9.0

#10
5.0

Impérium se otřásalo v základech!

Olomoucko stálo na dosah velké slávě. Dokonce dvojnásobné. Jedním super výsledkem mohlo vygumovat aktuální šňůru 52 vítězných ligových zápasů Nymburka a navrch jako první tým za 9 let dobýt jeho palubovku. Naposledy se to podařilo shodou okolností v semifinále play-off pardubické Bekse 19. května 2010.

Pokud by se to Hanákům bývalo povedlo, bylo by to solidní deja vu – negativní či pozitivní - hned pro tři muže z dnešního druhého zápasu semifinále: na nymburské straně při senzační porážce v roce 2010 stáli Benda s Pavlem Pumprlou, dres Pardubic pak hájil Petr Bohačík, který je nyní už několik týdnů oporou Olomoucka.

Tomu ale nebylo souzeno duel druhého semifinále ani dohrát a stát se tak jeho možným hrdinou. Když scházelo za stavu 68-69 do konce čtvrté čtvrtiny 3:22, namířil si to přes něj do koše domácí tank Myers, Bohačíkovi byl zapískán 4. faul, a když to i během trestných hodů hanácký veterán stále komentoval, sudí Vyklický mu nemilosrdně udělil technickou chybu, čímž hráčova mise v zápase skončila.

To však ještě nikdo na hřišti nevěděl, že do konce zbývá mnohem víc než tři minuty. Bohačíkovi druhové se totiž nechtěli vzdát své šance a po mnohem bojovnějším výkonu než 24 hodin zpátky se přiblížili až k šanci letos neporaženého mistra zdolat.

V této fázi velmi aktivní guard Pelko, který dlouho nezažíval vůbec podařený zápas, na začátku 40. minuty ze šestek snížil na 73-71, a když pak Douglas stihl sáhnout do nápřahu na dunk domácímu Myersovi, opět Pelko zpod koše vyrovnal. Nymburk měl ještě dost času na poslední střelu, kterou ale z oblouku jeho nejchladnokrevnější hráč Wright neproměnil.

A super vyrovnaná televizní bitva dostala, co si zasloužila - prodloužení. Hned v jeho úvodu už hodně vytěžované opory hostů spáchaly na půlce triviální ztrátu, nabídly tak koš zdarma domácímu Jaromíru Bohačíkovi, což předznamenalo další průběh, v němž domácí z útočných doskoků a tref z akcí přes menšího Pelka rozhodli. Zvítězili 88-78 a do stánku soupeře si tak povezou vedení 2-0 v sérii.

Olomoucko i přes velké vytížení opor v den starém prvním utkání od startu znovu překvapovalo a s power forwardem Bohačíkem v základu vedlo po 5 minutách 3-11. Na obranném doskoku už odolnější Hanáci, kteří navíc mnohem víc sdíleli míč, jenž násobně častěji procházel rukama snajpra Palyzy, využívali střelecké marnosti (trojky do půle 15/2) i opět vysoké produkce ztrát (10 do půle) mistra a po nepříliš pohledném průběhu vyhráli za vedení dua Palyza (už za první čtvrtinu dal díky 7 bodům víc než za celý první zápas) – Bohačík první poločas 31-34, když závažnější problémy jim dělal jen průrazný Myers. Navíc při poměru útočných doskoků 9-7 jim patřily body z druhých šancí 8-12.

Hosté pak na rozdíl od prvního utkání zachytili i start třetí čtvrtiny a i přes špatný střelecký den Dunanse stále mírně vedli. Už po 25 minutách ale těžkou trojkou přes ruce obránce uzavřel svou střelnici v zápase Palyza a od stavu 41-45 tak museli přiložit ruku k dílu víc i další.

U domácích pak v přibývajících minutách překvapilo, jak malý herní prostor vycházel na velkou část české eskadry. Hruban i Kříž celkem odehráli jen 14 minut, Martin Peterka, Šafarčík a Vyoral nehráli prakticky vůbec, a to jde ve všech případech o reprezentanty.

Nymburk nicméně od čtvrté čtvrtiny začal nacházet svou distanční střelbu, což se týkalo Wrighta, Bendy či Jaromíra Bohačíka. Opět úžeji rotující hosté se ale i díky šťastným trefám a odrazům nebo zásluhou Pelka schopného dostat se na trestnou linii (11/8 z 9F+) drželi zuby nehty na těsný dostřel. A až v nastavení jim definitivně došly síly.

Více ztrácejícího mistra (17-15) nejvíc sytili Myers (19), Jaromír Bohačík (14+7 doskoků), Wright (13), Lawrence (11+7 asistencí) a Davis (10+9 doskoků). U hostů byli nejproduktivnější Palyza (18), Pelko (13), Douglas (12+9 doskoků), Dunans (11+9 doskoků) a Petr Bohačík (11). Domácím nakonec patřily alespoň trojky (8-6), útočné doskoky (13-15) i body z nich (15-19) byly tentokrát na straně Olomoucka.

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Nebyl to asi nejkvalitnější a nejpohlednější zápas, ale byl to zápas, na který může být liga pyšná. Dva týmy se rvaly o vítězství. Byl to dobrý zápas, nebyl snadný pro trenéry, ale fanoušky musel bavit. Doufám, že liga bude pokračovat tímto směrem a všechny týmy se do toho zapojí. Tohle je play-off a musíš umět vyhrát. My to nakonec dokázali a teď jedeme na půdu soupeře.“

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Nymburk vyhrál zaslouženě, protože měl lepší koncentraci v prodloužení, my už ho nedokázali odehrát tak koncentrovaně jako předchozích 40 minut. Oproti prvnímu utkání jsme se poučili, vydrželi jsme v koncentraci 40 minut, ale to prodloužení už jsme nezvládli. Také jsem snížili počet ztrát a útočné doskoky Nymburku, proto byl vývoj zápasu, jaký byl. Jak říkal trenér Liverpoolu Jürgen Klopp po prvním utkání semifinále fotbalové Ligy mistrů s Barcelonou: „Ať řeknu cokoli, nic to nezmění.“ To platí i pro mě. (Liverpool první zápas venku prohrál 0-3, v odvetě senzačně vyhrál 4-0 a postoupil do finále).“

Petr Bohačík (power forward BK Olomoucko): „Prohráli jsme, což nás mrzí, ale musíme odjíždět s pozitivně naladěnou hlavou. Rozebrali jsme si první zápas a hlavně vstup do druhé půle, který nám hrubě nevyšel. Poučili jsme se a dnes jsme hráli velmi dobře. Mrzí porážka, v prodloužení o to víc, ale musíme zůstat pozitivní. Věříme, že doma to bude vypadat podobně a že koncovka se přikloní na naší stranu.“

Mike Myers (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Začali jsme pomalu, ale pak jsme se zvedli. Byla to tvrdá bitva, oba týmy hrály na maximum, ale nakonec jsme to urvali. V příštím zápase se ale musíme poučit a musíme hrát rychleji. Těžko říct, jestli to byl ode mě nejlepší výkon, ale určitě to bylo důležité vítězství. Minulý zápas jsem tolik nehrál, to bylo rozhodnutí trenéra. Dnes mi věřil a já se mu odvděčil. Snažil jsem se plnit své úkoly a vycházelo to. Olomoucko je silný protivník, dnes nás mohlo porazit, ale my jsme vítězný tým a víme, jak vyhrávat.“

18:00

Absence Olomoucka: rozehrávač Močnik (dlouhodobé zranění)

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 89-77, 96-76, 98-94, 105-83, 103-80, v poháru: 99-81

Stav série: 1-0

Po dlouhodobé části činil průměrný rozdíl na doskoku mezi oběma týmy 6 míčů celkově a 3 v útoku ve prospěch Nymburka. Ve čtvrtfinále pak Olomoucko, vyztuženo o nejlepšího „reboundera“ ligy Petra Bohačíka, třikrát přeskákalo elitní doskakovací tým Pardubic a počtvrté byl poměr ulovených balonů vyrovnaný. Proto krutá nymburská demolice Hanáků na útočném doskoku v semifinálovém Utkání 1 (22-10) byla velkým překvapením.

Mistr byl úspěšný i v situacích 2 na 2, nebo 1 na 1, někdy stačil i osamocený rozběhnutý hráč, aby ve vzduchu posunul míč na některého z kolegů, navíc Olomoučtí se mnoha doskoků v obraně stěží zúčastnili, natož aby o ně vážně bojovali. I lídr týmu Douglas po zápase přiznal, že domácí „to“ chtěli víc. A protože play-off je ještě víc než předchozí část sezony o vůli, nevydalo první utkání v segmentu úsilí a bojovnosti o celku Hanáků dobré vysvědčení. Zejména když obhájce trofeje už do půle dominoval v bodech z druhých šancí 16-2 a dalších 12 přidal jen za prvních pět minut druhé půle. Především tato statistika jej v prvních 20 minutách udržela na vyrovnaném skore.

Olomoucko se také musí mnohem lépe připravit na kvalitní obranu mistra. Dokud Nymburk nebyl v první půli tak důsledný, Douglasovi s Dunansem se ještě dařilo probíjet 1 na 1 až do koše. Když ale později začaly přicházet výpomoci, už se vniky obou Američanů rozbíjely o zdvojení a celkem 9 ztrát Dunanse už si tým rozhodně podruhé nemůže dovolit.

V době, kdy hostům začal na startu třetí čtvrtiny zápas ujíždět, se navíc Hanáci do akcí jeden na jednoho, či jeden na dva pouštěli ještě zaťatěji a míč tak téměř nikdy nedoputoval ke střelci Palyzovi, který měl při velmi přísném střežení za 27 minut pouhé 4 pokusy a ani jednou nezamířil na trestnou linii.

Symbolem postupně stále dokonalejší defenzivní činnosti domácích byl nečekaně guard Wright. Ten při problémech se zuby Vyorala, který v posledních dnech nemohl příliš trénovat, převzal větší část řízení hry, ničil soupeře přesnými zásahy a k tomu přidával i skvělé zákroky v obraně, kde zapsal dokonce třetinu z 15 nymburských zisků!

Pokud Hanáci do druhého utkání zásadně nezlepší obranný doskok, a v útoku nedonutí domácí obranu víc pracovat, neuvidí cestu k vyrovnanému skore ani ve čtvrtek. Problémem však pro ně je, že v užší rotaci opěrných hráčů jim ve středu už těžká první půle sebrala hodně sil, které na startu té druhé mohly fatálně chybět. A tohle bude ve druhém souboji za 24 hodin ještě větší téma.