31

12
18

Třetí Děčína s 35 body náhradníků

Díra ve hře Nové huti po Petru Bohačíkovi, doručujícím v průměru monstr double double za 16 bodů a 14 doskoků, byla při už tak úzké opěrné rotaci týmu (bez rozehrávače Nábělka) příliš viditelná a domácí Děčín si v dohrávce 7. kola řekl dominancí při těžení z útočných doskoků o třetí výhru ligové sezony (94-75). Absence ostravského veterána, podle všeho ušetřeného transrepublikového maratonského výjezdu, tak udala ráz zápasu, v němž Válečníci byli stále vpředu kolem deseti bodů a nikdy se nedostali do skutečného ohrožení.

Navíc si užívali luxusu dvou 20bodových střelců Pomikálka (22+8 doskoků) a poločas neomylného (z pole 7/7) Kroutila (21), který především založil na nadvládu domácí lavičky (na body 35-17). Klíčem však byla zejména převaha na útočném doskoku (17-11) a v bodech z druhých šancí (24-8). Děčín i díky tomu opanoval doskok 44-31, lepší byl i v trojkách (7-4) a ještě měl fantastickou 71procentní dvojkovou palbu, takže jej neohrozilo ani závaží tří poločasových faulů tria Kroutil, Ježek, Grunt.

Domácí do zápasu vlétli, jako by byli tlačeni obvyklou podporou fanoušků, a 10 body Kroutila i body z brejků vyskočili za 9 minut do trháku 22-10. Autor 17 bodů v první půli Filip Kroutil ve druhé čtvrtině udržoval děčínský náskok dál na podobné hladině a nic na tomto vývoji nezměnil ani druhý poločas, kdy NH stále nezvládala odolávat někdy až příliš snadnému lovu útočných doskoků v podání protivníka.

Paradoxem Ostravy, jež do půle minula všech 12 obloukových ran, bylo, že za prvních 20 minut dokonce na útočném doskoku vedla (5-8), ale v produkci z něj byl napřed soupeř (11-6).

Třetím dvojciferným střelcem vítězů byl Šiška (12), čtvrtým Žikla (11) a pátým Ježek (10). U již potřetí v řadě poražených hostů se stejně dařilo Watermanovi (16+8f+, TH 10/10), Heizlovi (16), Alleynovi (14) a Šmídovi (12).

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): „Několikrát jsme se dostali pod ztrátu deseti bodů a hráli jsme to, co bychom chtěli hrát. Pak ale přišly různé momenty, třeba naše chyby nebo jiné chyby, a soupeř toho okamžitě využil, čímž se dostal na plus deset a víc, a to ho uklidnilo. Zkrátka, když jsme se dostali na dostřel, vlastními chybami nebo jinými, jsme se nedokázali dotáhnout. To rozhodlo, v závěru už to bylo vabank, mi jsme neproměnili pár našich akcí a soupeř to potrestal trojkou nebo košem. Z naší strany to byl solidní zápas nějakých pětatřicet minut, pak jsme to chtěli zlomit, ale nepovedlo se. Samozřejmě, že nám chyběl také pivot Bohačík. Kvůli tomu jsme prohráli na doskoku s Děčínem, který letos prohrál v této statistice snad s každým. Bohačík, to je třináct doskoků do plusu, deset až dvanáct bodů do plusu, ale především klid a zkušenost.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Pro nás se nic nemění, musíme dál pracovat, protože jsme bití v mnoha ohledech, což se na mladém týmu hodně projevuje. Ale za vítězství jsme samozřejmě strašně rádi a využili jsme toho, že Ostrava přijela bez Petra Bohačíka, což je nejlépe doskakující a nejužitečnější hráč ligy. Bylo to znát a měli jsme sedmnáct útočných doskoků, což jindy nemáme. Po našem maratonu, kdy jsme v osmi dnech odehráli čtyři zápasy, nebyl náš výkon příliš dobrý. I proto si výhry vážíme. Dnes nám vypadl Mach z podkošové sestavy, proto jsme využili služeb Roberta Landy, který se sám nabídl a za jeho odehrané čtyři a půl minuty jsem rád. Všechny týmy v soutěži jsou zkušenější než my, ale dnes se to při absenci Bohačíka vyrovnalo. Byly proti sobě dva týmy, které mají na soupisce řadu mladých hráčů, a kvůli tomu jsme ustáli nápor soupeře zkraje druhé půle, který jsme v jiných zápas neustáli a prohráli jsme. Jsem rád, že všichni mladí hráči dnes dostali „čuchnout“.“

Filip Šmíd
(křídlo NH Ostrava): „Skore určitě neodpovídá průběhu zápasu. Odehráli jsme zde dobré utkání, jen na konci nám asi trochu chyběly síly. Také nám hodně na doskoku chyběl Petr Bohačík, což byla alfa a omega tohoto utkání. Děčín nás přeskákal jak při osobní, tak při zónové obraně. Šťávu jsme měli tři čtvrtiny, pak jsme odešli.“

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „S jednadvaceti body spokojenost! S vítězstvím taky spokojenost! Řekl bych, že to byl náš nejlepší týmový výkon. Do zápasu jsme vstoupili s velikou energií a v celém průběhu nepřišel náš nějaký veliký kiks, po kterém bychom se dostali do bodové ztráty. Myslím si, že naše vítězství bylo zasloužené. Měli jsme v minulých zápasech veliké problémy se začátkem druhého poločasu, dnes jsme třetí čtvrtku opět prohráli, ale byl tam nějaký náš pokrok, takže se domnívám, že to bude další zápasy jen a jen lepší. Je taky fajn, že se do skórování zapojilo více hráčů. Hned je to lepší výsledek, hned zápas líp vypadá.“

Absence Ostravy: rozehrávači Nábělek (koleno) a Adam Šiška

Reprezentační přestávku využijí k dohrávce 7. kola dva týmy, které vyhlížejí ukončení dvouzápasové „série“ porážek. O tom, zda to dokážou domácí Válečníci, nebo hosté z Ostravy, se začne rozhodovat dnes od 18:00 na děčínské palubovce v přímém přenosu TVCOM.cz.

Díky domácí palubovce a cestě soupeře přes celou republiku má prvotní výhodu domácí celek, který vyhlíží teprve třetí úspěch sezony. Po čtyřech zápasech v rozmezí osmi nocí si nyní mohl odpočinout dokonce čtyři dny, což obzvlášť ocenilo nejvytěžovanější trio Ježek, Pomikálek, Ondřej Šiška (spolu se skládají na 48 bodů týmu), jehož fyzicky enormně náročný styl hry při 32 minutách na utkání už měl za důsledek docházející „benzin“ v druhých poločasech posledních dvou utkáních, když na palubovce Svitav zaznamenal 10 ztrát a vzápětí doma s Opavou střelbu z pole 14/1.

V obou utkáních přitom jeho tým byl až do konce ve hře a možná právě více kilojoulů energie ústředního rozehrávače Severočechům scházelo.

Děčín také nutně potřebuje, aby se k hlavní trojici vyprofiloval další výrazný střelec, k čemuž má aktuálně nejblíž téměř osmibodový rozehrávač Kotásek. Tým už s Opavou o něco zlepšil doskok (40), ale stále jej trápí velký počet ztrát.

S těmi zápolí i Nová huť, stejně jako s dvojkovou střelbou. Na druhé straně má lepší doskok. A za sebou dva velmi slibné zápasy. Doma s Opavou zvládla 94 bodů a držela se až téměř do konce, ale fatálně ji zradila obrana. V Kolíně pak padla až v poslední minutě o dva body, když dostala jen 74 bodů. Zatím se dokáže vyrovnat s absencí prvního rozehrávače Nábělka, otázkou bude, jak to půjde v dlouhodobějším horizontu.

Nepřítomnost 18letého ostravského rozehrávače Adama Šišky znamená, že nedojde k prvnímu bratrskému NBL-souboji bratří Šišků, který tak bude odložen až na některý z dalších vzájemných zápasů.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Ostrava ukazuje v průběhu sezony slušnou výkonnost. Spoléhá na zahraniční hráče Alleyna s Watermannem. Velmi dobře hraje také Petr Bohačík. Musíme si pohlídat obranný doskok, abychom mohli uspět.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Čeká nás nepříjemný soupeř, který zatím předvádí velmi dobré výkony potvrzené výhrami nad kvalitními týmy. My se budeme muset vypořádat s výškovou převahou soupeře a porvat se na doskoku. Věřím, že se vytavíme k co nejlepšímu výkonu a zahájíme vítězné tažení.“

Adam Choleva (asistent NH Ostrava): „Po ne úplně optimálním výkonu v Kolíně bychom rádi v zápase s Děčínem zvýšili obrátky, jak v útoku, tak v obraně. Klíčové bude se vypořádat s jejich pověstnou bojovností a agresivní hrou.“