15.0

#8
6.0

Děčín zpod koše vrací úder

Z hlubokého tratoliště s 63 fauly vylovil Děčín ve čtvrtém semifinálovém utkání srovnání série, když mu po vyrovnaném poločase (38-38) jednoznačně patřilo druhých 20 minut (55-42). Klíčovou disciplínou zápasu (skore 93-80) se změtí soubojů, přihraných pádů, technických chyb a desítek přerušení hry byly trestné hody, v nichž fatálně váhali svitavští hosté, jež spolupopravila bilance 37/22, jež kontrastovala s exekucí domácích (40/31).

Válečníci po trojkově slabém třetím utkání sesměrovali hru maximálně pod koš (body odsud 40-28, spolu s trestnými hody tak dosáhli 71 bodů ze hry do vnitřního území), kde ale tentokrát nenaráželi ani zdaleka na takový odpor jako v předchozím zápase. Tuři jako by vložili všechnu energii do páteční bitvy a tentokrát byli laxní v řadě obranných situací a zejména při lovu odražených míčů pod oběma koši. To rezultovalo v doskakovací převahu domácích 37-28, z toho v útoku 14-7. Na body z druhých šancí pak Děčín uspěl 19 ku 9.

Hosté čtvrtý duel zahájili pod košem s dvojicí Aiken - Jelínek, ale prvnímu chyběly doskoky a druhý rychle sbíral fauly (4 už v poločase za 7 minut ve hře). A i když Aiken nakonec shromáždil díky pasům spoluhráčů 13 bodů, základní pětice jeho týmu s tou děčínskou prohrála na body o patro 61-30 (ač do půle byl poměr bodů 21-26), když svitavské perimetrové opory Marko, Slezák i O´Brien skončily na maximálně 8 bodech. V děčínském dresu se pro změnu první poločas vůbec nevyvedl Autreymu (0 za 9 minut), ale nakonec zapsal 13 bodů se 7 doskoky. První děčínskou bodovou vlnu tak vedl Ježek, autor úvodních 10 bodů týmu.

Zápase se začal lámat při trvajícím míjení svitavských šestek v posledních 3 minutách třetí čtvrtiny, kdy tentokrát nevýrazný svitavský O´Brien nachytal 4. faul, 6 bodů tu zaznamenal domácí Autrey a trojka Kroutila po dvojím útočném doskoku týmu už posouvala skore na 69-58. Domácí vytrvale útočili pod koš přes ne tak váhově vybaveného Kováře a v jednoznačné poslední čtvrtině už vedli rozdílem dokonce 20 bodů.

Vítěze (dál bez pivota Grunta) nejvíc tlačili Ježek (19), Carlson (15+8 doskoků), Autrey (13+7 doskoků) a Kroutil (11), Tury sytili Svoboda (17), Aiken (13) a Teplý (12).

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Dnes nás domácí přehráli na útočném doskoku, ze kterého vytěžili 19 bodů, zatímco včera jsme útočný doskok opanovali my. Ve třetí čtvrtině rozhodla sekvence, kdy jsme nedali několik trestných hodů, kterými jsme se mohli domácích udržet, a oni odskočili na rozdíl jedenácti bodů po třech čtvrtkách. A pak už bylo vidět, že domácí hrají v pohodě, dostali se do tempa. Naopak my jsme nenašli dobrý rytmus v obraně, ani v útoku, obdrželi jsme zase 93 bodů, což je strašně moc. Oproti včerejšku to byl veliký rozdíl. Nic se neděje, série se přesouvá k nám, čeká nás zase boj o každý centimetr palubovky, neměli bychom věšet hlavu. Děčín má své kvality a my také. Budou rozhodovat spousty detailů.“

Adam Číž (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme zápas prohráli v obraně a na útočném doskoku. Když už jsme ubránili, tak oni si míč doskočili a měli ho znovu. Také nás mrzí velká spousta minutých šestek.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme chtěli zápas odehrát daleko líp než včera, protože to jsme nebyli důstojným soupeřem, Svitavy nás přehrály ve všech činnostech, a to jsme chtěli změnit. Částečně se nám to povedlo, zápas měl obrovskou intenzitu a agresivitu a nám se to povedlo ve druhém poločase urvat. Trochu mi to připomnělo zápasy s Opavou tady doma, kdy šli hráči za vítězstvím v každé minutě utkání a nakonec byli odměnění výhrou. Jsem moc rád, že jsme zlepšili doskok. Vypadá to, že kdo vyhraje doskok, vyhraje zápas. Teď nás čeká pátý zápas ve Svitavách, myslím, že bude obrovsky atraktivní, pravý play-off zápas. Doufám, že všichni hráči, kteří měli dnes drobné zdravotní problémy, budou k dispozici.“

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX Děčín): „My jsme dnes udělali, co jsme chtěli. Samozřejmě je pořád co zlepšovat, ale chtěli jsme hlavně odstavovat hráče na doskoku a to se nám povedlo a myslím, že to bylo rozhodující. Doufám, že to udržíme i do dalšího zápasu, který nás čeká už v úterý, a na který si musíme připravit všechny síly.“

18:00

Absence Děčína: nadále centr Grunt (kotník)

Absence Svitav: rozehrávač Kotásek (záda)

Vzájemné zápasy v této sezoně v NBL: 69-84 (ve Svitavách), 77-79 (v Děčíně), 73-82 (v Děčíně), 88-85 (ve Svitavách), 81-86 (ve Svitavách), 95-84 (ve Svitavách), 59-78 (v Děčíně), v poháru: 86-74 (v Děčíně)

Stav série: 1-2

Očekávejte nečekané a buďte připraveni na cokoli! To je vzkaz dosavadního průběhu semifinálové série mezi Válečníky a Tury, která v pátek dostala opět zcela novou dynamiku. Když se po druhém zápase ve Svitavách zdálo, že Děčín se dostal do hlav soupeře, na domácí palubovce nic z toho nedokázal potvrdit a odehrál překvapivě své nejhorší utkání v semifinále.

Nechal se zastavit znenadání mnohem efektivnější, přesnější a těsnější obranou Turů a hlavně se od nich na svém kurtu nechal na hlavu přeskákat, za což hosté vděčili náhle zaktivizovanému atletu Aikenovi (12), který se ve druhém utkání doma většiny doskoků stěží zúčastňoval, navíc v útoku neměl v této činnosti ani tu nejmenší podporu ostatních. Právě to se ale dramaticky změnilo v prvním děčínském měření sil a domácí na tuhle novou aktivitu soupeře nebyli připraveni.

Pro vyrovnání série budou muset - po zlepšení svitavské obrany – najít novou, nebo alespoň vylepšenou recepturu v útoku a znovu nalézt i sílu na doskoku.

Velmi důležitou roli sehrály v pátek i některé individuální výkony. Vedle Aikenova double-doublu a vládě na doskoku byl pro hosty tím hlavním výstup ze stínu rozehrávače Číže (9+4 asistence za 18 minut s trojkami 5/3), který i v ochranných brýlích po poranění oční sítnice našel vitálně důležitou trojkovou mušku a v rozhodné fázi na přelomu poločasů víc než nahradil ústředního dirigenta Marka, laborujícího už po 18 minutách se třemi fauly.

Ty měl už do půle i domácí rozehrávač Šiška a také stále podstatnější (díky své výšce) pivot Krakovič. Šiška i přes faulové problémy (podruhé za tři zápasy) stihl být s 15 body druhým střelcem týmu, ale vedle 16 bodů zejména v úvodu aktivního Autreyho už se nikdo další výrazněji nepřidal. Děčínu při spoustě Tury ztížených střel fatálně chyběla trojková produkce (5 zásahů), navíc se zcela minimálně dostával na trestnou linii. Výsledkem bylo pouhých 59 nastřílených bodů – po 81 a 95 v prvních dvou utkáních venku.