3.0
#8
5.0

První cenný kov pro Hanáky!

Je dobojováno. Aspoň na bronzové frontě. A svou první ligovou medaili si může do klubové síně slávy pověsit BK Olomoucko. Na domácí půdě zvládlo suverénním způsobem druhý duel o třetí místo se Svitavami (100-88) a po ovládnutí série 2-0 může slavit cenný kov.

Zápas, do nějž Tuři vstoupili s menší sestavou se dvěma rozehrávači Markem a Welschem a forwardy Svobodou a O´Brienem, se začal lámat v úvodu druhé čtvrtiny, kdy domácí už po třech minutách získali desetibodové vedení, a i když se svitavský teenager Welsch 10 body a třemi asistencemi snažil ve druhém dějství, seč mohl (s 12 body byl do půle top skórerem hostů), stačilo to jen na poločasový stav naděje 55-49. Už tady mělo ale Olomoucko zásadní převahu z trestné linie (20/18 – 14/11) a na doskoku (22-12, v útoku 9-3).

Svitavy byly naposledy poblíž za stavu 62-56 17 minut do konce, pak ale roztočil domácí útok Dunans a olomoucký odskok na 75-58 už byl pro Tury fatální.

Střeleckou divizi bronzových vítězů vedli Palyza (24, trojky 8/4), Douglas (19+12 doskoků), Dunans (14+7 doskoků), Mikulič (13), Pelko (10+10 asistencí) a Petr Bohačík (10+7 doskoků). Za hosty se činili O´Brien (18+7 doskoků,) Welsch (17+6 asistencí, TH 10/7 z 5F+, -2 za 26 minut), Aiken (14) a Marko (10). Domácím patřily trojky (9-7), dané šestky (25-17) a útočné doskoky (16-7).

18:00

Absence Olomoucka: rozehrávač Močnik (dlouhodobé zranění)

Absence Svitav: rozehrávač Kotásek (záda)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 76-85 (ve Svitavách), 65-81 (v hale Olomoucka), 106-81 (v hale Olomoucka), 93-96 PP (ve Svitavách), 91-84 (ve Svitavách)

Stav série: 1-0

Bude to pro oba týmy poslední bitva sezony, anebo si dají derniéru až v pondělí na svitavské Střelnici? To je otázka, na kterou v sobotu počínaje 18. hodinou začnou ve druhém duelu série o bronz odpovídat svou hrou na kurtu Olomoucka borci obou týmů.

Z pohledu aktuální formy jsou na tom lépe domácí, kteří nyní vedou 1-0 a na svém hřišti v sezoně selhávali jen zřídka. Na druhé straně Tuři nechtějí druhý rok v řadě skončit s „bramborami“. Zatímco loni to byl top úspěch ligových dějin klubu, letos by po druhém místě z dlouhodobé části už šlo o dílčí zklamání.

Svitavští se však pro vrácení série na vlastní palubovku musejí zvednout po všech stránkách – nejvíc pak v agresivitě v obraně a na doskoku, zejména pak na útočném. Zároveň ovšem budou potřebovat i aktivní napadání koše, neboť spoléhat v zápase venku na střelbu z dálky při nyní mdlém útočném doskoku by týmu nedávalo velké šance.

Jenže domácí mají ve svém středu velkou individuální kvalitu, která je při podřízení celku v tomto play-off už v řadě případů dovedla k vítězství, a v souboji dvou týmů usilujících o první ligovou medaili momentálně tahají za delší konec provazu. Teď jim stačí udělat poslední, byť nelehký krok.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „V prvním utkání série jsme splnili náš plán. První bod ale ještě neznamená vítězství. O to se ještě musíme poprat. Často se říká, že udělat poslední krok je nejtěžší. Na vlastní palubovce uvidíme, zda tomu tak opravdu bude. Moc bychom si přáli, abychom mohli o medaili hrát před plnými tribunami. Chceme získat medaili pro sebe, pro klub, ale hlavně pro naše fanoušky.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Utkání v Prostějově bude hlavně o nastavení našich hlav. Nemůžeme mít výpadky, které nás postihly ve čtvrtek, zejména ve druhé čtvrtině. Všichni teď musíme najít v sobě poslední zbytky sil a bojovat o každý odražený míč, každý souboj o pozici a dobře bránit. Víme, jak silné individuality proti nám stojí, ale věřím, že ukážeme charakter a vynutíme si pondělní utkání, které si naši fanoušci zaslouží.“