24.0

#10
9.0

Mat 4. čtvrtinou a ztráta Kříže!

Mistrovi stačilo nasadit skutečně mistrovskou formu v jedné čtvrtině – v té nejdůležitější. Po 30 minutách zatěžovalo jeho útočnou činnost obří břemeno 17 ztrát. V poslední desítce ale jako když utne, Nymburk už nepřišel ani o jeden míč, dějství ovládl na palubovce Olomoucka 12-25 a to mu stačilo ke třetímu vítězství v semifinálové sérii (76-85). Šlo už o jeho 54. ligovou výhru v řadě a v této sezoně tak zůstává i nadále neporažen. Naopak Hanáci nevyužili svou další šanci nad obhájcem trofeje uspět.

I když se to za vedení domácích 40-38 nezdálo, na výsledek založila už první půle, v niž jejich kompletní základní pětice (opět pod košem s Petrem Bohačíkem) strávila na kurtu nejméně 15 minut, a to se někde postupně muselo projevit. Lídra týmu Douglase navíc tížily stejně jako prvního playmakera hostů Lawrence 3 fauly, což ale byla větší rána pro výrazně úžeji rotující Hanáky.

Šest ztrát mistra (polovinu Jaromír Bohačík) už v první čtvrtině (a dokonce 11 do půle, což je jeho nové maximum v sérii) založilo na výbornou a pod koš zacentrovanou úvodní pětiminutovku domácích (19-8), když o prvních 13 bodů se postaralo duo Douglas (měl tu 9 ze svých 16 bodů) – Dunans. Jenže pak domácí vlastními ztrátami pustili soupeře zpět a Nymburk v závěru druhé čtvrtiny dorovnal skore.

Ve třetím dějství domácí ještě udržely ve hře shodně dvě trojky Petra Bohačíka i Dedka, stejně jako šest ztrát hostů, ale v poslední čtvrtině, do níž už se 4 fauly vstupoval Douglas, již hosté šli nekompromisně pod koš, první tři minuty jim patřily 0-9, 5:41 do konce se navíc za stavu 67-73 technickou chybou vyfauloval domácí Douglas, který odehrál jen 21 minut, a poté naděje Hanáků ještě ponížily trojky Lawrence (stejně jako Davis, Pumprla a Wright dohrával se 4 fauly) a skvělého Pumprly. Poslední šanci dal domácím Dunans snížením na 76-81 90 sekund do konce. Jenže pak profičel do koše Pumprla a Wright už skore definitivně uzavřel.

Vítěze vedli Jaromír Bohačík (15+7 doskoků), Pumprla (15+5 zisků), Wright (13+7 asistencí), Martin Peterka (11+6 doskoků), Lawrence a Davis (po 10), jen 10 minut s pěti fauly stihl pobýt na kurtu veterán Benda. Za z pole jen 37procentní domácí se prosadili Douglas (16), Pelko (14+9 asistencí a 6 doskoků), Petr Bohačík (13+7 doskoků), Dunans (13) a Palyza (12). Mistrovi patřily body zpod koše (28-44), doskoky (37-45, v útoku 13-14, body z druhých šancí 8-14) a body laviček (8-50).

Pro tým Nymburka ovšem radost z výhry zcela překrylo vážné zranění power forwarda Martina Kříže, jemuž po třech minutách hry jeden z protihráčů neúmyslně přišlápl patu, Kříž upadl a výsledkem byla přetržená achilovka. Mimo hru nyní bude několik měsíců a s největší pravděpodobností tak přijde i o zářijové mistrovství světa, které pomohl v kvalifikaci vybojovat.

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Především chci popřát rychlé uzdravení Martinu Křížovi. Je vždy nepříjemné, když hráč ukončí sezonu takto. Už se nám něco takového stalo podruhé. Doufám, že bude brzy v pořádku. To je důležitější, než cokoli jiného, co se dnes stalo. Nehrál se hezký basketbal. Bylo tam hodně taktiky, trenéři se snažili najít vhodné sestavy a využít slabiny soupeře. Pro diváky to nebylo pohledné. Olomoucko opět ukázalo, že je velmi dobrý tým a jsme rádi, že jsme zvítězili. Teď musíme obnovit síly a být připraveni na další zápas.“

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Také chci popřát Martinovi Křížovi, aby to nebylo tak špatné, jak to vypadá. A aby se brzo vrátil. Nymburk odehrál poslední čtvrtinu zkušeně a nám došly síly. Stejně jako v Nymburce jsme nakonec prohráli. Chtěli jsme hodně vyhrát, dali jsme do toho maximum, ale těžko se hraje s týmem, který má osm reprezentantů a čtyři Američany. Nemají slabinu. Velký rozdíl byl v tom, že jejich lavička dala o 42 bodů víc než naše. V pondělí se budeme snažit alespoň jednou vyhrát a vrátit se ještě do Nymburka.“

Martin Peterka (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Zase jsme špatně začali, to nás trápí celou sérii. Na to se musíme více zaměřit a v pondělí konečně snad začneme dobře. Nebylo to moc pohledné utkání. Bylo vyrovnané. Ve čtvrté čtvrtině jsme to urvali, dali jsme nějaké koše z pick-and-rollu a vyhráli. Za to jsme rádi, protože Olomoucko hraje opravdu dobře. V pondělí nás zase čeká těžké utkání.“

18:00

Absence Olomoucka: rozehrávač Močnik (dlouhodobě)

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 77-89, 76-96, 94-98, 83-105, 80-103, 78-88 PP, v poháru: 81-99

Stav série: 0-2

Se šňůrou už 53 ligových výher (42 v této sezoně plus 11 v závěru minulé) vyrazili na palubovku Olomoucka nymburští obhájci trofeje, kteří budou mít v nědělním třetím duelu semifinále za zády i výpravu svých fanoušků.

Tým díky chladnokrevnosti svých opor na čele s guardem Wrigtem, který se v takových momentech cítí jako ryba ve vodě, přežil drama druhého prodlužovaného duelu a vede 2-0. Stále má však co vylepšovat – v útoku páchá hodně zbytečných ztrát, místy nechává volná okna i v defenzivě a po dominanci v prvním duelu byl ve druhém zápase přeskákán na útočném doskoku, což byla v úvodním střetu jeho klíčová disciplína. Dá se však předpokládat, že po prvních dvou utkáních, jež následovaly po dvoutýdenní pauze, už najde snáz svůj herní rytmus, což by pro Hanáky nebyla dobrá zpráva.

Olomoucko ukázalo, že pokud se srovnalo s mistrem na doskoku a dalo maximum do své obrany, při nezřídka chybujícím útoku soupeře dokázalo hrát vyrovnanou partii, byť ve druhém utkání byl málo vidět Dunans a méně výrazný byl i Douglas. Handicapem týmu však zejména ve druhých poločasech je užší rotace opěrných hráčů, což bylo znát i v koncovce Duelu 2, hraného den po Utkání 1. Z tohoto pohledu je pro Olomoucko alfou a omegou vsadit maximum úsilí především do nedělního zápasu číslo 3. Mistr ale tohle všechno dobře ví.

Petr Bohačík (power forward BK Olomoucko): „Prohráli jsme první dva zápasy, přesto jsme z Nymburka odjížděli s pozitivně naladěnou hlavou. Mrzí nás druhá porážka, v prodloužení o to víc, ale musíme zůstat pozitivní. Věříme, že doma to bude vypadat podobně a že koncovka se přikloní na naši stranu.“

Aleksander Sekulič (asistent ČEZ Basketball Nymburk): „Každý zápas je jiný příběh, i když ho hrají dva stejné týmy. Do každého utkání musíme jít, jako by to byl nejdůležitější zápas sezony. To samé ale očekáváme i od Olomoucka. Musíme v útoku hrát mnohem lépe, dosud jsme dělali hodně chyb a zbytečných ztrát. To musíme vylepšit. Musíme také kontrolovat jejich útočný doskok. A hrát naši hru a nepřizpůsobovat se soupeři. V tak vyrovnaném zápase, jako byl ten druhý, je třeba i štěstí, ale my opět potvrdili, že tohle mužstvo má charakter. Hráči vědí, jak se na konci chovat, co je nejdůležitější, a v závěru hodně zabrali v obraně, což nám pomohlo vyhrát prodloužení.“

Martin Kříž (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Ani do jednoho utkání doma jsme nevstoupili tak, jak jsme chtěli. Chceme se prezentovat výkonem, jako na začátku druhé půle prvního zápasu. Hlavně v obraně, z čehož pak plynou jednodušší situace v útoku. Myslím, že to na půdě soupeře bude hodně zajímavé, ale pokud k tomu přistoupíme tak, jak chceme, věřím, že potvrdíme roli favorita a v pondělí ukončíme sérii. Olomoucko je teď ve výborné formě, jeho basketbal musí bavit lidi, takže za ním bude stát publikum a bude dobrá atmosféra. Doma bude mít také víc nastřílíno a můžou mu padnout i těžké střely. Výhoda domácího prostředí je na jeho straně, ale při vší úctě k Olomoucku, které opravdu hraje dobře, je to hlavně o nás. Neříkám, že nemá na to s námi držet krok, ale když se zapojí celý náš tým, tak by se měl ukázat rozdíl naší širší rotace. My zatím nepředvádíme stoprocentní výkony, a pokud nepředvedeme kvalitní výkon na Hané, tak nás domácí budou trápit. Ale já věřím, že k tomu přistoupíme se vším soustředěním a že zápasy dovedeme k vítězství.“