29

15
19

Magický Slanina s triple doublem!

Jsou události, které se mohou stát možná jen v době covidové. Power forward Prokop Slanina je chlapík pro tvrdou podkošovou práci. A i přes postupné zlepšování v této sezoně byste od něj jednu věc nečekali – asistence. V šesti z devíti utkání nezapsal ani jednu, ve zbylých třech měl nejvýš dvě. A pak se stane to, co se stalo dnes - deset! K tomu 11 doskoků a taky 17 bodů, což vyznačilo jeho vůbec první triple, na který byste nevsadili ani v nejdivočejším snu.

Slaninův kouzelnický výkon Bekse (bez Merešše, Škrance, Svojanovského) notně přispěl k domácímu přemožení (101-79) super oslabené Nové huti (bez Pumprly, Bohačíka, Nábělka), jež se na Dašické držela zhruba poločas, než jí domácí začali ujíždět a zápas definitivně rozhodli.

Do utkání NH vtrhla 16 body včetně tří trojek power forwarda Watermana, jemuž neméně zdatně v první čtvrtině sekundoval další podkošový muž Heinzl, a hosté s poděkováním za ztráty a nepřesná zakončení domácím po 14 minutách vedli 25-33. Od stavu 32-39 ale posledních tři a půl minuty první půle patřilo už jen (téměř nefaulující) Bekse. Ta v tomto úseku naplno využila pěti ztrát hostů, podkošový tank Švrdlík (do půle 17 bodů) ničil z útočných doskoků a šestek a z poločasu 47-43 se domácí odrazili k rozhodnému obratu.

NH v úvodních šesti minutách druhé půle navázala dalších pět ztrát, Pardubice sázely body zpod koše i ze šestek a za stavu 68-50 už dál neměly problém zápas kontrolovat.

Jejich top skórerem byl poločas málo viditelný Vyoral (28), následován Švrdlíkem (23+7 doskoků, 11f+, TH 17/11), Slaninou, Michalem Svobodou (14, trojky 8/4) a Dunansem (11). Hosté měli tři dvojciferné střelce ve Watermanovi (24+10 doskoků, trojky 8/4), Alleynovi (22, trojky 9/4) a Heinzlovi (14). Domácí vládli zpod koše (48-36), z brejků (26-17), z šestek (30/22 – 14/13), na doskoku (40-29) i ve ztrátách (15-19).

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „První poločas nebyl podle mých představ. Nehráli jsme tak pospolu, jak bychom měli. Řekl bych, že to bylo i tím, že Tomáš Vyoral s Kamilem Švrdlíkem byli devět dní s národním týmem a chvíli nám trvalo, než jsme se do toho společně dostali. Ve druhé půli se náš výkon zlepšil, hlavně pokud jde o agresivitu v obranné fázi. Takovou agresivitu od nás očekávám, rozhodně je to něco, v čem budeme chtít pokračovat. Jsou z toho získané míče, jednoduché body a vede to k vítězství.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Zápas můžeme hodnotit pozitivně, jelikož jsme vyhráli. Kdo ale viděl průběh, ví, že náš výkon nebyl optimální, hlavně v první půli. Nebránili jsme dobře, nehráli jsme dostatečně agresivně. Ve druhém poločase už to bylo lepší, Ostravu jsme mnohem víc přitlačili a z toho pramenily nějaké jednoduché body a pak už to bylo jenom o tom, o kolik bodů to skončí.“

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): „Byl to zápas dvou poločasů. I když jsme přijeli hodně oslabení - chybí nám tři klíčoví hráči ze základní sestavy -, v prvním poločase jsme byli Pardubicím vyrovnaným soupeřem. Snažili jsme se hrát celkem rychle a pohybovat míčem, což se nám celkem dařilo. Pardubice nehrály úplně optimálně, nechtělo se jim moc běhat, bylo to spíš takové pochodové. Druhý poločas byl úplně jiný. Pardubice začaly běhat, my jsme spíš chodili, udělali jsme několik ztrát, z nichž pramenil protiútok soupeře, pár jednoduchých košů, což domácí uklidnilo. Šli do plusu 12 až 15 bodů a pak už se těžko hraje. My jsme se snažili hrát až do konce, ale bohužel v té malé rotaci klíčových hráčů už to vypadalo, jak to vypadalo.“

Tomáš Havlík (křídlo NH Ostrava): „Přijeli jsme bez několika základních hráčů, ale chtěli jsme do zápasu dát všechno. Doufali jsme, že můžeme napodobit naše vítězství z turnaje v Polsku, ale bohužel Tomáš Vyoral s Kamilem Švrdlíkem udělali velký rozdíl. Náš problém byl hlavně ve ztrátách, domácí nás také přeskákali, protože jsou vyšší a silovější.

• průměr 12 útočných doskoků

Absence Pardubic: power forward Merešš, křídlo Škranc, rozehrávač Michal Svojanovský (všichni zranění)

Absence Ostravy: křídlo Radek Pumprla, power forward Petr Bohačík, rozehrávači Nábělek (koleno) a Adam Šiška

Vzhledem k zásadním absencím Nové huti by měla být jasným favoritem duelu domácí Beksa. Ta bez reprezentantů Vyorala se Švrdlíkem v neděli právě Nové huti podlehla na turnaji v Polsku o jediný bod, když byly oba týmy dost oslabené, doma by nicméně se svými oporami měli mít Východočeši navrch. Po porážkách v Opavě a zejména v Hradci už by také měli mít zapnutý hlasitý alarm, protože bilance 4-6 téměř na konci poloviny základní části je už na pováženou. Týmu chybí trojky a body v útoku, příliš ztrácí, jeho někdejší chlouba doskok už taky vadne a 83bodová obrana rovněž není nejpevnější.

Ještě větší problémy má však NH, jíž z opěrných hráčů zbyli už jen Alleyn s Watermanem, na něž si Beksa jistě důrazně došlápne.

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Asi budeme moci využít nějaké poznatky z nedělního vzájemného utkání v Polsku, na druhou stranu lze očekávat, že čtvrtek bude určitě trochu jiný. My jsme se v Polsku dlouho snažili držet širší rotaci a až ke konci, když to bylo vyrovnané, jsme hráli na vítězství, ale měli jsme v zápase ve hře všech 12 hráčů. Zásadním poznatkem je, že se s Ostravou dá hrát vyrovnaně i v tak mladé sestavě, jakou jsme ve Varšavě měli, takže s návratem Tomáše Vyorala a Kamila Švrdlíka stoprocentně chceme vyhrát. Hodně určující bude doskok a to, zda budeme hrát chytře a rychle. Troufnu si říct, že máme širší rotaci než Ostrava, a pokud se nám to podaří naplnit, budeme v mnohem lepší pozici.“

Petr Heřman (power forward BK JIP Pardubice): „V nedělním vzájemném utkání jsme viděli, že rozehrávač NH Alleyn hraje hodně agresivně, celá hra ostravského týmu jde skrz něj. Věřím, že když dokážeme ubránit jeho nájezdy doprava a některé další prvky, které zdobí jeho hru, tak bychom měli odejít ze zápasu jako vítězové. Po našich neúspěšných výsledcích před reprezentační přestávkou všichni cítíme tlak, abychom hráli lépe, ale rozhodně z toho nejsme nějak vynervovaní. Spíš nás to motivuje, abychom se do toho pořádně opřeli a zase najeli na vítěznou vlnu.“

Adam Choleva (asistent NH Ostrava): „Do Pardubic jedeme po vzájemném utkání v Polsku, kde na obou stranách hráli především mladí hráči. U nás stále přetrvávají zranění, takže uvidíme, v jaké sestavě budeme hrát. Kvality soupeře si plně uvědomujeme, a pokud chceme pomýšlet na dobrý výsledek, tak se budeme muset vyrovnat soupeři fyzicky a také bude potřeba předvést dobrý výkon v obraně.“