35

13
24

Kolínská pohoda i bez Machače a s jen 23 minutami Číže

O takovém zápase už musel úřadující MVP měsíce Adam Číž snít řadu dní. Po poměrně vyrovnané prvopoločasové přestřelce na domácí půdě s Pardubicemi (50-42) Medvědi využili sebezničující úvodní osmiminutovky hostů ve třetí čtvrtině zaplavenou jejich deseti ztrátami a unikli z +6 až na rozhodných 72-54, syceni body ze zisků i útočných doskoků a především duem Novotný (16) - Skinner (6), jež se v této sekvenci postaralo o všech 22 bodů domácích. Za téměř dvacetibodového vedení mohl vystřídat - po necelých 23 minutách ve hře - Číž, od obnovení ligy točící pravidelně 40minutové porce, a do konce zápasu už se nemusel vrátit. I tak ale už do půle stihl 20 bodů.

Na to, že týmu chyběl i důležitý podkošový pilíř Machač, Medvědi zvládli duel relativně v klidu. I proto, že hostům chyběl opěrný kvartet Vyoral, Dunans, Škranc a Merešš, což už je díra do sestavy, která se látá složitě. Poločas to sice hosté zvládali, když se prosazovali často velmi snadno z útočných doskoků nebo z nájezdů až do koše, ale po změně stran už se projevilo, že týmu chyběla druhá vlna a především silní rozehrávači. Tým se tak dopustil celkem 24 ztrát, z nichž Kolín sklidil 19 zisků, což bylo na několik minut nové maximum NBL v této sezoně.

Pod vítězství 86-68 se nejvíc podepsali Novotný (25+6 zisků, trojky 11/5), Číž (trojky 7/4), Skinner (14+10 doskoků) a Jelínek (13). V týmu Beksy byli vidět Švrdlík (17+9 doskoků), Potoček (17) a Slanina (11). Domácí byli lepší z trojek (10-7), z útočných doskoků (14-7) a ve ztrátách (13-24). Měli o 17 střel víc, hosté navíc házeli jen 4 šestky.

Miroslav Sodoma (BC GEOSAN Kolín): „Za výhru jsme samozřejmě velice rádi. Potřebovali jsme ji. Pardubice byly oslabené, my jsme na druhou stranu třikrát za sebou prohráli a potřebovali jsme si zvednout sebevědomí výhrou. Nebyl to nejpohlednější basket, ale jak se říká - účel světí prostředky. Věřím, že se zase odrazíme k lepším výkonům, které jsme podávali před 14 dny.“

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Po třech neúspěšných zápasech jsme se chtěli vrátit na vítěznou vlnu. Věděli jsme, že nás nečeká nic lehkého i přes to, že Pardubicím chyběli klíčoví hráči. Nechtěli jsme to podcenit, do zápasu jsme vstoupili celkem dobře, ale v prvním poločase nás hosté trápili na pick-and-rollu. Ve druhém poločase jsme už zlepšili obranu a vybojovali důležité vítězství.“

Kenneth Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Kolín byl lepší v obou polovinách utkání. My jsme dnes dělali, co jsme mohli, a co bylo v našich silách. Měli jsme 24 ztrát, což je strašně moc a myslím, že Kolín měl větší chuť do zápasu, takže byl schopný hrát mnohem konzistentněji než my.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Zápas se mi hodnotí trošku hůř. Prohráli jsme asi o dvacet bodů a myslím, že i přes to, že jsme přijeli v oslabené sestavě, měli jsme šanci zahrát tu lepší zápas. Dělali jsme strašně moc chyb, které jsme dělali i v zápase se Svitavami. Měli jsme strašně moc nevynucených ztrát, kdy to soupeři hodíme přímo do rukou a on z toho vytěží jednoduché body. A to nás strašně sráží, když to celé ubráníme, a poté to soupeři zase hodíme do rukou. Nemáme takovou sílu, abychom se přes to přenesli a dokázali ten zápas urvat. Musíme doufat, že se nám uzdraví hráči a že budeme v lepší kondici na povánoční zápas.“

• doskok a hra do koše

Absence Pardubic: rozehrávač Vyoral (zranění kotníku), power forward Merešš (zranění), křídlo Škranc (zranění), guard Dunans (zranění na čtvrtečním tréninku, start nejistý)

Kolín padl nyní už třikrát v řadě, a to se současnou elitní trojicí ligy, ovšem s Opavou i USK až v koncovce, přičemž na USK to bylo i při dvojnásobném zásadním oslabení soupeře. Takové porážky mohou v konečném účtování mrzet, Medvědy však zejména v druhých poločasech limituje velmi úzká rotace, v níž oporám docházejí síly a na řadě herních činností včetně střelby a doskoku je to znát. Tohle bude zejména po Vánocích v rozhodné fázi dlouhodobé části velký „balanční“ úkol pro stratéga Miroslava Sodomu, jak v utkáních při narůstající únavě dát zejména rozehrávači Čížovi a power forwardu Skinnerovi větší oddech a neztrácet při tom ve skore.

Beksu sice nyní sráží nůše zranění včetně klíčového rozehrávače Vyorala, jenže i tak notně potrápila doma Svitavy a Kolín se poté, co na Folimance nevyužil absencí Sehnala s Rikičem, musí mít na pozoru. Dravost pardubického mládí spolu se zbylými oporami stále zvládá velmi slušnou hru, a pokud by domácí zaspali na startu, mohlo by je dohánění stát značné úsilí. Dá se čekat, že hosté budou tlačeni do trojkových ran, s jejichž úspěšností mají často problémy, a pak bude následovat rvačka na doskoku, kde má Beksa ve Švrdlíkovi, Heřmanovi i Slaninovi pořádnou sílu. Naopak při případné absenci Dunanse jí bude chybět pevnější ruka na rozehře.

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Po nepovedeném utkání na půdě USK Praha chceme tento zápas dotáhnout do vítězného konce. Musíme se koncentrovat především sami na sebe a to jak v obraně, tak i v útoku.“

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Co se týče soupisky, Kolín působí jako jedno z nejzkušenějších družstev soutěže. Českou osu, vedenou Čížem a Machačem, skvěle doplnili Skinner a Wallace. Rozehrávač Adam Číž zažívá podle čísel jednu ze svých nejlepších sezon. Kromě vlastního skórování hodně těží ze spolupráce s pivoty, jak z clony na balon s Machačem, tak ze spolupráce s Jelínkem a Skinnerem. Kde mají domácí podle mého názoru problém, to je návrat do obrany a doskok, například s USK propadli skoro o 20 doskoků. A to jsou přesně klíče k úspěchu pro nás: chtěli bychom využít našeho rychlého přechodu do útoku - potřebujeme zrychlit a hlavně zpřesnit naši přechodovou fázi -, a dominance na doskoku, jak na obranném, tak na útočném.“

Michal Svoboda (křídlo BK JIP Pardubice): „Z předchozího zápasu se Svitavami si musíme přenést agresivitu a nasazení, to bylo z naší strany dobré. Určitě ale musíme zlepšit obranný doskok a hlavně se vyvarovat takového množství ztrát. Kolín má hodně zkušený tým a hodně hráčů, kteří v české lize působí dlouho, ať už v Kolíně, nebo v jiných týmech. Skvěle hraje Adam Číž, který je nebezpečný nájezdem i střelou, také dokáže připravovat svými asistencemi dobré pozice svým spoluhráčům. Je potřeba, abychom mu jeho hru znepříjemnili, aby nehrál v pohodě, protože potom dokáže rozhodovat zápasy. Celkově budeme chtít hrát rychle dopředu a ještě jednou zdůrazňuji náš obranný doskok, ten nám dělal problémy.“