10.0

#14
4.0

Oslabená Beksa vydržela poločas

Jen dokud významně oslabené Bekse (bez Dunanse, Slaniny a nové posily Burnetta) pršely trojky zejména z ruky zelenáče Michala Svobody (do půle 14 bodů s trojkami 7/4), a dokud těžila zlaté nugety z druhých šancí (16 z 12 útočných doskoků, domácí 8 z 5), držela se na nymburské palubovce poločas ve hře (50-43). Už tady ale obrovsky zaostávala z brejků (18-1) a o 19 procent i v úspěšnosti střelby.

Jakmile si ale favorit dal pozor na Svobodův kulomet a stejně tak i na útočný doskok hostů, došla Bekse bez přechodové hry munice. Od stavu 56-51 po 4 minutách druhé půle Nymburk během dvou minut ze zisků, útočných doskoků, brejků a trojek unikl na 69-51 a soupeři tím dal šach mat.

Pod jednoznačný triumf 109-77 se nejvíc podepsali Harding (21), Dalton (18+10 doskoků), Hruban (14), Palyza (13), Obasohan (12+9 asistencí) a Prewitt (10). Za Pardubice odpovídali Vyoral (21+10 asistencí), Svoboda (20, trojky 9/5) a Potoček (12). Do větší šířky rotující domácí dominovali z trojek (34/14 – 32/9) i z brejků (35-5) a při poměru útočných doskoků 14-19 po 40 minutách dorovnali v bodech z nich Beksu na 20-20.

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Po naší promluvě v poločase nastoupili kluci s energií, mnohem pozornější a aktivnější a v podstatě jsme rozhodli zápas. Musíme ještě najít způsob, jak stejně začít i celý zápas a ne až druhou půli. Nemůžeme nikoho podceňovat. Co se týká energie, agresivity, nasazení, aktivity a všech těchto věcí. Musíme využít těchto zápasů, abychom byli připraveni na to, že v úterý vstupujeme do šestizápasové skupiny Ligy mistrů. A není to tak, že si můžeš dovolit hrát ploše, pak zmáčkneš čudlík a najednou budeš hrát skvěle. Musíme hrát každý zápas naplno a to jsme se snažil hráčům v poločase říci a oni na to dobře zareagovali. Nakonec z toho udělali snadný zápas. Bylo tam několik věcí, které se mi líbily. Určitě se dařily nějaké kombinace, které budeme teď víc využívat. Také je dobře, že dostaly minuty další hráči jako Luboš a Petr Šafarčík, protože teď tyto hráče budeme potřebovat. Teď nás čeká opravdu náročný měsíc a potřebujeme mít 14 hráčů připravených hrát.“

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): „Byl to pro nás zápas dvou poločasů, v první půli jsme s Nymburkem dokázali držet tempo, ale v druhé půli se prokázaly jeho kvality, hlavně fyzické, a tam jsme absolutně přestali stíhat. Měli jsme dílčí úkoly, co se týká doskoků, tam si myslím, že jsme předvedli solidní práci, 19 útočných doskoků je dobrý počin a hodně na tom pracujeme, tak se to projevilo. A bohužel se také hodně projevilo to, jaké sestavě teď trénujeme, kdo všechno je zraněný, po zranění a bohužel toho domácí využili k takto velkému rozdílu. Čekáme na novou posilu, měla by dorazit z neděle na pondělí a slibujeme si Burnetta zkvalitnění na perimetru a celkově dalšího hráče navíc, který nám pomůže vyhrát několik zápasů, a hlavně si od něj slibujeme veliký přínos do týmu na důležité boje v play-off. Dunans chyběl kvůli kotníku. Nemělo by to být dlouhodobé, měl by být do pár dnů zpátky. Samozřejmě nám dnes také hodně chyběl, protože v útoku dokáže vytvořit hodně věcí, v doskoku pomůže, takže jsme měli o další kus méně.“

Jerrick Harding (guard ERA Basketball Nymburk): „Začali jsme trochu pomalu a nebyla tam ta energie, s jakou chceme hrát. Trenér na nás v poločase trochu křičel a do druhé půle už tam ta energie byla a hráli jsme tak, jak jsme chtěli od začátku. Spoluhráči mi dodávají střelecké sebevědomí, povzbuzují mě, abych byl agresivní do zakončení. Tak se snažím a teď mi to i docela padá. Dařilo se mi i v Pardubicích, tak možná je to můj oblíbený soupeř.“

Jakub Merešš (power forward BK JIP Pardubice): „Ze začátku jsme s Nymburkem drželi tempo a s tím i těsný výsledek. Možná nám po poločasové přestávce došly síly nebo i koncentrace a domácí navýšili svoje vedení. Trefovali těžké střely a měli i otevřené střely, hráli rychle dopředu. To jsme nedokázali zastavit. Nymburk si výrazně navýšil skóre a rozdíl udržel až do konce zápasu. My jsme nebyli schopni s tím nic udělat. Pro mě osobně to byl zápas po hodně dlouhé době, po čtyřech měsících a už jsem se na něj hodně těšil. Bylo to trochu na zkoušku, stále jsem se necítil plně připravený. Přeci jen bylo cítit, že jsem čtyři měsíce nehrál. Chybí mi ještě kondice a koleno také není úplně stoprocentní. Věřím, že se to bude postupně zlepšovat. Zápasy proti Nymburku vlastně trochu orámovaly moje zranění. Hrál jsem proti němu poslední utkání před pauzou, i když už to předtím nebylo ono, no a teď jsem si odbyl obnovenou premiéru. Zranění jsou pro celý náš tým velkou komplikací. Doufám, že jsme si všechny absence už vyčerpali. Sice jsme dneska nastoupili jen v devíti, ale do začátku play-off snad budeme kompletní.“

Vzájemná utkání v této sezoně NBL: 97-91, 105-59

Absence Pardubic: power forward Merešš (start nejistý), křídlo Tkadlec, rozehrávač Dvořák

Beksa do skupiny A1 vstupuje na poslední pozici startovního roštu a navíc s mankem tří výher na páté místo, a proto také jako první vytáhla trumf. Do pozice možného nového lídra obsadila svou někdejší hvězdu Domineze Burnetta - All-Star šampiona v boji muže proti muži a křídelníka, který v zámoří během léta trénuje s úřadujícím vítězem NBA Kylem Kuzmou. Osmadvacetiletý Američan v Pardubicích působil v sezoně 2016/17 (průměr 17 bodů na utkání) i v části ročníku následujícího. Během něj však nabral směr Ventspils, načež pokračoval ve druhé italské lize, běloruském Minsku a na začátku letošní sezony i v makedonském MZT Skopje. Aktuálně však byl 196 vysoký guard bez angažmá a s Beksou podepsal smlouvu do konce sezony.

Generální manažer Martin Marek zdůvodnil Burnettův příchod dlouhodobějšími zdravotními problémy některých hráčů i snahou zkvalitnit tým před vrcholem sezony.

Není nicméně jasné, zda se staronová akvizice objeví už v sobotním duelu v Nymburce, kterým začne pro Beksu fáze nápravy po posledním selhání v závěru základní části v Ostravě i po nevyvedeném Hyundai FINAL 8. Tým bude chtít navázat už na šňůru čtyř ligových výkonů s 11 trojkami stejně jako na kvalitní obranu, již zatím pod duem Konvalinka – Nečas v NBL předvádí.

Nymburk se před úterním startem druhé fáze Ligy mistrů bude snažit naladit co nejlepší formu, už zřejmě zapojí ve čtvrtek proti Kolínu šetřené reprezentanty Hrubana s Obasohanem a hosty tak bude čekat velká smršť v útoku, obraně i na doskoku.

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): „V pauze jsme chtěli potrénovat a připravit se na druhou část sezony, místo toho jsme však počítali zraněné. Byl ale prostor pro doléčení šrámů a v tomto týdnu, od návratu Tomáše Vyorala z Litvy, již trénujeme téměř kompletní a připravujeme se na zahájení nadstavby. Naše situace ve skupině A1 je specifická, protože ztráta na 4. a 5. místo je o fous větší, než jsme doufali, ale dokud bude šance hrát o lepší než 6. místo, zostra po ní půjdeme. V Nymburce nás čeká velmi těžké utkání, což je pro nás jen dobře. Stále pracujeme na několika věcech, které se v naší hře musí začít projevovat, ať se bavíme o doskoku, rychlém protiútoku, nebo kombinacích v obraně. Doufám, že se jednotlivé věci budou objevovat ve větší míře již tuto sobotu.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Zápas bychom chtěli využít jako odrazový můstek do nadstavby. Rádi bychom se vrátili ke stylu hry, jaký jsme předváděli v průběhu ledna a který nás vynesl zpátky na pozici, díky níž jsme ve skupině A1. Je potřeba dodržovat naše systémy v obraně i v útoku a snažit se o rychlejší přechodovou fázi, což nám v posledních zápasech před reprezentační pauzou - v Ostravě a pak ve FINAL 8 - trošku vázlo, naše výkony měly sestupnou tendenci. Víme o síle Nymburka, takže když jsem mluvil o odrazovém můstku, nemluvil jsem v první řadě o výsledku, ale spíš o stylu hry, který by nás měl utvrdit v tom, že v zápasech A1, které budou následovat rychle po sobě, můžeme být úspěšní.“