13.0

#8
5.0

Tuři Olomoucko přeskákali

Hit kola ve Svitavách naplnil v burácející kulise 1100 fanoušků očekávání a bylo to navíc drama, jak se patří, kdy až šestky v závěru musely rozhodnout o těsném vítězství Turů (85-82). Ti však měli dvě zbraně, jež obhájcům bronzu z Hané zejména v soubojích s elitou ligy chybějí. Jsou to doskok a silná lavička. Právě v těchto dvou segmentech nyní už nejlepší doskakovači ligy ze Svitav zápas vyhráli. Na doskoku dominovali 52-37, na útočném soupeře předčili 18-12 a v bodech z druhých šancí dokonce 21-8. Svitavští náhradníci přestříleli ty olomoucké 15-2, a to hodně díky většímu prostoru ve hře. Zatímco druhá vlna domácích dostala svěřených více než 61 minut, střídající muži hostů jen 36, což znamenalo enormní náklad pro základní pětici.

Tuři (nadále bez křídla Matěje Svobody) měli impozantní nástup a po 4 trojkách vedli už za sedm minut 26-14. I přes nánosy faulů (po třech měli už do půle za méně než 10 minut ve hře guardi Crandall, Kotásek i Slezák) pak z nabytého náskoku žili až do poločasu (47-38), kdy byl třemi fauly obtěžkán i lídr hostů Douglas, který se prosazoval jen velmi složitě. Už po 20 minutách byli domácí lepší v trojkách (7-3) na doskoku (31-19, v útoku 12-4) i z druhých šancí (14-3).

Ani po změně stran se hostům nedařilo přiblížit k hraně obratu a jejich šance tak přišla až v posledním dějství, kdy slepené trojky Morgana spolu s chybami a míjenými šestkami domácích nakoply Olomoucko ke snížení na bod. Za stavu 77-77 byly klíčové trefy svitavských Puršla se Slezákem zpod koše přes pět nevyužitých střel soupeře. Po ztrátě domácího Marka ještě Josipovič snížil na 81-79, ale dvojka náhradníka Slezáka po útočném doskoku vrátila domácím čtyřbodový náskok, na nějž hosté (v závěru se nedokázali probít k zakončením zpod koše) odpověděli při dvou minutých dvojkách jen jednou šestkou Josipoviče, a Marko už pár sekund do konce z trestné linie dával Turům definitivu (85-80).

Sám patřil ke hvězdám týmu (17+8 doskoků), stejně jako O´Brien (18+13 doskoků), Puršl (14+8 doskoků) a Kovář (12). Svitavy, které díky výhře udržely třetí místo, byly v konečném účtování lepší i o tři dané šestky. Hanáky vedli Morgan (28+9 doskoků, trojky 11/4), Palyza, Josipovič (po 17) a Douglas (12+11 doskoků, 6 asistencí, 4 zisky).

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Svitavy zaslouženě vyhrály, vedly celý zápas. My jsme se zápas snažili vyrovnat a otočit, ale bohužel jsme měli špatný začátek, začali jsme skore 8-0 pro domácí, měli jsme spoustu nedaných dvojtaktů, nedali jsme trestné hody v závěru a několik nedaných otevřených trojek. Naopak Svitavy trefovaly a potrestaly nás. Trefili Slezák i mladý Kovář, hlavně v prvním poločase, a domácí úplně zaslouženě vyhráli. A samozřejmě tam bylo i 18 útočných doskoků Svitav a tím jsme jim dali o 18 útoků víc. Při prohře o tři body je velká pravděpodobnost, že jsme právě kvůli tomu prohráli.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jsme nesmírně rádi, že jsme tento zápas zvládli a udělali si polštář tří výher na Olomoucko. Vítězství se nerodilo lehce. My jsme začali 8-0, ale potom jsme v průběhu druhé čtvrtiny nedali 13 útoků po sobě koš. Hosté nás výborně zastavili. Naštěstí potom dal Luboš Kovář tři trojky v řadě a díky tomu jsme se drželi pořád ve hře a šli do šaten s devítibodovým náskokem. Ve druhém poločase jsme byli hodně obalení fauly a trochu si museli hrát se sestavou. Vypadnul nám z toho Crandall, Slezák a poté i Kotásek. Vyzdvihnul bych především dvě čísla. 52 našich doskoků proti 37 olomouckým a 18 útočných doskoků, ze kterých jsme dali 21 bodů, což je skvělé číslo. A hlavně jsme donutili hosty k několika ztrátám, především v prvním poločase, kde jsme byli správně agresivní na hráče s míčem. Ale občas jsme tam nechali okno a nechali dát soupeře jednoduché koše. Rok nicméně končíme na třetím místě, což je skvělý výsledek.“

Michal Norwa (power forward BK Olomoucko): „Zápas se rozhodnul už na začátku. První čtvrtina se nám silně nevyvedla. Svitavy získaly celkem 18 útočných doskoků, což je brutální číslo. Jestli si můžeme vzít něco pozitivní z tohoto zápasu, tak to, že jsme to nevzdali a bojovali o vítězství až do konce.“

Luboš Kovář (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme nesmírně rádi, že jsme zakončili rok výhrou. Nad Olomouckem je výhra dvakrát cennější, protože jsme získali v tabulce nějaký náskok. Rozhodnul doskok a to, že jsme něco trefili. Na druhou stranu jsme měli opět špatné trestné hody, už několikátý zápas po sobě. Myslím ale, že jsme zaslouženě vyhráli.“

12 25 37 3 21 8 8 22 19 9 93 82

Absence Svitav: křídlo Matěj Svoboda (po operaci kolena)

Výsledek prvního utkání: 92-85

Tuři v Brně i přes potíže udrželi svou vítěznou šňůru a rázem jsou již třetí v tabulce, navíc srazili manko na Opavu na tři výhry. Olomoucko sice po návratu Douglase uspělo ve třech ze čtyř zápasů, ale bolestivá porážka na USK týmu vzala možnost útočit už z nejtěsnější distance právě na Tury. Ti sice v prvním duelu na Hané uspěli, ale to už soupeři chyběl Douglas, a proto se pravá síla obou týmů ukáže až nyní, byť tentokrát chybí Turům jejich úderník Svoboda. Douglas i přes záblesky někdejší formy ještě není na svém plném výkonu, a proto kvalita jeho představení bude alfou a omegou i v hitovém duelu na palubovce Východočechů.

Vojtěch Sýkora (guard DEKSTONE Tuři Svitavy): „Hlavní zbraní soupeře je bez pochyby ofenziva, především střelba z dlouhé vzdálenosti. K tomu se mu po zranění nedávno vrátil nejužitečnější hráč minulé sezony Douglas, který svojí aktivitou výrazně pomáhá tomuto stylu hry, a tak nás rozhodně nečeká nic lehkého. Proto bude klíčem k vítězství dobře odvedená práce na obranné polovině, ze které se budeme snažit odrážet do úspěšných protiútoků.“

Martin Blaho (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Přivítáme útočně laděný a velmi silný tým Olomoucka. Soupeři se v prosinci vrátila po zranění do sestavy jejich největší hvězda Javonte Douglas a i díky němu se kvalita Hanáků opět vrátila na úroveň ze začátku sezony. Soupeř se opírá hlavně o skvělé výkony celé základní pětky. Klíč k úspěchu povede přes obranu, kde musíme předvést nadstandardní výkon. Zastavit už zmíněného Douglase a taky v posledních zápasech jeho zlepšujícího se krajana Morgana. Přibrzdit Igora Josipoviće na útočném doskoku, pohlídat si olomoucké střelce na perimetru v čele s ostrostřelcem Lukášem Palyzou, a hlavně být připraveni na soupeřovu kombinaci pick-and-roll, ze které se Hanáci dostávají do velmi dobrých pozic a těží z ní nejvíc.“