31.0

#24
12.0

Beksa sfouknuta úvodní smrští

Měla to být atrakce, měl to být magnet. K němu ale musí každý soupeř mířící do Opavy předvést svůj áčkový výkon. Nebo se mu aspoň přiblížit. Beksa (bez Merešše a Michala Svobody) však po slibné druhé půli v pátek proti Děčínu neměla sílu a kvalitu dostatečně vzdorovat téměř trvalé agresi, tlaku i trojkovému přívalu z rukou Slezanů, kteří ukázali, že se zvládnou k hodnotnému představení vyšponovat i bez bouře svých fanoušků. A to není pro další oponenty nijak příznivá zpráva.

Opava (bez Klečky) k výhře 85-69 začala našlapovat brzy. Už za prvních šest a půl minuty trefila šest mnohdy otevřených trojek (autorem čtyř Švandrlík), kdy obrana hostů stála od střelců buď příliš daleko, nebo nestihla po předchozím systému domácích dorotovat k otevřenému snajprovi. Po této kanonádě, už v první čtvrtině (s celkem 16 trojkovými pokusy!) podpořené i převahou na útočném doskoku (4-0), si domácí sice vybudovali jen mírné vedení, hosté se však v závěsu, zprvu bez bodů lídra Vyorala, drželi jen s vypětím všech sil.

Sami navíc nechtěli téměř vůbec spoléhat na trojky a naopak se téměř ortodoxně hrnuli pod koš. Tam jim ale chyběly ostřejší lokty, větší odvaha i rychlost rozhodování při řešení zdvojení, v čemž naopak Opava díky nacvičeným automatismům vyniká.

Hned v úvodu druhého dějství Slezané odskočili na 30-19 a až na dva tři pardubické poryvy větru na této hladině drželi svůj náskok až do konce, byť se už po 25 minutách vyfauloval důležitý forward Zbránek.

Jeho tým střelecky vedli Švandrlík (19, trojky 12/5), na pick-and-rollu kralující Šiřina (18+12 asistencí a 8f+), dále Gniadek (13) a Kvapil (12). Hosty sytili Slanina (17+7 doskoků), Vyoral (16) a Švrdlík (16, 6 ztrát). Beksu zahubilo moře ztrát (7-20) i trojnásobné manko v trojkách (38/12 – 16/4), čtyřnásobné v brejkové produkci (16-4) a více než trojnásobné v bodech laviček (25-7).

Absence Pardubic: power forwardi Merešš a Kalný, rozehrávač Svojanovský

Do hitu kola a hlavního bodu programu pondělního Studia Basketbal míří jako rozehranější hosté, kteří v pátek dokázali doma přetlačit Děčín a mohou si tak po úspěšném restartu alespoň trochu oddychnout. Získali vůbec první domácí výhru a celkem sebrali už třetí vítězství ze 4 posledních utkání. Tým uspěl druhou půlí, když postupně zlepšoval obranu i útok. Bude však otázkou, zda dva ze tří klíčových mužů Vyoral se Švrdlíkem zvládnou opět obří porci více než 30 minut.

Opavě doma bude chybět tradičně silná podpora fanoušků a musí se tak spolehnout na zkušenost svých opor, jež zařídily skvělý vstup do soutěže. Až večer ale ukáže, zda si i po měsíci udržely vynikající startovní formu, což bude hodně znát i při střelbě z oblouku.

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Každý říká, že velkou předností Opavy je skutečnost, že tým je spolu dlouho. Ano, je tomu tak, ale já vidím velký plus domácích v tom, že hrají strašně jednoduše. Mají tah na bránu a nebojí se. Velké nebezpečí hrozí od opavských střelců z dálky a samozřejmě od rozehrávače Šiřiny - když se rozběhne, těžko se zastavuje. Z klíčových hráčů bych zmínil ještě Gniadka a Jurečku. Speciálním bodem, který bude důležitý pro vývoj a výsledek zápasu, bude doskok. Soupeř dlouho nehrál, nemuselo by mu to padat, a tak to, kdo získá odražené balony, může rozhodnout.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Bude to jiný zápas, než jsme hráli v pátek proti Děčínu, ale co nám určitě musí vydržet i nadále, je nadšení z toho, že můžeme hrát. Dlouho jsme jenom běhali a teď konečně můžeme hrát basket. Opavu známe, víme, že bude hodně spoléhat na trojky. Před pauzou byla v laufu, ale je strašně těžké odhadnout, jak to bude vypadat, jestli si ji zachová. Musíme se koncentrovat hlavně sami na sebe a mít takové nadšení, s jakým jsme odehráli druhý poločas s Děčínem.”