7.0

#18
2.0

Guardi Opavu vrátili do Děčína

Druhý opavský zápas po sobě byl děčínský útok ve druhé půli fatálně paralyzován, ruce Válečníků byly obtěžkány kilogramy smůly a nebyl nikdo, kdo by pozvedl týmový prapor. A domácí celek si v neurovnané druhé dvacetiminutovce plné nervozity, jíž místy podléhali i muži s píšťalou, vzal šestý duel čtvrtfinále v poměru 84-74 a vynutil si tak očekávaný Zápas 7, který ve čtvrtek pohostí chrám Severočechů.

Slezané - v základu bez Šiřiny a Dragouna – ovšem v úvodu vůbec nedokázali čelit takřka neomylné distanční palbě hostů, kteří tak v kombinaci s několika účinnými shozy pod koš na Pomikálka účinně rozbili první opavskou zónu a vedli 4-11 a po 8 minutách už 14-24.

Na straně drobných plusů pro domácí byly jen dva brzké fauly střídajícího děčínského lídra Autreyho (navzdory faulům pokračoval i dál) a také najížděcí aktivita guarda Klečky, který v nouzi tým uchránil od ještě většího propadu.

Hostům střelecká slina vydržela až do konce 16. minuty, kdy trefil Ježek trojku na 33-42. Závěr půle ale tým při několika ztrátách nezvládl, Šiřina trojkou i ziskem a další rozehrávač Kouřil (spolu do půle 21 bodů) druhou trojkou přitáhli domácí tým na 44-43 a tam se Opavským, kteří za prvních 20 minut ztratili jen dva míče, hodně ulevilo. Tušili, že druhé půle mají doma většinou silnější, což se potvrdilo i tentokrát.

Na druhém poločase se však také všestranně obtiskla důležitost utkání a víc než pěkné akce se množily hvizdy, protesty, diskuse a projevy fanouškovské nevole. Pod tlakem se tak aspoň na chvíli ocitl každý aktér utkání, domácí Zbránek s děčínským Landou za pozemní strkačku inkasovali technickou chybu, Opavě byl jednou uznán (chybně) a vzápětí odebrán (správně) technický koš a atmosféra stále houstla.

Domácím se nicméně hodilo, že od startu třetí čtvrtiny jim začaly pršet trojky a v úvodu čtvrtého dějství zásah právě z oblouku Kouřila po útočném doskoku a hned po něm i Klečky utrhl tým na 70-61 a hosté se pod tíhou manka začali v útoku trápit. Neproměňovali ani otevřené střely, nedostávali se na trestnou linii, rozehrávač Šiška plusové momenty střídal se ztrátami (celkem 6) a závěr si za domácí vzali do ruky opět rozehrávači. Slezané navíc až do poslední minuty vydrželi bez střeleckých faulů a v samém závěru zužitkovali i nesportovní chyby vývojem již frustrovaných Válečníků. Ti byli naposledy ve hře za stavu 77-72 2:43 do konce po trojce Autreyho, který se tentokrát příliš nepotkával se svým dvorním strážcem Dragounem, už v první čtvrtině obtěžkaným dvěma fauly.

Střelecké pole Slezanů (bez Kvapila) táhli Šiřina (17), Kouřil (15), Klečka (13), Gniadek a Bujnoch (po 11), za hosty (bez Grunta) korigovali Šiška (20), Autrey (12+7 doskoků), Ježek (11) a Carlson (10). Domácí byli lepší z trojek (11-8), šestek (21/15 – 7/6) i ve ztrátách (11-15) a rozhodná druhá půle jim patřila 39-27.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Děčín vstoupil do utkání velmi dobře, hrál výborně v útoku, hráči si vyměňovali rychle míč a přesně zakončovali. Pro nás bylo výhodou, že jsme do poločasu skore vyrovnali a postupně získávali převahu. Dnes to byl typický zápas play-off, kde se bojovalo o každý centimetr palubovky. Nás hnalo vpřed výborné publikum. Bude rozhodovat sedmé utkání v Děčíně, kde je rovněž výborné publikum a umí domácím pomoci.“

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Nemohu našemu týmu moc vytknout, úvod jsme výborně zvládli, ale bohužel až desetibodový náskok jsme už do poločasu ztratili. Domácí nás přeskákali a to byl hlavní důvod naší porážky. Osobně jsem předpokládal, že série bude o sedmi zápasech a to se naplnilo.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Velmi pěkná série se dostává do finále. Dnes jsme ztráceli na doskoku a to nás stálo výhru. Osobně se velmi těším na čtvrteční utkání v Děčíně.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Moc jsme chtěli zvítězit, ale Děčín nám to hodně komplikoval. Klíčem k úspěchu byla skutečnost, že jsme šli o poločase do šaten jen s dvoubodovým mankem. Ve druhé půli rozhodla naše zóna, kde jsme dobře rotovali a neumožnili soupeři lehké střely.“

18:00

Absence Opavy: zřejmě nadále power forward Kvapil (koleno)

Absence Děčína: nadále centr Grunt

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 79-100, 61-77, 70-58, 70-78, 79-84, 82-90, 89-68, 74-63, 87-93, v poháru 82-78

Stav série: 2-3

V omezené rotaci podkošových hráčů, navíc při zatím vysoké frekvenci pískání faulů v sérii, to bude u Opavy stále o tomtéž – v bitvě proti konci sezony musí své zbývající dlouhé udržet co nejdéle ve hře, protože i když jejich body třeba naposledy v Děčíně dokázal perimetr nahradit, v obraně, při odstavování a celkově na doskoku jejich těla a čísla chybějí. Deficit 28-40 na doskoku z nedělního utkání už Slezané nesmějí opakovat, pokud chtějí vrátit sérii k sedmému zápasu na sever. A doma, kde mají jistější ruce, musejí navíc opět soupeře přestřílet ze svých oblíbených trojek.

Tentokrát už se zřejmě nedá předpokládat, že by Opava zaskočila Děčín zvýšenou agresivitou, jako se jí to povedlo v Zápase 3, protože v Utkání 6 už oba celky pojedou na absolutní maximum.

Válečníkům se doma podařilo mít se soupeřem pokaždé vyrovnané trojky, ale venku zaostali, jejich úkolem tak bude tento rozdíl snížit na minimum. Vedle chytré hry do opavských dlouhých by se jim také hodil větší příspěvek lídra týmu Autreyho, který byl poslední tři zápasy kvalitně pokryt zejména Dragounem. Pokud ale znovu zazáří, tak jako naposledy doma 19 body, rozehrávač Feštr, možná tým nebude potřebovat ani velkoprodukci svého amerického guarda.

V každém případě bude tenhle úterní duel stát za to, ať už se na konci bude radovat kdokoli.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „My uděláme vše pro to, abychom se ještě vrátili do Děčína. Soupeř má sice mečbol a je na koni, ale doufám, že se do Děčína vrátíme k sedmému zápasu a konečně tam uspějeme.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „V úterý nás čeká další těžký zápas v bouřlivé atmosféře v Opavě. Pokusíme se co nejlépe připravit a odpracovat poctivých čtyřicet minut.“

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Zápas od zápasu je to čím dál větší bitva. Oba týmy se navzájem velice dobře znají, a tak rozhodují úplně nejmenší detaily. Každý doskok, každý odražený míč. Do Opavy jedeme sérii ukončit.“