41.0

#1
7.0

Neomylný Mr. Šestka rozhodl možná Zápas sezony

Medvědi z tohoto duelu museli mít obavy, protože síla Pardubic se příchodem Domineze Burnetta ještě zvýšila, a Beksa už v pohárovém semifinále nebyla daleko od vítězství. Jenže i přes to, že Východočeši až téměř do konce hrozili vyloupením kolínského stánku, v rozhodných chvílích se přece projevila nečekaná absence ústředního playmakera Vyorala (i nyní plodného power forwarda Slaniny), a aby toho na hosty nebylo málo, s křečemi nebo jiným svalovým problémem musel dvě minuty do konce odstoupit za stavu 86-80 i Burnett, a takovou situaci už si Medvědi z drápů nenechali uniknout.

A to znovu a opět díky své největší hvězdě Adamu Čížovi. Ten za posledních 8 minut vysázel rovných 20 bodů (z 27 týmu ve 4. čtvrtině), z toho 12 za poslední čtyři minuty, a především v závěrečné minutě při taktických faulech soupeře proměnil všech svých šest šestek a uzavřel tak dokonalou trestnou bilanci 16/16 při 10 získaných faulech. 27 body nakonec dovedl tým k už deváté výhře (95-89) z posledních 10 utkání. A Kolín tak nejenže srazil manko na druhou Opavu na jedinou výhru, ale 7 kol před závěrem nadstavby navýšil i náskok před čtvrtým Brnem na už těžko dostižitelná tři vítězství.

Beksa stejně jako ve druhé půli poháru drtila v obraně Kolín předskoky ve clonách a bleskovými návraty pivotů a domácí jako by v předtuše toho, že mnoho otevřených trojek nedostanou, od začátku směřovali víc útoků do koše, takže poločasová bilance trojek dokonce hovořila pro Pardubice (14/5 - 16/6). Pro domácí však bylo horší, že ze hry dovnitř nejednou chybovali, prakticky celý první poločas prohrávali a dostali v něm 50 bodů (46-50), když zejména pocítili 13 soupeřových bodů z druhých šancí. Místy se nedokázali vyrovnávat ani s rychlostí nájezdů Burnetta, ale na druhé straně se do půle opřeli o body svých podkošových mužů a ve druhé půli pak pomocí zóny začali soupeře, jemuž chyběl klasický playmaker, vykolejovat.

Pět minut do konce za vyrovnaného stavu při už pěti týmových faulech hostů zahájil metodickou hrou přes křídelníka Škrance, který při malé pardubické sestavě přebíral clony pro něj, své úřadování Číž, který si pak chodil pro fauly a jeho tým se z odskoku na 86-80 tři minuty do konce už odrazil k došestkovanému závěru. V něm kouč hostů Konvalinka technickou chybou ”dorovnal” předchozí technickou pro domácího stratéga Sodomu.

Druhým střelcem vítězů byl Novotný (17, trojky 7/4), následován Machačem (15), Skinnerem  a Jelínkem (po 11). Za hosty kontrovali Švrdlík, Potoček (po 17), Škranc (16+8 doskoků, trojky 7/4), Michal Svoboda (13) a Burnett (10). Klíčovým faktorem utkání byly trestné hody (32/28 - 16/13).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Za vítězství s Pardubicemi jsme rádi. První poločas byly Pardubice před námi, ukázalo se to hlavně na útočném doskoku, kdy jich hosté měli 8. My jsme ztráceli, ale poté jsme se do hry vždy vrátili a bojovali dál. Ale nedařilo se nám hosty zastavit, 50 obdržených bodů za půlku je hrozně moc. Naštěstí v druhém poločase jsme to dokázali zvrátit. Ukázalo se to na našich doskocích, na naší aktivitě, v trestných hodech – stříleli jsme jich dvojnásobek. Nakonec to naše vítězství bylo zasloužené, i když na nás jsme měli horší trojkovou střelbu, 11 proměněných trojek nesvědčí o naší největší střelecké pohodě v tomto utkání, ale dokázali jsme to nahradit body z vymezeného území.”

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín):
”Nezačali jsme úplně dobře, první poločas se nám nedařilo. V druhém poločase jsme malinko upravili obranu – začali jsme hrát zónu, čímž jsme Pardubice zaskočili. Jsou tam ale určitě velké chyby, které musíme dopilovat. Jsme ovšem rádi, že to dopadlo vítězstvím.”

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): ”Měli jsme super vstup do zápasu. Dokázali jsme se srovnat a plnili jsme plán přesně, jak jsme chtěli. Dařilo se nám až do zlomu, kdy Kolín postavil zónovou obranu, a nám se celá hra rozpadla a nebyli jsme schopní ani jeden set připravit tak, abychom z toho byli efektivní. Přestali jsme chodit na útočný doskok. Soupeř přes nás střílel naprosto zkušeně a koncovku už si pohlídal. Pro nás smutná prohra, ale myslím, že se nemáme za co stydět.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): ”Samozřejmě nás mrzí prohra po vyrovnaném průběhu. Byli jsme i celkem dlouho ve vedení, ale zranila nás hra do zóny, kterou Kolín hrál víceméně skoro celou čtvrtou čtvrtinu. My než jsme na to našli recept, tak jsme se dostali do ztráty, kterou si Kolín v koncovce pohlídal. Nakonec jsme to dotáhli ještě jednou šťastnými trojkami, ale to už je o nějakém štěstí. Kolín to pak „došestkoval“ do konce. Mrzí nás to, ale byly tam pozitivní věci, ze kterých můžeme čerpat do dalšího působení v A1. Doufám, že se z toho poučíme.”

Absence Pardubic: power forward  Slanina, rozehrávač Dvořák, forward Kalný

Do hitové reprízy pohárového semifinále jdou oba týmy ve velké formě. Kolín z posledních 9 ligových zápasů uspěl v osmi, Beksa v pěti ze sedmi a navíc je nově vyzbrojena křídlem Burnettem, které se velkým dílem zasloužilo o skolení Brna v minulém kole. Medvědy doma čeká tvrdá práce s nyní velmi náročně hrajícími Pardubicemi, které i bez Slaniny budou napadat každý útočný doskok a tlačit se do koše se svými atletickými dlouhány, což bude na veteránskou divizi domácích klást zvýšené nároky.

Pardubice stejně jako v poháru budou chtít být neustále v obličeji kolínských obloukových střelců, a proto bude klíčem kolínského útoku využívání vzniklých mismatchů po přebrání clon, pokud se Beksa neuchýlí k jinému řešení.

Pro úzkou kolínskou rotaci bude prubířským kamenem zejména poslední čtvrtina, na druhé straně v posledních utkáních klíčoví střelci i přes narůstající únavu právě v tomto období až poněkud paradoxně proměňují nejvíc trojek, což se nejvíc týká další a další čtyřicítky točícího rozehrávače Číže. Toho čeká velký duel dvou kandidátů na trofej pro MVP sezony s reprezentantem Vyoralem.

Kolín se výhrou může už na rozdíl jediného vítězství přisát na druhou Opavu, hostům jde o nablížení k pátému USK rovněž na rozdíl jedné výhry. Medvědi se v tomto utkání také přidají k charitativnímu projektu NBL ”Bez Faulů”.

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”Všichni víme, že nás čeká těžké utkání. Pardubicím prospěla změna na trenérské pozici, tým teď hraje s mnohem větší energií, o čemž jsme se mohli přesvědčit v nedávném pohárovém utkání. Navíc díky Burnettovi s Mereššem se rozšířila rotace opravdu kvalitních hráčů. I tak jdeme do utkání s jasným cílem zvítězit a udržet si náskok na 3. pozici tabulky. ”

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): ”Naším jednoznačným cílem bude hrát rychle a soupeře unavit, protože hraje v užší rotaci, a tím docílit toho, že domácí nebudou tolik trefovat i z případných otevřených pozic. Dalšími důležitými faktory budou doskok a eliminace našich nevynucených ztrát. V předchozím domácím utkání s Brnem jsme předvedli, že jsme schopni hrát hodně dobře, nicméně vykřičníkem pro nás musí být poslední čtvrtina. Pokud se ale budeme držet našeho plánu a budeme hrát ve vysokém tempu, máme velkou šanci uspět. Největší motivací je pro nás posun na páté, případně i na 4. místo.”

David Škranc (křídlo BK JIP Padubice): ”Kolín je nepříjemný soupeř, který prožívá výbornou sezonu. V první řadě si budeme muset pohlídat Číže se Skinnerem, na kterých jeho hra stojí. Co se týče naší hry, určitě bude klíčový obranný doskok, na který se potřebujeme maximálně koncentrovat, abychom domácím nedávali druhé šance ke skórování, a zmínil bych ještě naši rychlou přechodovou fázi z obranné na útočnou polovinu hřiště.”