádi, že skore je při jejich rozhozeném útoku (10 asistencí na 9 ztrát, Děčín 11 na 4) jen 38-40.

Po změně stran už byli na hřišti mnohem sebevědomější Tuři, kteří valili na koš vše, co šlo, a nebáli se kropit obruč i z početnějších trojkových pokusů. Jejich první vlnu Válečníci ale zastavili v zárodku. Vzápětí se v průnicích pomalu rozjížděl do půle chybující domácí rozehrávač Číž a svou produkci rozdmýchal i O´Brien, načež Svitavy utekly na 8 bodů. Avšak sdružená série jejich faulů s trojkami Pomikálka a Šišky posunula zanedlouho hosty k poslednímu obratu (54-55).

Právě tady se ale v samém závěru třetí čtvrtiny začal psát válečnický konec. Domácí otevřeli čtvrtou část s oběma rozehrávači, Číž dvakrát nabil Puršlovi, Feštrův nesportovní faul domácí využili k pěti bodům a rázem tu bylo pro hosty kritické skore 67-55. Vlastně už osudové.

Šiška ještě stihl dvěma trojkami snížit na 6, ale za stavu 75-61 už se zdála dálnice pro Tury otevřená. Strach z první výhry však přece jen ještě dal šanci hostům, kteří vytáhli presink na maximum a pak už jen záleželo, komu byl v nepředvídatelné závěrečné ruletě odpískán faul, a kdo proměnil trestné hody. Domácí mladíci chybovali hned ve čtyřech případech, přidala se i ztráta zkušeného Marka a v pěti malých hráčích operující a z šestek přesní hosté (21/19) byli rázem 40 sekund do konce na stavu 82-79. Poté ale rychlý pas do brejku na Aikena a následná ztráta děčínského Carlsona udělaly nad zápasem definitivní kříž s výsledkem 86-81 pro domácí Tury.

Ty táhl kvartet O´Brien (22+7 doskoků a 7F+), Aiken (15+8 doskoků), Matěj Svoboda (12), Marko (11+6 asistencí a 6F+), za Děčín (stále bez centra Grunta) kontroval především úderný Autrey (22), z odstupu následován Krakovičem (12) a Šiškou (11+5 asistencí). Domácím patřily body zpod koše (48-30), z brejků (23-16) a také doskoky (40-30, v útoku 14-7, ale body z druhých šancí 9-9). Pro hosty překvapivě hovořily trojky (20/5 – 18/8) a také menší počet ztrát (17-11).

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Zápas byl velmi intenzivní. My jsme začali dobře v prvním poločase, v první čtvrtině jsme hráli velmi dobře. Ve druhém poločase nám asi trochu chyběla energie, prohrávali jsme na útočném doskoku a to s největší pravděpodobností rozhodlo. Snažili jsme se bojovat až do konce, takže bych chtěl svým chlapcům poděkovat za odpracovaných čtyřicet minut, protože po náročné sérii s Opavou měli opravdu těžké nohy. Bylo těžké je připravit, i když v hlavě namotivováni byli. Uvidíme, jak budou vypadat v úterý ráno, ale zase jsme připraveni odbojovat celých čtyřicet minut, abychom tady byli důstojným soupeřem týmu, který je velmi kvalitní a po základní části skončil na druhém místě. My se budeme snažit mu to co nejvíc znepříjemnit.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Viděli jsme velmi bojovné utkání ve vysoké intenzitě. My jsme do něj nastoupili nechci říct nekoncentrovaně, ale v obraně jsme udělali spoustu laciných chyb, které soupeř velmi dobře trestal. V úvodu utkání byl lepší. Do druhé čtvrtiny jsme vstoupili s trošku pozměněnu sestavou. Udělali jsme pár dobrých rozhodnutí, i přesto jsme v poločase prohrávali o dva body. Co nás sráželo, bylo poločasových devět ztrát, ale myslím, že pak rozhodl nástup do třetí čtvrtiny a v ní jsme si vybudovali určitý polštář. Leč Válečníci jsou Válečníci od toho, že se pořád nevzdávají. Po třech čtvrtinách bylo skore o tři body, ale my jsme pak šli do sestavy s Seanem na „čtyřku“, což nám ohromně pomáhalo v přechodové fázi, kdy jsme dali 23 bodů z protiútoku, což je pěkné číslo v play-off. Trošku mě mrzí naše tříbodová střelba, protože jsme měli spoustu otevřených střel, které kdybychom proměnili, tak bychom mohli lépe kontrolovat závěr. Soupeř vytáhl zónový presink, my jsme věděli, že ho hraje, i přesto jsme udělali pár hloupých chyb a vrátili soupeře do koncovky, ale myslím si, že i tak jsme to kontrolovali. Trošku mě mrzí trestné hody - čtyři neproměněné v řadě za stavu plus sedm. To by se nemělo stávat v takto vypjatých chvílích, ale jsme jenom lidi, takže za vítězství jsme hodně rádi.“

Filip Kroutil (guard BK ARMEX Dčín): „Dneska nás zabily hlavně ty doskoky. Měli jsme skvělé procento střelby, takže doufám, že v úterý nám to zůstane a zabojujeme více na doskoku.“

Sean O´Brien (forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Prvních pět minut jsme nezachytili vysokou intenzitu hry, se kterou nastoupil soupeř. Děčín hrál velmi dobře na útočné polovině. Měl lepší provedení útočných systémů a díky tomu i lépe střílel. Poté jsme ale zlepšili exekuci našeho útoku, lépe jsme bránili a k tomu se přidala i střelba, která byla klíčem k úspěchu.“

18:00

Absence Svitav: rozehrávač Kotásek (záda)

Absence Děčína: nejistý je nadále start centra Grunta

Vzájemné zápasy v této sezoně v NBL: 84-69 (ve Svitavách), 79-77 (v Děčíně), 82-73 (v Děčíně), 85-88 (ve Svitavách), v poháru: 74-86 (v Děčíně)

V přímém přenosu ČT Sport v pondělí od 18 hodin odstartuje ve Svitavách velmi atraktivní semifinálová série na 4 výhry, na jejímž konci budou buď přepisovat dějiny prvním postupem do finále i první ligovou medailí svitavští Tuři, nebo čtvrtým postupem do finále za posledních pět sezon potvrdí pozici druhého nejlepšího týmu NBL poslední pětiletky děčínští Válečníci, pro něž bude semifinále velkou odvetou za loňské neúspěšné čtvrtfinále právě proti Východočechům.

Děčínští se probili do aktuálního semifinále až v sedmém duelu čtvrtfinále s Opavou a stejně dramaticky se až v posledním kole nadstavby protlačili na klíčovou třetí příčku, která jim zaručila mnohem hratelnější semifinále. DEKSTONE naopak druhé místo po dlouhodobé části okupoval delší čas a i ve čtvrtfinále zaváhal v jediném utkání s Ústím spíš shodou různých okolností, neboť byl jasně lepším týmem.

Co ukázalo pět vzájemných zápasů této sezony, kdy do čtyř šli Severočeši ještě pod vedením kouče Budínského, a až poslední duel dlouhodobé části řídil nový kormidelník Grepl, který už také nemálo pozměnil hru týmu, proto předchozí utkání pro Tury budou jen dílčím vodítkem.

První tři ligové zápasy patřily Turům, kteří ve druhém a třetím uspěli dokonce na palubovce soupeře, kde tak navázali na loňské čtvrtfinále, kdy Děčín senzačně vybrali v prvních dvou venkovních utkáních. V prvním zápase sezony ještě v dresu Turů operoval pod košem Woods, od druhého už to byl jeho nástupce Aiken, který se z nejdřív málo výrazného hráče postupně vypracoval až do nejlepší ligové pětky sezony.

Děčín uspěl až na čtvrtý pokus, v klíčovém čtvrtfinále poháru, kdy na domácí půdě zápas velkolepě otočil na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny. Tuři v téhle bitvě ztratili 22 míčů a právě ve ztrátách, pokud nebyly vyrovnané, bývali Válečníci ve vzájemných utkáních spíš lepší. Vyrovnaně dopadal většinou i doskok (jen poslední utkání nadstavby byl Děčín ve Svitavách o 10 lepší), ovšem ten útočný pravidelně končil, byť ne o mnoho, ve prospěch Děčína.

Ten utkání vyhrával, pokud k tomu všemu měl lepší trojky, a stejně i Tuři při svých výhrách pravidelně „trojčili“ úderněji, přičemž v obou ligových duelech v Děčíně se pokaždé z oblouku zaskvěl Slezák (5 a 7 tref).

Vyrovnané bývají v utkáních těchto soupeřů i body zpod koše, jen v úvodním duelu byl výraznější DEKSTONE. Totéž platí o bilanci trestných hodů, z čehož vychyloval jen poslední střet, kdy při podobném počtu zásahů Tury (oslabené o klíčového forwarda O´Briena) doma popravilo 12 minel. V tomhle zápase navíc enormně zazářila děčínská křídla Pomikálek s Autreym.

V celé sérii bude zásadní efektivita svitavského pick-and-rollu a z druhé strany jeho krytí ze strany Děčína. Ten podobnou zbraň ve svém arzenálu nemá a ve čtvrtfinále byl na opavské palubovce pravidelně i výrazně slabší zpoza oblouku. To pak musel nahrazovat enormní aktivitou pod košem, kde se proti Turům dají očekávat ty největší boje. Oproti Opavě budou mít ale Východočeši početnější, vyšší i atletičtější sestavu výškových mužů.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „V pondělí otevíráme brány semifinále. Válečníci vybojovali čtvrtfinále proti Opavě, kdy každý z celků si držel domácí neporazitelnost. Samozřejmě jsme bedlivě sledovali tuhle sérii a našeho soupeře. Ten prošel turbulentní sezonou, kde dokonce v polovině nadstavby došlo k výměně na trenérském postu. My se ale soustředíme na svoji hru, svá pravidla a chceme hned v pondělí vstoupit do série s maximálním nasazením a odhodláním, abychom byli úspěšní. Klíčem k dosažení tohoto cíle bude eliminovat hru soupeře, jeho klíčové hráče a dobré čtení jeho obranných systémů, které se během zápasu velmi často mění. Náš tým je, až na drobná zranění, prakticky kompletní. Chtěl bych také pozvat všechny naše fanoušky do haly Na Střelnici. Jejich podpory si vážíme a teď přichází jejich čas!“

Sean O´Brien (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Děčín hraje velmi tvrdý a fyzický typ hry, takže se musíme v zápase vyrovnat s jeho tvrdostí. Jakmile to uděláme, musíme odvést dobrou práci v týmové obraně, doskoku a také v přechodové fázi. Pokud vše dokážeme, máme šanci zvítězit. Už od nadstavby hraje ale tým Děčína velmi solidní basketbal.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Tuři mají zkušený tým, který ví, jak hrát vyřazovací část. Nečekají nás jednoduchá utkání, ale budeme se rvát o co nejlepší výsledek.“

Šimon Ježek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Máme za sebou neobyčejnou sérii sedmi zápasů ve dvanácti dnech, z toho tři utkání na opačné straně republiky. My i Opava jsme dali do čtvrtfinále maximum úsilí, oba týmy měly neskutečnou podporu fanoušků a někdo by si mohl myslet, že toho máme dost, ale je to naopak - dostali jsme větší hlad. Pokud dostanete něco zadarmo, pokud vás to nestojí spoustu úsilí, nikdy si toho nebudete vážit jako toho, co si tvrdě vybojujete. Svitavy prošly do druhého kola „snadněji“, ale náš tým hraje lépe každý zápas a série s Opavou nás v mnohém posunula dál. Jsme nebezpečnější, jsme tvrdí a odhodlaní. Osobně bych si proti nám hrát nepřál.“