25.0

#18
7.0

Autrey vytáhl tým z 16bodové díry!

Zatímco Válečníkům se podařilo naladit play-off formu v pravý čas, a nad to ještě ustát poměrně dramatickou výměnu trenéra, Slezanům se po dosažení šestého místa a vyhnutí se předkolu play-off potřebná forma kamsi vytratila. I tak se v obou dosavadních čtvrtfinálových duelech drželi až téměř do konce na blízku možnosti výhry, ale dokázali slepit jen jeden či dva lepší individuální výkony a to na solidně šlapající Děčín nestačilo. I proto je po dvou utkáních na severu stav série 2-0 a nad hlavami vicemistrů už bliká varovné červené světlo.

Ve druhém utkání navíc Slezané zabili velkou šanci nevyužitím úniku až na 12-28 ještě před koncem první čtvrtiny. Vedl je tu 11 body včetně tří trojek rozehrávač Šiřina, naopak domácí tu nemohli nic trefit z pole. Ve druhém dějství se však uklidnili, celek rozproudil 13 body lídr Autrey a tým také trefil 5 trojek, což stačilo k poločasovému návratu na 43-44.

Po vyrovnané třetí čtvrtině už byli v té čtvrté (19-11) Válečníci většinou o pár bodů vpředu, když skórovali životodárných 6 bodů z druhých šancí (z toho 4 v posledních 3 minutách), naopak Slezané minuli 6 ze 7 mnohdy složitých trojek, přidávali minely zpod koše a nepomohli si ani útočným doskokem.

Děčín v rozhodné čtvrtině nakopl slepenými 5 body rozehrávač Feštr, který se nebojí žádné střely v žádnou chvíli a později vsítil i důležitou trefu z útočného doskoku na 82-78. Nesnadné střely seřídil do obruče i Autrey, jehož šestky na 86-80, trefa po útočném doskoku Landy na 88-82 i následný zisk na Klečkovi už měly podobu definitivy.

Autrey ARMEX (nastoupil bez centra Grunta) vedl k vítězství 90-82 26 body (TH 9/9 ze 7F+), Šiška přidal 15, Krakovič a Carlson po 11 a Feštr 10. Za hosty vysázel 22 bodů za 27 minut Šiřina (trojky 10/6), ale jediným dalším dvojciferou byl Bujnoch (11). Týmu sice patřily útočné doskoky (10-14), ale na body z nich vyhrál Děčín (12-7), který byl mírně lepší i z šestek (18-14) a navíc měl 61procentní dvojky.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „My jsme se netajili tím, že tady chceme urvat minimálně jedno vítězství, což se bohužel nepodařilo. Vstup do dnešního zápasu byl z naší strany velmi dobrý, bylo tam hodně energie a půjčovali jsme si míč. Dostali jsme se až na šestnáctibodový náskok, ale pak soupeř přešel na sestavu až s pěti malými hráči, kteří to trochu pobláznili a my se nechali zbláznit. A do poločasu jsme vlastně o celý náskok přišli. Třetí čtvrtka byla přestřelkou, obě obrany dělaly hodně chyb - byly tam volné střely, špatná řešení, nekoncentrovanost. V poslední čtvrtině jsme už nenašli recept, jak dát koš, naopak soupeř měl výborného Lamba Autreyho, který v důležitých chvílích dával koše a zaslouženě dovedl Děčín k druhé výhře. Doufám, že se nyní zmobilizujeme a vrátíme se do Děčína za vyrovnaného stavu.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Utkání jsme začali velmi vlažně a Opava nás přehrála úplně ve všem. A to hlavně na útočném doskoku a my jsme nebyli schopni ubránit jediný útok. To je neomluvitelné, protože chceme dobře bránit a pak necháme soupeře nastřílet téměř třicet bodů v první čtvrtce. Potom jsme byli šťastným týmem, protože vrátit se do zápasu proti takhle zkušenému soupeři se nepovede každý den, z čehož se musíme poučit. V koncovce jsme byli šťastnější, protože Autrey dával těžké střely, které byly bráněné a byly ztížené. On ale ukázal svoji kvalitu a potvrdil, proč je lídrem týmu. Za vítězství jsme opravdu moc rádi, protože bych řekl, že jsme si ho možná za výkon nezasloužili, ale štěstí nám přálo.“

Jan Švandrlík (křídlo BK Opava): „My jsme vstoupili do utkání velmi dobře, ale nebyli jsme schopni udržet rozdíl delší čas. Nechali jsme Děčín dotáhnout, a pak už to byla bitva o každý koš, ve které jsme jen dotahovali. Bohužel, v závěru dal Děčín těžké střely, nebo jsme mu dovolili útočný doskok a druhou šanci. A to na naše vítězství nestačilo.“

Lamb Autrey (křídlo BK ARMEX Děčín): „Byl to pekelný zápas. Nezačali jsme dobře, ale vrátit se z 16bodového manka proti takovému soupeři je opravdu veliká věc. Jsem šťastný za bojovnost a týmovost spoluhráčů. Před zápasem jsme si říkali, že chceme udržet domácí palubovku, protože to je důležitý aspekt této série. To se nakonec povedlo a nyní nás čekají hodně těžké souboje v Opavě. Máme radost ze dvou získaných bodů, ale série je stále otevřená a bude ještě velmi náročná.“

18:00

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 100-79, 77-61, 58-70, 78-70, 84-79, v poháru 78-82

Stav série: 1-0

Hosté z Opavy musejí litovat promarněné příležitosti, kdy v koncovce prvního utkání místo možného vedení o pět bodů (v případě proměnění tří šestek Kouřila) v mžiku prohrávali o bod a domácí už nabídnutou šancí nepohrdli. Opět se tak potvrdilo, že play-off rozhodují velké maličkosti a každý hod, bod i získaný míč navíc může mít cenu zlata. Pro Slezany je však pozitivní vědomí, že na výhru i ve stánku soupeře měli a při druhém pokusu už mohou být úspěšní, zejména zlepší-li doskok, ústřední opory Gniadek a Šiřina se dostanou do dvouciferných bodů a Gniadek (v Zápase 1 vyfaulovaný za 15:30) s Kvapilem (4 fauly za 14 minut) se jako důležití dlouzí nebudou potýkat s faulovými problémy.

Druhý díl série vysílá Studio Basketbal, jež od 18:00 startuje na webové adrese tv.nbl.cz

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Musíme rychle zregenerovat, protože první utkání byla tuhá bitva a dva takto těžké zápasy ve dvou dnech je drsná kombinace. Nám se ale usínalo o něco lépe než Opavě. Na druhou stranu neděle je nový den, přijde nový zápas a dá se předpokládat, že nás opět čeká vyrovnaný průběh až do konce. Já budu znovu doufat, že moji hráči předvedou bojovný výkon a odmakají celých čtyřicet minut.“