27.0

#17
30.0

Basket Brno po velkém obratu poprvé v semifinále!

Dobrý start, ještě lepší finiš. Brňané se na domácí půdě po úvodním trháku na 26-15 většinu dalších dvou čtvrtin propadali, dokonce až na minus 11 bodů, aby ve čtvrté části, ovládnuté 27-15, opět vše zvrátili a po triumfu 84-78 v rozhodujícím čtvrtfinále na domácí půdě oslavili první postup Basketu Brno do ligového semifinále. Králem utkání se stal autor 27 bodů Javion Blake.

Jeho tým si v úvodu mocně foukl do plachet rychlou hrou a 12 body z brejků se po 9 minutách prodral do vedení 26-15, když dominovali právě Blake (11) spolu s Georgievem (8). Tým v první desítce při poměru ztrát 0-3 převyšoval soupeře energií i úspěšností z pole (58-35), navíc už dva fauly tu měl první pivot hostů Proleta, který už poté do utkání téměř nezasáhl. A když se k jeho 4 bodům přidají jen 4 body Macháče a 7 Štěrby, USK toho tentokrát od svých dlouhých mnoho nevytěžil.

Jenže ve druhé části se zamkl do zóny, přestal ztrácet, utnul domácím brejkové zřídlo a navíc začal zabírat na útočném doskoku. Brňané najednou začali chybovat na obou polovinách i na doskoku, vypadli z tempa a zbyla už jim jen palba z trojek a dlouhých jumpů. Za hosty tu měl nejlepší sekvenci utkání pod košem operující Schilb, trojkami přitopil křídelník Mareš a své si odvedli oba rozehrávači a hlavní tahouni týmu Sehnal s lepšícím se Vyroubalem. A po poločase 39-39 se začínalo znovu.

Ve třetí části se herní obraz téměř nezměnil a USK se tu už pomalu šikoval k triumfálnímu závěru. Tato část byla dočasně trojkovou přestřelkou, ale hlavní rozdíl byl v elasticitě a týmovosti obran, kdy ta soví neprodyšně zavírala vymezené území, naopak brněnská defenzivní četa byla místy až příliš rozestoupená a hosté to efektivně dokázali využívat, a to i útočným doskokem po minutém trestném hodu. A když po 26 minutách vedli Pražané 47-58, nad Brňany se pomalu stahovala temná mračna.

Za stavu 57-63 po třech čtvrtinách (za USK tu vyskládali Sehnal s Vyroubalem 34 bodů a tým tu vedl v šestkách 8-15 a na útočném doskoku 5-10) kromě 24 bodů Blakea nebyl z domácích nikdo výrazněji vidět a reprezentační trio Puršl, Farský, Půlpán mělo na společném kontě pouhých 9 bodů.

Už 12 minut do konce měl ale na kontě 4 fauly lídr USK Sehnal a domácí stále držel Blake, který už v závěru třetího dějství odstartoval comeback Brna. Hlavně se ale týmu za 5 minut 12 opět probudil playmaker Půlpán, prvních 30 minut hrající bez jediného bodu.

Jen za prvních sedm minut poslední části však zaznamenal všech svých 12 bodů a opět tým nakopl k vítězství, když dokonce z rohu trefil i trojku na už kritických 77-68 tři minuty do konce. Právě on začal nejvíc otvírat vrata do nyní již výrazně propustnější a vadnoucí obrany USK, staženého v závěru do zóny a hrajícího utkání v sedmi až osmi. V devíti rotující Brno, jež si tu opět pomohlo brejky, vyztužil v posledním dějství dvěma trojkami i odvážný zelenáč Nečas, jehož druhá trojka necelou minutu do konce už dala na postup razítko (82-73).

Vedle Blakea (trojky 9/5) a Půlpána byl třetím dvojciferou vítězů Georgiev (12). USK nejvíc drželi Ondřej Sehnal (25 a 7f+, trojky 14/4) a Vyroubal (18). Domácí byli lepší o jednu trojku (12-11), v bodech zpod koše 30-26 a z brejků 23-9. Na doskoku nakonec Sovy přemohli soupeře 38-36, byť útočnými (10-12, body z nich 16-19) si víc pomohli hosté.

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): „Zklamání je velké, ale měli jsme úspěšnou sezónu. Získali jsme postup do play-off ještě před příchodem Schilba. Je škoda, že jsme nedokázali Brno porazit, měli jsme 2 mečboly, ale takhle to někdy prostě dopadá. Je těžké udržet vedení, to bylo vidět už v předchozích zápasech, kdy třeba Brno u nás taky vedlo. Pak jsme zase vedli my a Brno to otočilo. Nebyla to špatná sezóna, tohle je taková malá kaňka, ale nedá se nic dělat, přijde nová sezóna, my jsme mladý tým a máme se co učit.“

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Byl to pro nás těžký zápas, dostali jsme se nejdřív do vedení, pak přišlo uspokojení, že to půjde lehce, ale tohle je play-off. USK je kvalitní tým a předvedli to i ve druhém poločase. To jsme byli -10, o to větší mám radost, že jsme ukázali bojovnost a srdce tohoto týmu a dokázali jsme to otočit. Myslím si, že je to úspěch jak pro nás, tak pro Brno. V prvních třech čtvrtinách jsem bodově moc nepomohl, pak mě nastartoval nájezd přes Schilba, pomohlo i to, že USK asi začaly docházet síly, čehož jsme využili, hráli jsme rychle a já z toho těžil, ale nejenom já, ale i ostatní kluci. Spadla mi tam dokonce i trojka, takže jsem rád, že jsem klukům pomohl. Jsme rádi, že jsme postoupili, na další sérii se připravíme, abychom to Nymburku co nejvíce ztížili a budeme je chtít porazit.“

Předchozí utkání série: 69-76, 83-63, 75-80, 81-75

Dnes večer bude zkompletován kvartet účastníků semifinále Koooperativa NBL, a stane se tak v dramatickém Zápase 5 mezi domácím Brnem a hosty z USK Praha. Duel bude v ohnisku zájmu Studia Basketbal, jež na facebooku NBL či na portálu TVCOM.cz můžete sledovat už od 17:30. V zápase jde skutečně o hodně - USK se do ligového semifinále podíval naposledy před dlouhými 20 lety, některý z brněnských celků tam naposledy byl před 14 lety.

Brňané hrají sice doma, ale fanoušci jim nebudou moci pomoct, což je v danou chvíli plus pro mladý celek hostů, který nebude pod tlakem tribun. Také ví, že s větším odpočinkem v zádech byl dosud v sérii mírně lepší než soupeř, což se týká hlavně energie úzkého okruhu hlavních opor.

Vedle rozehrávače Sehnala se dá čekat maximum i od veterána Schilba, který podobně těžkých i těžších zápasů odehrál v kariéře již nespočet, ale také od forwarda Štěrby, kapitána Mareše či prvního pivota Prolety, jehož zraněný kotník měl nyní 72 hodin na další zlepšení stavu.

Brňané se zejména v nervózním duelu tohoto typu musí opřít o hru pod koš, odkud ve čtvrtém utkání vytěžili 44 bodů, k nimž přidali i 17 bodů z šestek. Tohle však hosté nebudou chtít znovu připustit a nejspíš na Brno vytáhnou na dlouhé minuty svou zónu.

Domácím by se v rozhodném pátém utkání hodilo poprvé ukázat, proč měli v sezoně lepší doskok, který je zatím v sérii vyrovnaný. Brno si navíc v dosavadních čtyřech zápasech nijak zvlášť nepomohlo útočným doskokem, který byl nyní již třikrát v řadě jen jednociferný.

Zlepšením v tomto segmentu by Brno Sovám ještě ubralo počet zakončení a tím ještě oslabilo jejich skromnou bilanci v útoku, kde se USK za čtyři utkání dostal na 76, 63, 80 a 75 bodů.

Rozhodný souboj nabídne i duel rozehrávačů. Brnu se naposledy 20 body rozjel Viktor Půlpán, za hosty bude muset svůj áčkový výkon podat Ondřej Sehnal, který to naposledy v Praze měl z pole 22/5.

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Celý zápas bude trvat čtyřicet minut, nebo více v případě prodloužení. Tak to je. Kdyby na konci července, když jsme začínali přípravu na tuto sezonu, někdo přišel a nabídl nám tuto pozici, že budeme jednu výhru od semifinále a tím v TOP4, s radostí bychom ji přijali. Určitě to bude fyzické a těžké utkání. Potřebujeme být co nejdéle v utkání a nenechat soupeře odskočit, pak se naše šance zvítězit budou zvětšovat.“

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Máme před sebou pátý zápas série a je velká škoda, že se zápasů stále nemohou účastnit fanoušci, protože atmosféra v hale by byla úžasná. Na druhou stranu je to pro nás možná výhoda, že Brno nebude mít až takovou výhodu domácího prostředí. Očekávám, že až koncovka rozhodne o vítězi, a věřím, že to budeme právě my.“

Ondřej Sehnal (rozehrávač USK Praha): „Tak jak si asi většina fanoušků přála, došlo na pátý rozhodující zápas v nejvyrovnanější sérii čtvrtfinále. Ve čtvrtém zápase jsme měli tři čtvrtině jasně navrch, ale pak se role obrátily a Brno v naprosté koncovce vydolovalo výhru. O takových okamžicích, jako je rozhodující zápas play-off, každý sportovec už odmala sní, a tak si myslím, že zápas bude mít naprosto všechno. Těšíme se na semifinále!“

Luboš Bartoň (asistent trenéra Basket Brno): „Po sérii čtyř zápasů se týmy jen těžko něčím budou překvapovat. Rozdíl bude v mentálním nastavení, důslednosti a pozornosti. Náš tým musí mít větší energii a hrát ve vysokém rytmu, abychom pomýšleli na postup do semifinále. Očekáváme další těsný zápas, kde budou rozhodovat detaily.“

Šimon Puršl (pivot Basket Brno): „Předchozí čtyři zápasy nám ukázaly, kde jsme nejsilnější, a naopak v jakých ohledech si dát pozor na USK. Našeho soupeře už dobře známe a u nás doma si vítězství a postup do semifinále vzít nenecháme.“