23.0

#20
11.0

Postrach domácích plení dál

Beksa ztratila oba své domácí zápasy, zato venku zatím řádí ve velkém a má tam bilanci 3-1. Poslední lup ukořistila v Brně, kde ovládla závěrečnou čtvrtinu jednoznačně 9-25, až k vítězství 70-78.

Téměř neztrácejícím Pardubicím těsně patřila už většina prvního poločasu, v němž se začal 15 body s trojkami 4/4 rozjíždět ke svému kariérnímu představení 21letý křídelní snajpr Michal Svoboda, který nahrazoval výpadek přísně stráženého lídra Vyorala (do půle 2 body za 17:35). Domácím tu do vedení nepomohl ani lepší doskok.

Ve třetí části se ale od stavu 39-45 začali lepší obranou zvedat a z útočných doskoků i trojkami teenagera Bálinta otočili 11 minut do konce na 61-51. Sedm ztrát ve čtvrté části, z toho 6 ve zlomových posledních pěti minutách, však brněnským mladíkům srazilo vaz. Hosté v této periodě trefili čtyři trojky, rozjel se jim Vyoral a v závěru vedli až o 11 bodů.

Fantom Svoboda je táhl 24 body (trojky 8/6), Vyoral přidal 15 se 7 asistencemi, Slanina 14 bodů a Dunans 10. Beksa vytěžila víc ze šestek (16/10 – 21/16), výrazně méně ztrácela (19-8), a i když propadla na doskoku (49-35, útočné 15-10), z druhých šancí udržela vyrovnané bodové skore (10-9). Skromný domácí útok sytili Puršl (14+11 doskoků), Bálint (12, trojky 6/4) a Farský (10). Nově angažovaný guard Blake se zápasem mihl jen na pět minut.

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): „Myslím, že tohle byl zápas blbec, nebo den blbec, protože nám vypadlo z koše spoustu dobrých příležitostí z vymezeného území. V podstatě jsme se natrápili na každý koš. Už v poločase jsem nabádal hráče, že musíme zvednout obranu i přechodem do protiútoku, což se nám ve třetí čtvrtině podařilo, a udělali jsme si bodový polštář osmi bodů. A pak z prvních čtyř pozic ve čtvrté čtvrtině jsem měl pocit, že má soupeř snad brankáře v bráně a nemůžeme dát koš. I přesto, že jsme se dostávali do dobrých příležitostí, tak jsme je neproměnili. Tím se soupeř dotáhl. Tomáš Vyoral ve druhém poločase dal 13 bodů a výborně zahrál i Michal Svoboda. Ale takový je život. Já jsem viděl, jak se do nás v poslední čtvrtině vloudila křeč, a docházela nám šťáva. Vlastně tři čtvrtiny jsme Pardubice drželi na 53 bodech a za to klukům patří absolutorium. Mě teď mrzí, že o víkendu asi hrát nebudeme, takže nás čeká deset dní přípravy, přitom tohle mužstvo potřebuje hrát a hrát. Závěrem jen dodám, že rozhodly ztráty ve druhém poločase, kdy jsme jich měli 12, což je strašně moc.“

Jakub Nečas (křídlo Basket Brno): „Bohužel jsme si to prohráli čtvrtou čtvrtinou a nezbývá nám, než tvrdě dřít, jít dál a ukázat všem, že jsme dobrý tým, co drží spolu.“

Ken Scalabroni (kouč BK JIP Pardubice): „Vyhráváme hlavně venkovní zápasy, proto by pro nás bylo nejlepší hrát jen venkovní zápasy. Utkání bylo fyzicky hodně náročné, Brno nám nedalo nic zadarmo a hrálo dobrou hru. Nám se podařilo urvat především poslední čtvrtinu, kdy jsme zakončili několik akcí, které rozhodly o konečném skore. Beru to jako cenný výsledek a velmi si ho vážím.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Brno hraje fyzicky velmi náročnou hru a má dobře postavenou obranu. První poločas byla přetahovaná o každý bod, třetí čtvrtina nám ujela, když jsme měli špatnou střelbu. Naštěstí jsme se do čtvrté čtvrtiny semkli a za 8 minut Brnu povolili jen 6 bodů.“

10 25 35 5 17 12 8 20 19 10 93 78

Absence Brna: zřejmě nadále nový křídelník Blake (není dopsán na soupisce)

Absence Pardubic: power forward Merešš (start nejistý)

Brňané po třítýdenní koronavirové pauze v sobotu v Opavě zjistili, že návrat do plné formy bude chvíli trvat, ale už s Pardubicemi budou myslet na mnohem lepší výsledek. Speciální zápas zažije bývalý playmaker Beksy Půlpán, který nyní v dresu Brna nese ještě větší díl zodpovědnosti, než byl zvyklý na východě Čech.

Beksa po životodárném příchodu Dunanse vykazuje nebývalou ofenzivní obrodu, podtrženou 88 body, 9 trojkami a jen 13 ztrátami v útoku. Pokud při 41 doskocích ještě popracuje na obraně (po pěti utkáních 85 bodů), měla by v Brně myslet na výhru – odolá-li ovšem agresivitě a tlaku domácích mladíků.

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „Pardubice v posledních zápasech hrají ve velmi dobré formě. Nejprve doma potrápily Nymburk a následně si vyšláply i na Olomoucko. V obranné fázi musíme v první řadě zastavit Tomáše Vyorala a Thomase Dunanse, kteří hrají ve velmi dobré formě. Zároveň si musíme pohlídat útočný doskok, protože Pardubice jsou v této činnosti velice dobré. V útoku se musíme vyvarovat hloupých ztrát, které nás trápily v Opavě. Z našeho týmu cítím velké odhodlání, hráči se těší, že opět budou hrát doma, i když tentokrát bohužel bez fanoušků.“

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Po zápase v Opavě nás čeká další těžký zápas. Je to náš druhý duel po pauze, a proto věřím, že náš výkon bude mnohem lepší. Musíme se vrátit opět k naší hře, kterou jsme předváděli v přípravě a v prvním ligovém zápase s Kolínem, a hned od začátku zápasu ukázat Pardubicím, že z Brna si výhru neodvezou. Samozřejmě pro mě osobně to bude výjimečný zápas v tom, že budu hrát proti klubu, kde jsem vyrůstal, a proti klukům, se kterými jsem hrál několik let.“

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Sice nás mrzelo, že jsme o víkendu nemohli hrát, ale takové situace asi budou v sezoně přicházet častěji, takže žádný velký zásah to pro nás nebyl. Trošku jsme upravili tréninkový proces, víc jsme běhali, ale pořád to bylo o basketu. Nevíme, jestli už za Brno nastoupí noví zahraniční hráči, ale nijak nás to netrápí. My se připravujeme na osu, která je daná. Tvoří ji Puršl, Půpán, Farský, tři hráči národního týmu, kteří mají být stěžejní. Celkově se Brno prezentuje rychlou, agresivní hrou, založenou na velkém množství clon. Pro nás pude extrémně důležité ubojovat doskok a vypořádat se se zónovou obranou soupeře.“

Petr Heřman (power forward BK JIP Pardubice): „V trénincích jsme se snažili držet zápasové tempo. Tréninky byly hodně soutěživé, hráli jsme desetiminutové úseky. Myslím, že jsme dobře připraveni a už se strašně těšíme na další utkání. Brno je bojovný, dravý tým, táhnou ho nejlepší obránce ligy Viktor Půlpán a pivot nároďáku Šimon Puršl. V Opavě sice Brňané „dostali“, ale rozhodně nesmíme nic podcenit. Jedině kvalitní výkon po celých 40 minut nám může zaručit vítězství.“