Basket Brno

#1
8.0

Kolín znovuobjevil svůj trojkový pramen!

Medvědi na čtvrtý pokus po třítýdenní karanténě našli svou obloukovou palbu a to znamenalo pro Brňany, kteří nedávno stejného soupeře pod Špilberkem setnuli, velký problém. Kolín hned v úvodní čtvrtině proměnil prvních šest trojek, a i když pasivitou na útočném doskoku přišel o úvodní 13bodové vedení, celková bilance 25/13 jej nakonec dovedla k pohodové výhře 90-69. A v sobotu si to v osudové řeži v Opavě rozdá se Slezany o druhé místo po nadstavbě.

GEOSAN sice po rychle nabytém vedení 22-9 usnul na vavřínech a do brejků pádící a také slušně trojkující hosté otočili ve druhé čtvrtině na 30-31. Jenže ze stále viditelnější medvědí lavičky pak domácí stratég vytáhl trumfy Jelínka a Torreborreho, kdy první sázel trojky, druhý dvakrát uspěl s faulem a Kolín rázem i s podporou brněnských ztrát opět vedl 46-38.

A v úvodu třetí čtvrtky domácí už udělali nad zápasem kříž - zejména pěti trojkami, z nichž tři posadil do obruče Wallace, vzlétli přes ve ztrátách se topící Brno po necelých pěti minutách z plus 5 na plus 20 a po ovládnutí třetího dějství 29-10 zamířili do cílové rovinky.

Tým - opět bez výrazného podpisu lídra Číže - střelecky vedl Wallace (17, trojky 5/4), následován Skinnerem (14+10 doskoků), Torreborrem (13+2 asistence a 5f+ za 11:29) a Petrášem (10+7 doskoků). Za z pole jen 35procentní hosty (bez Puršla, Alanena), kteří minuli i 10 šestek, se činili Půlpán (14+7 doskoků), Georgiev (13+7 doskoků) a Ondřej Husták (12). Domácí dominovali z trojek (25/13 - 22/6), a byť na útočné doskoky ztráceli 9-13, na body z nich byli lepší 14-7. A také je výrazněji podržela lavička (37-26).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Výhry nad Brnem v domácím prostředí si nesmírně ceníme. Měli jsme lepší procento střelby, s čímž jsme se po karanténě trápili. Trojky 52 procent, to je při 13 trefách určitě výborné číslo. Myslím, že jsme po celou dobu byli tím týmem, který byl vepředu, přestože se k nám hosté přiblížili. Ale šli jsme si za výhrou a doufám, že budeme dál takto pokračovat.”

Lukáš Kosík (guard BC GEOSAN Kolín): “Jsme rádi, že jsme vyhráli, byl to důležitý souboj o druhé místo s Opavou. Od začátku se nám dařilo střelecky a jsme rádi, že jsme to dotáhli do vítězného konce.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): ”Nám nevyšel vstup do třetí části. Prohrát čtvrtinu 29-10 je špatné. Pak už se zápas bohužel jen dohrával.”

Jakub Nečas (forward Basket Brno): ”Zápas jsme brali jako přípravu na play-off, ale vůbec jsme se nedostali do rytmu, do kterého jsme chtěli. Povedlo se to jen během druhé čtvrtiny, jinak jsme byli jednoznačně horší. Kolín si výhru zasloužil a my si musíme uvědomit, kde jsme, a co musíme zlepšit.”

Vzájemné zápasy v této sezoně: 61-78, 83-64, 77-84

Absence Kolína: guard Vacek (poraněný loket)

Absence Brna: pivot Puršl (zranění ve spodní části těla), křídlo Alanen (zranění ve spodní části těla)

Brno po dvou domácích výhrách nad soupeři vracejícími se z karantén padlo rovněž na svém kurtu s Beksou, a to po totálním kolapsu ve druhé půli, když jí v utkání pod košem chyběl první pivot Puršl. Ten bude absentovat i v Kolíně, což proti nyní na útočném doskoku nebezpečnému Kolínu může být znát. Brňané ale hlavně musí zjistit, co vedlo k jejich defenzivnímu rozpadu proti Bekse.

Stále totiž bojují s USK o čtvrté místo a tím i výhodu ve čtvrtfinálové sérii právě s Pražany. S těmi mají o bod lepší vzájemné zápasy a v případě úspěchu v pěkné rovině, kde sehrají své poslední utkání nadstavby, už by Sovám ke 4. místu při předpokládaných dvou porážkách s Nymburkem nestačila ani výhra na závěr v Opavě. Pokud už USK nezvítězí vůbec, může dnes Brno v Kolíně i prohrát. Do hry se v teorii s bilancí 16-16, jíž by ještě oba soky mohla dorovnat, mohla dostat i Beksa, ale musela by k tomu skolit Nymburk a dnes také dobýt Opavu.

Medvědi s Opavou stále bojují o druhé místo a doma budou své šance chtít ještě posílit. Po návratu z karantény se na třetí pokus zvedli, když zabrali na Folimance, kde udrželi Sovy na pouhých 63 bodech. I když nyní bodově nezáří lídr týmu Číž, Skinner je stále na stráži, v nového druhé střelce se vypracoval křídelník Pekárek a na USK byl u klíčové fáze utkání ve své premiéře v NBL i nový rozehrávač Torreborre, velmi platný i v obraně.

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”Utkání s Brnem bude zajisté velmi náročné, ovšem my uděláme vše pro to, abychom zvítězili a mohli s Opavou bojovat o 2. místo v tabulce. Věřím, že navážeme na dobrou obranu, kterou jsme v posledních třech utkáních předváděli. Spoléhat také budeme na útočný doskok, s jehož pokrytím mělo Brno v posledním vzájemném utkání velké problémy.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Nedělní zápas proti Pardubicím jsme si rozebrali. Jsme rádi, že máme hned možnost na reparát. Zároveň jde o naše poslední utkání nadstavby a stále bojujeme o čtvrté místo před play-off. O motivaci máme postaráno. Na zápas se těšíme a věřím, že budeme bojovat o každý centimetr palubovky.“

Aleksandar Georgiev (power forward Basket Brno): „Máme možnost připravit se na opravdu tvrdé bitvy v play-off. Kolínu nesedí rychlá hra a nemá tak širokou rotaci hráčů, což musíme použít proti němu. V posledním vzájemném zápase jsme dokázali zvrátit druhý poločas v náš prospěch a ukázali jsme, jak umíme hrát. Samozřejmě že další utkání nebude snadné, domácí také potřebují urvat vítězství, ale pro nás bude před play-off výzvou ukázat, zda jsme připraveni na další boje, nebo na prázdniny.“