7.0

#35
3.0

Posílené Brno odpadlo v závěru

21bodový rozdíl ze svitavské palubovky ve prospěch Turů vůbec nereflektuje dění ve většině utkání, v němž Brňané až nečekaně kousali. Nakonec však odjeli poraženi 94-73, zapsali čtvrtou porážku v řadě a bývalému kouči Svitav Lubomíru Růžičkovi tak první návrat na ještě nedávno domovský kurt notně zhořkl.

V cestě mu stál především reprezentant Šimon Puršl, který si monstr double doublem za 25 bodů a 15 doskoků se 7 získanými fauly utvořil ligový osobák v užitečnosti s hodnoutou 38! Po 4 kolech je sedmým střelcem i sedmým nejužitečnějším mužem NBL a rostem každým dalším utkáním. Po 17 bodech přidali Matěj Svoboda se Slezákem a 16 Crandall.

Brňané sice přijeli vyzbrojení novým 201 vysokým senegalským křídlem Papem Diattou (25 let), který v premiéře stihl 12 bodů za 20 minut, ale ani on nezabránil tomu, aby domácí zkoncentrovali svou hru výrazně pod koš, kde týmu zpod Špilberku chybí výrazné zbraně.

Svitavy nicméně k úvodnímu trháku na 13-2 dospěli po třech trojkách v řadě. Pak se přidal do mixu i Puršl, jeho tým jen za první čtvrtku trefil 4 trojky a skóroval i po útočných doskocích. Za stavu 23-8 ale přesto povstali i hosté a snížili na 25-20, aby se poté i díky nové posile drželi až do 33. minuty na zhruba deseti bodech manka. Jenže od stavu 71-65 domácí využili skoro každý další útok a po necelých čtyřech minutách rázem vedli 86-67 a tím bylo definitivně hotovo.

Klíčovou veličinou zápasu byly fauly – domácí centr Dodd měl čtyři už během tří minut první půle, na straně hostů byli v poločase na třech chybách Smithson, Farský i Jokl. Mnohem víc šestek házeli v utkání domácí, jenže z 36 jich hned 13 zahodili (Puršl měl bilanci 13/7). Brno házelo 15 a proměnilo 7. Domácím patřily doskoky (44-31) i body z brejků (13-3), hosty vedle Diatty střelecky táhli i Stegbauer (16), Heřman (14+9 doskoků) a Nehyba (11).

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Brno): „Skore hovoří jednoznačně, i když jsme tady udělali zajímavý a dobrý zápas. Vstup do utkání nám nevyšel i přesto, že jsme měli dobré pozice. Neproměňovali jsme a naopak na druhé straně jsme otevřeli prostor pro Páju Slezáka a Matěje Svobodu, kteří proměňovali. Potom jsme se dotáhli a ukázali lepší tvář, ale samozřejmě nás trošku trápí podkošová sestava. Odchodem Ríši Körnera jsme doplnili na pozici vyššího křídla Papeho Diatteho pro kterého to byl křest ohněm, je u nás na zkoušku, ale v pondělí se k nám připojí ještě jeden podkošový hráč, který vyztuží naši sestavu, a tím pádem budeme mnohem konsolidovanější, tak abychom mohli zastavovat hráče typu Šimona Puršla a podobně. Je škoda, že to skončilo tímto rozdílem, protože to bylo nějakých šest minut do konce o 6 bodů, takže jsme si zasloužili prohrát menším rozdílem. I když je to jedno, protože je to jen o výhrách. My jsme v procesu a tento týden jsme pracovali dobře. Já už se těším na zápas s Kolínem.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Výsledek neodpovídá průběhu utkání. Brno se prezentovalo velmi dobrým výkonem a my jsme se až do konce museli strachovat o vítězství. Rozhodnul doskok, který jsme vyhráli o 13 míčů, přičemž už v prvním poločase jsme měli deset doskoků v útoku. Brno nám v první půli zastavilo rychlý protiútok, který se dá označit za naši DNA, a my jsme z něj dali jen 5 bodů. Ve druhé půlce jsem naopak měli myslím, dvě pasáže, kdy jsme sprintovali do protiútoků, ale vždy vše vycházelo z dobré obrany. I Brno tam mělo pasáž, kdy mělo sedm úspěšných útoků z deseti pokusů, a to se hraje protiútok těžko. Jsme moc rádi za vítězství a Brnu přeji hodně štěstí do dalších kol.“

Bryan Smithson (rozehrávač mmcité1 Brno): „Zaprvé je super být zpět ve Svitavách. My jsme nezačali dobře zápas, i když jsme měli dobré úseky. Poté náš tým ukázal charakter a dokázali jsme se vrátit zpět do hry. Ve třetí čtvrtině měly Svitavy bodovou šňůru a nedokázali jsme se už dotáhnout. Dvě věci vyčnívají - prohráli jsme doskok a Svitavy střílely s téměř 50procentní úspěšností, a proti tomu se špatně hraje. A nechali jsme jim příliš jednoduchých košů, když jsme si nevážili míče. Máme před sebou spoustu práce, máme talentovaný mladý tým a trenér nám pomůže připravit se do dalších zápasů.“

Eugene Crandall (guard DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme měli velmi dobrý start. Zápas pro nás byl důležitý a po úvodních dvou prohrách se začínáme dostávat do agresivního tempa, které chceme hrát, což se nám předtím nedařilo, a to byl klíč k dnešnímu utkání. A bude to i klíč k tomu, abychom se posunuli dopředu. Pokud jsme schopni udržet své tempo, můžeme udělat bodovou šňůru za krátkou dobu. Chceme hrát hodně rychle dopředu a věnujeme se tomu na tréninku, ale i tomu, abychom si pohlídali obranný doskok a zakončovali co nejrychleji na útočné polovině, což je velmi důležité. Pokud nás týmy donutí ke zpomalení a donutí nás hrát 5 na 5, tak i na to jsme připraveni. A snažíme se každý den pracovat na tom, abychom den ode dne byli lepší a lepší.“

Absence Svitav: rozehrávač Kotásek

Návrat ex-kouče Turů Lubomíra Růžičky na svitavskou palubovku nepřichází pro Brňany v nejsnadnější okamžik. Nejenže stále čekají na první výhru, ale navíc v týdnu z týmu odešel do Interu Bratislava slovenský power forward Körner, který byl s průměrem 16 bodů 14. střelcem ligy. A to do zatím jen 70bodové ofenzivy mladého celku udělá zřejmě pořádnou díru v rozpočtu.

Tuři se naopak první výhrou v Ostravě naladili na vítěznou vlnu, kterou budou chtít v domácím prostředí a téměř kompletním složení udržet. Zatím pokaždé doskočili aspoň 40 míčů, a to i proti Nymburku, a také si vynucují spousty šestek, na což si hosté budou muset dát velký pozor.

Šimon Puršl (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Po těžkém prvním zápase doma s Nymburkem přichází druhé domácí utkání proti Brnu. Máme v úmyslu se ukázat našim fanouškům v lepším světle a zvítězit. Proto doufám, že nás v sobotu přijde podpořit co nejvíce lidi.“

Martin Blaho (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Soupeř sice ještě v sezoně nevyhrál, ale první dva zápasy s Gmundenem a Ústím nezvládl až v závěrečných minutách. A i poslední dvě kola NBL proti USK Praha a Pardubicím ukázal v několika úsecích efektivní basketbal. V tomto týdnu přišel o svého nejužitečnějšího hráče, Richarda Körnera, který by však měl být nahrazen novými posilami. Bez ohledu na to s jakou sestavou soupeř přijede do Svitav, se snažíme poctivě připravit jako před každým zápasem po všech potřebných stránkách a v sobotu večer ukázat progres v naší hře a potěšit přítomné diváky.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Brno): „Svitavy jsou v utkání favoritem. My řešíme změny na soupisce a zároveň některá zranění hráčů. Nečeká nás lehké utkání, ale ta nejsou na venkovních palubovkách NBL nikde. Cílem bude zejména zpomalit přechodovou fázi soupeře a zlepšit doskok. Tým celý týden tvrdě pracoval na svých limitech a věřím, že právě z tvrdého tréninkového procesu se odrazíme k lepším a vyrovnanějším výkonům, než tomu bylo v Praze či Pardubicich.“

Jan Kozina (rozehrávač mmcité1 Brno): „V sobotu očekávám velmi emotivní utkání. Po nevydařeném vstupu do sezony a poté, co náš tým opustil Richard Körner, pro nás bude extrémně důležité soustředit se na každý souboj. Jedině tak můžeme být úspěšní.“