18

#6
14.0

Nymburk v 17. finále v řadě

Když byl reprezentační pilíř Vojtěch Hruban, jemuž zatím v semifinále setrvale klesal herní pobyt z necelých 16 až na 11 minut, přičemž v bodech sestoupil z pěti až na nulu, konečně „zbaven okovů“, byl s domácím Olomouckem ve čtvrtém duelu rychle amen. A Hanáci se tak v pondělí večer po ztrátě série s Nymburkem 0-4 stali prvním vyřazeným semifinalistou a tím i prvním jistým účastníkem boje o bronz. Naopak Polabané (bez zraněného Kříže) se po jednoznačném vítězství 67-102 posunuli už do sedmnáctého ligového finále v řadě a průběžnou šňůru ligových výher natáhli již na kulatých 55 zápasů.

Křídelník Hruban během šesti minut uvnitř druhé čtvrtiny nasypal do koše domácích 4 trojky a celkem 14 bodů a skore tu i díky dvěma obloukovým trefám Jaromíra Bohačíka uteklo z 23-30 až na 34-58. Po poločase 34-62 s 19 body Bohačíka (trojky 5/4) a šestnácti Hrubana (trojky 4/4), kteří měli kompletně na starosti všechny trojkové trefy týmu, tak nebylo co řešit. Procentuální rozdíl v úspěšnosti střelby byl 33 ku 67 (dvojky 20/7 – 21/15, trojky 16/5 – 13/8), na doskoku Nymburk velel 13-24, z brejků 1-15 a zpod koše 10-26.

Už od prvních minut bylo zejména při obranném pohybu zjevné, že olomoucké ose při čtvrtém zápase v šesti dnech nejdou nohy, jak by tým potřeboval, a mistr (v základu na guardu se Šafarčíkem) se až příliš snadno dostával k podkošovým zakončením. Bohačík navíc hned v úvodu přidal dvě trojky vždy po útočném doskoku a tým vysázel už za první čtrvtku 10 bodů z protiútoků. A ve stejném duchu se při ještě vyšší kadenci trojek odbývala i pro domácí krutá a rozhodná druhá čtvrtina (19-37), načež s unikajícím skore v domácím dresu dostala větší prostor druhá vlna.

Vítěze nejvíc nasytili Hruban (20 za 28 minut, trojky 6/5), Jaromír Bohačík (19, trojky 6/4) a Myers (11), domácí měli tři top střelce ve shodně desetibodových Palyzovi, Váňovi a Marku Sehnalovi. Mistr nejvíc dominoval na doskoku (28-46), v bodech z brejků (11-24), zpod koše (18-48) i v trestných hodech (10-20).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Takové utkání se těžce hodnotí. Neměli jsme nárok, toto utkání nám nevyšlo. Kluci už toho měli zřejmě hodně. Vypadalo to, jako bychom nebojovali, ale to nebyla pravda. Hlavy všech hráčů chtěly, ale těla byla proti. Posledních patnáct minut hráli kluci ze střídačky, nemělo smysl trápit nosné hráče. Nymburk si postup zasloužil. Ve finále je právem, my se musíme snažit nabrat síly do poslední série sezony.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Celé utkání jsme měli pod kontrolou, i úspěšnost střelby byla mnohem lepší než třeba ve třetím utkání. Série skončila jednoznačně, ovšem snadné to nebylo. Semifinále bylo reklamou na basket. Olomoucko si zaslouží velký kredit. Kdyby se na konci nadstavby nezranil Lukáš Palyza, zřejmě bychom se potkali až ve finále. Soupeři přeji hodně štěstí v zápasech o bronzovou medaili.“

18:00

Absence Olomoucka: rozehrávač Močnik (dlouhodobé zranění)

Absence Nymburka: power forward Kříž (utržená achilovka)

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 77-89, 76-96, 94-98, 83-105, 80-103, 78-88 PP, 76-85, v poháru: 81-99

Stav série: 0-3

Hanáci ve třetím semifinálovém klání přišli o největší šanci mistra poprvé v sérii i poprvé v sezoně skolit. Hráli po dvou volných dnech, na domácím kurtu a dali do zápasu vše. Přesto to nestačilo na víc než na tři vyrovnané čtvrtiny. Kouč Benáček řeší dilema, které nemá žádné ideální vyústění. Aby dokázal čelit síle mistra, musí i kvůli schopnosti svého týmu dostatečně skórovat držet na hřišti co nejvíc své hlavní opory. Jejich často patnáctiminutové šichty v prvních poločasech jim ale sbírají síly, jež pak scházejí do koncovek. Navíc se zvyšuje riziko brzkých faulových potíží, což v Utkání 3 postihlo MVP sezony Douglase, který před povinným střídáním pro pět osobních chyb odehrál jen 21 a půl minuty.

Olomoučtí ve druhém utkání za 24 hodin budou hledat balanc mezi potřebou opor ve hře a jejich nutným oddychem ještě obtížněji a Nymburk na sekvence s jejich pobytem na lavičce bude čekat jako sup na chřadnoucí kořist uprostřed pouště. Na druhé straně domácí tým už bude hrát proti konci série, a proto ze sebe vymačká i poslední zbytky energie, aby se ještě jednou mohl vrátit do Nymburka.

Hostům už v pondělním duelu nebude pomáhat reprezentační power forward Kříž, který si z úvodních minut třetího utkání odnesl utrženou achilovku, a sezona pro něj skončila. Navíc se do velkého ohrožení dostala i jeho účast na zářijovém světovém šampionátu.