#8
8.0

Hanákům stačil poločas

Být to na hanácké palubovce, pak by se něco takového při výjimečné fazoně útočně talentovaného týmu Olomoucka možná dalo vzít bez ohromení a údivu. Ale na venkovním kurtu po nadstavbě druhých Svitav?

Přece se to stalo a hostující celek vedený enormně vytěženou základní pětkou na čele s Douglasem zničil Tury už v půli 35-55 díky fantastické obloukové palbě 14/10 a druhý poločas už jen kontroloval až k vítězství 84-91. Už po prvním utkání série o třetí místo tak rázem stojí pouhých 40 minut čistého času od první klubové medaile v Kooperativa NBL.

Svitavy se naopak od vedení 2-1 v semifinále s Děčínem dál hledají a po už čtvrté porážce v řadě se začínají na horizontu jejich dlouho skvělé sezony rýsovat druhé „brambory“ v řadě. Jen velmi vydařený druhý duel na půdě Hanáků a o patro až dvě lepší výkon ještě pro ně může vrátit sérii na domácí kurt.

Olomoucko vložilo do základní pětky to nejlepší, co má, a po úvodním vedení (6-0) pod koš směřujících Turů se začalo bleskově vracet prvními přesnými trojkovými projektily. Rozžhavený byl v úvodu především Palyza, který se prosazoval i těžkými střelami přes obránce a v první čtvrtině (19-21, domácí 16 bodů zpod koše) pomohl k výtečné trojkové bilanci týmu (6/5) třemi zásahy ze tří pokusů.

Domácí sice za prvních 10 minut neztratili ani míč (hosté 4), ale měli jediný útočný doskok a z oblouku trefili až sedmý pokus. Zprvu Dunansem bráněný playmaker Marko byl sice standardně ve clonách přebírán dlouhým hráčem, a v případě možnosti se k němu vracel jeho „kmenový“ strážce, ale ústřední dirigent domácích ani tak nepředstavoval velkou hrozbu.

Druhá čtvrtina (16-34) pak rozhodla vše. Druhým rozehrávačem Čížem na přelomu prvních dvou čtvrtin vedení domácí se v úvodu druhého dějství propadli na 19-27. A od stavu 24-27 už se jim ještě výraznější pohromu zastavovat nedařilo vůbec. Hostům se totiž rozjel Douglas, který nejdřív zatápěl méně pohyblivému Jelínkovi a pak začal trefovat i trojky. Za tři minuty dal tři v řadě, a když v závěru půle převzal štafetu guard Hanáků Pelko, už v obraně málo agresivní a v útoku postupně stále matnější domácí nabrali 20bodové poločasové manko. Jen Aiken z Turů zapsal do půle přes 6 bodů (16), ale chyběly mu doskoky, které sebral za celý zápas jen dva, a také už tady měl 3 fauly.

Hosty do půle tahali Douglas (18), Pelko (12+6 doskoků) a Palyza (11), v trojkách soupeře přetlačili 14/3 – 14/10, z brejků 2-13, v produkci základních pětek 29-48 a na doskoku 13-23 (z toho v útoku 1-8).

Druhý poločas už žádnou dramatizaci nenabídl, domácím výrazně nepomohla ani zóna a jejich finiš tažený mladíkem Welschem přišel příliš pozdě. Jejich top skórerem byl Aiken (25), následován Markem (13+8 asistencí), O´Brienem (11+8 doskoků) a Welschem (11). Tým měl za 40 minut pouhých 5 útočných doskoků, navíc jej tížilo 16 ztrát. Za hosty zářili Douglas (25), Palyza (19, trojky 8/5), Pelko (12+8 doskoků, 6 asistencí), Petr Bohačík (12) a Dunans (10+7 doskoků a 7 asistencí). Hanákům patřily především trojky (7-12) a body základních pětek (58-78).

18:00

Absence Svitav: rozehrávač Kotásek (záda)

Absence Olomoucka: rozehrávač Močnik (dlouhodobé zranění)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 85-76 (ve Svitavách), 81-65 (v hale Olomoucka), 81-106 (v hale Olomoucka), 96-93 PP (ve Svitavách)

Před čtvrtečním startem série o bronz (18:00), hrané na dvě výhry, je o motivaci obou celků postaráno dostatečně. Domácím Svitavám i hostům z Olomoucka půjde o první medaili v jejich zatím krátkých ligových dějinách. Po velmi vyrovnané semifinálové sérii s Děčínem musejí házet za hlavu větší zklamání Tuři, ale měli na to téměř týden a nyní se už musí plně soustředit na poslední dva, nebo tři duely sezony.

Ze čtyř střetů letošního ligového ročníku Východočeši uspěli třikrát, když jednou zvítězili, a to poměrně suverénně, na palubovce soupeře. Stalo se v závěru základní části. Hned vzápětí, na úsvitu nadstavby, je ale Olomoucko doma pro změnu rozbilo napadrť.

V prvním zápase Svitavy doma vyhrály o devět bodů díky triu Kovář, O´Brien, Marko a trojkové palbě. Na konci základní části měly ve stánku Olomoucka vedle pevné obrany i o míle lepší procento dvojek, když vládly produkcí zpod koše. Vedle playmakera Marka se zaskvěl z pole neomylný Aiken (14/14), který k 31 bodům přidal i 14 doskoků, a založil tak na čtvrtý nej individuální výkon sezony celé ligy.

V prvním nadstavbovém duelu už Hanáci zejména díky druhé půli doma kralovali, když stejně jako ve všech ostatních vzájemných zápasech „hákovalo“ duo Douglas – Palyza, ale tentokrát se k němu přidali dvojciferně i čtyři další střelci. Tým uspěl zpod koše a z šestek, Tuři nabrali 22 ztrát a Aiken zapsal jediný bod.

V posledním utkání doma pak Svitavy i bez O´Briena uspěly v prodloužení, díky pěti dvojciferným střelcům a 13 asistencím Marka. Tentokrát už opět zářil autor 26 bodů Aiken, k němuž se nečekaně 16 body přidal teenager Welsch, a úderní byli i další mladíci. Domácí přežili i 20bodové manko z brejků a 54 bodů soupeře zpod koše.

Je tak zřejmé, že budou rozhodovat výkony hlavních opor. Svitavy už v semifinále poznaly, že když je netáhne body a ještě více doskoky Aiken, mají problém. Jeho aktivita, agrese a nasazení však utkání od utkání kolísají, a nebude-li zejména kolem obruče maximálně efektivní, budou Tuři ztrácet. Dá se čekat, že Olomoucko bude podobně jako Děčín ve zdvojováních drtit rozehrávače Marka, bez jehož bodů a asistencí se Tuři rovněž jen těžko obejdou. Pak bude ještě klíčovější všeplatný výkon svitavských křídel O´Briena a Slezáka a také „juniorské divize“ týmu.

U Hanáků bude důležité, aby se k ústřednímu duu přidali i další, zejména Dunans s Pelkem a nyní i Petr Bohačík, který bude novým a dost možná rozhodujícím elementem ve střetávání těchto soupeřů. Nejenže pomůže spolu s Douglasem či fyzickým Norwou eliminovat na doskoku Aikena, ale účinnou hrou do koše může amerického power forwarda dostávat i do faulových obtíží. A Tuři při zatím nevýrazných play-off příspěvcích podkošových mladíků Puršla s Kovářem za něj pak nemají alternativu stejných kvalit.

Po stránce zkušeností by měli mít navrch Hanáci, ukáže se však, zda to v zápasech, kde by právě vyhranost z těžkých zápasů měla rozhodovat, také potvrdí.

Lukáš Pivoda (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Olomoucko se v semifinále proti Nymburku předvedlo ve velmi dobré formě. Kádr soupeře disponuje zajímavými jmény - snajpr Palyza, MVP sezony Douglase, guardi Pelko a Dunans nebo posila z Ostravy Bohačík. Právě na tyto hráče si budeme muset dát největší pozor. Série hraná na dvě utkání bude bezesporu náročná a také velmi rychlá. My však hodili nepovedené semifinále za hlavu a jsme připraveni vybojovat první cenný kov v NBL pro Svitavy.“

Roman Marko (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Prohra v semifinále s Děčínem nás velmi mrzí. Zkoncentrujeme ale všechny síly na poslední zápasy sezony a budeme chtít ukázat vše, co v nás je. Určitou výhodou je, že začínáme doma.“

Pavel Slezák (guard DEKSTONE Tuři Svitavy): „Olomoucko je útočně laděný tým, který má spoustu vynikajících střelců. Musíme vycházet z dobré obrany a hrát s větší energií než proti Děčínu, zejména v domácích zápasech. Třetí místo by pro nás byla taková malá útěcha za nepovedené semifinále.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Bude to hodně rychlá série. Zápasy jsou za sebou v pekelném tempu. Nebude čas na regeneraci. Vlastně pořád budeme jednou nohou na cestách. Z pohledu vzdálenosti jsou Svitavy lepší než Děčín, ale tím výčet výhod končí. Když se hraje na dvě výhry, není prostor na nějaké klopýtnutí. Kdo ztratí první duel, bude okamžitě pod velkým tlakem. Začínáme venku, přesto chceme uspět a získat možnost sérii v domácím prostředí ukončit. Ve svitavské hale jsme odehráli několik vyrovnaných zápasů, až koncovky nám nevyšly. Teď už je čas vyhrát.“