10.0
#33
7.0

Beksa po dramatu na dosah A1! Hradec bude v A2

Před zápasem nebylo jasné, jestli vůbec nastoupí. Nakonec Beksu po divoké dvouhodinové horské dráze na poslední chvíli spasil. Ještě sedm minut před koncem měl T.J. Dunans na kontě jen 8 bodů, ale pak explodoval a 14 body dovedl tým k vítězství 85-79 nad Hradcem Králové. Pardubice jsou tak nyní na dosah postupu do nadstavbové skupiny A1, neboť jediný, kdo je od aktuálního šestého místa po základní části ještě může odstavit, je družina svitavských Turů. Ta zůstává o výhru zpět, má lepší vzájemné zápasy s Beksou a v derniéře základní části hostí Brno. Pardubice míří do Ostravy, jejíž osud v A2 už byl zpečetěn dříve.

Hradec byl před dnešním zápasem o výhru za Pardubicemi a v případě triumfu by je dorovnal a ještě měl lepší vzájemné zápasy. Nyní je už ale odsouzen do skupiny A2.

Kdo viděl nástup domácích do derby, nemohl o jejich vítězství nad Sokoly vůbec pochybovat. Beksa sršela energií celé dukovanské elektrárny, a než se hosté stihli vzpamatovat, vedla po necelých čtyřech minutách 14-1. Dvěma trojkami odstartoval smršť Potoček, vzápětí přidal dvojku následující po šesti útočných doskocích týmu Švrdlík a po trojkách Potočka s Vyoralem se nad Sokoly začalo temně smrákat.

Už tou dobou je tížily 4 ztráty, v některých případech měli problém si vůbec přihrát nebo doskočit pod vlastním košem. Jenže Beksa se za brzkého vedení ofenzivně zasekla, její hra i zakončování ztratily efektivitu a po páté trojce na 22-8 tak dovolila hostům zvednout se z provazů. A ti šancí nepohrdli.

Rázem byli schopní skórovat zpod koše, naopak domácí se ani odsud mnohdy nedokázali trefit, a to ani z dopichů nad obručí. Za stavu 22-18 se ale nadechli podruhé a taženi Vyoralem a Heřmanem vybudovali nový trhák 43-20. K.O.? Ani omylem!

Beksa se po vystřídání znovu propadla, Halada s Lošonským v mžiku snížili na 13 a po poločase 45-31, kdy hosté zaostali ve trojkách (7-2) i brejcích (19-5), začali na Beksu od třetí čtvrtky nebývale tlačit. Pomohli si zónou, doslova létali do brejků, a to i po obdrženém koši, a co bylo pro domácí nejhorší – začali být úderní na útočném doskoku, a to i po vlastních šestkách, což při síle pardubické podkošové vozby bylo nemalé překvapení.

Hradec navíc trefoval trojky (ve druhé půli 10) z otevřených pozic po umné cirkulaci míče a s maskou hrající křídlo Barač jej 8 minut do konce potáhlo do vedení 62-65, což značilo obrat ve skore o 26 bodů!

To už si ale tým do batohu nakládal Dunans, který trefil trojku s klaksonem, prosadil se i z těžkých nájezdů, trefil i další těžkou trojku a levačkou se štěstím úspěšně zakončil i pokus o dunk rovnou z útočného doskoku na 82-76, což byla půl minuty do konce klíčová situace utkání.

Dunans doskakoval minutou trojku pivota Švrdlíka, následující po přezkumu videa. Před ním pronikal právě Švrdlík, ale míč po jeho pokusu o nouzovou příhru skončil v autu, načež sudí ukázali míč pro hosty. Pak ale přece šli k chytrým monitorům, původní verdikt přehodnotili a Bekse tak zbývaly za vedení o 4 body čtyři vteřiny na zakončení.

Halada pak ještě trojkou snížil, ale Slanina jednou šestkou zvedl náskok domácích na 4 a po minuté trojce Stamenkoviče už Vyoral z trestné linie zavíral zápas.

Domácímu týmu (dál bez Merešše, Svojanovského) pomohl 22 body, 9 asistencemi, 7 doskoky a 7 získanými fauly, Dunans ke 22 bodům přidal 8 doskoků, Potoček přispěl 11 body a Heřman deseti. Z hostů byli vidět Lošonský (15), Halada (13+7 doskoků), Sedmák (12) a Stamenkovič (11+9 asistencí). Domácím patřily body z brejků (21 (ale jen 2 po změně stran) - 12) a útočné doskoky (18-10), jež ale netransformovali v žádnou výhodu, neboť body z druhých šancí skončily 12-11.

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice):
„V první půli jsme předváděli poměrně slušnou úroveň basketbalu. Drželi jsme plán, to, na čem jsme se domluvili. Pak bohužel zase přišlo uspokojení, nechali jsme soupeře rozehrát. Nemůžeme počítat s tím, že Hradec bude mít 13 procent trojky celý zápas. Vrátili jsme ho do zápasu vlastními chybami a na konci už to bylo trošku hop, nebo trop.“

T. J. Dunans (guard BK JIP Pardubice): „Vítězství je pro nás velmi důležité. Potřebovali jsme ho, abychom si upevnili naši pozici na 6. místě. Hradec Králové má velmi kvalitní tým, i proto jsem moc rád, že jsme vyhráli. Hlavním faktorem, který nás dovedl k výhře, byla naše obrana. Vždycky, když jsme přestali bránit tak, jak jsme měli, Hradec toho využil a dával jednoduché koše, ale když jsme v obraně hráli to, co jsme chtěli, měli jsme navrch.“

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „My jsme bohužel totálně zaspali první čtvrtinu. Vstup jsme měli katastrofální a táhlo se to s námi celý první poločas. V šatně jsme si nějaké věci ujasnili, kluci se pak vrátili do zápasu, ale stálo nás to hodně sil. Pak se i nějací hráči vyfaulovali a domácí si koncovku zkušeně pohlídali. Zasloužené vítězství Pardubic, ale zadarmo ho neměly. Mrzí mě propad v prvním poločase.“

Lukáš Kantůrek (rozehrávač Královští sokoli): „Pocity mám trochu smíšené. Problém byl začátek: řekli jsme si, že nesmíme nechat střílet domácí střelce a začali jsme tak, že Josef Potoček nám dal tři trojky... Byli jsme schopni trochu zlepšit obranu a vrátit se do zápasu, v druhé půlce už to byl vyrovnaný zápas. Na konci domácí podrželi Tomáš Vyoral a T. J. Dunans, vyhrál lepší tým.“

• podkošová vozba

Absence Pardubic: power forward Merešš, rozehrávač Svojanovský (oba nenastoupí), guard Dunans (start nejistý, zranění z utkání s Opavou, od té doby netrénuje)

Absence Hradce: křídlo Barač (zranění nosu, start nejistý)

První vzájemné utkání: 73-75

Nejklíčovější duel celého kola, na nějž však bude třeba čekat až do neděle. Domácí půjdou do derby nažhavení jako sporákové žárovky, neboť první duel jim Sokoli vyfoukli a Beksa navíc za celý leden jen marně hledá zápasy. Od 6. ledna jako tým s předem zajištěným postupem do FINAL 8 hrála jen dvakrát, má za sebou dvě velké pauzy, a tak zatímco mnozí soupeři už v těchto dnech přes únavu nevidí, její hráči by za zápasy platili zlatem.

Beksa je totiž nyní v laufu, byť rozkouskovaném, když doma postupně skolila tři týmy z první pětky, a to Kolín, Brno a Opavu, a nadále tak zůstává pod novým koučem Konvalinkou neporažena.

Hradci bude možná chybět nejlepší obránce Barač, což u týmu nevyznačujícího se pevností defenzivy může být zejména proti běhavým Pardubicím výrazně znát. V sázce je však hodně, a tak se Sokoli vyhecují na maximum. V případě výhry by totiž šesté Pardubice dorovnali a ještě měli před posledním duelem základní části doma s Olomouckem lepší vzájemné zápasy a situaci tedy do značné míry ve svých rukou. Ostatní celky s bilancí 8-12 (Ústí, Děčín a Svitavy) by při dvou úspěších Hradce musely dvakrát vyhrát, aby jej aspoň dorovnaly, což ale už kvůli vzájemnému zápasu není možné pro jednoho z dvojice Děčín – Svitavy, a nejspíš ani pro SLUNETU, již čeká ještě Nymburk. Pro tým JIP pak platí, že by nedělním vítězstvím už významně nakročil do A1.

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): „Derby je pro nás všechny obrovskou motivací, tím spíš, když máme Hradci co vracet, protože jsme v jeho hale prohráli v koncovce těsně o dva body. Momentálně se situace vyvíjí tak, že jakékoli vítězství nás výrazně přiblíží postupu do skupiny A1, což je pro nadstavbu naše jednoznačná priorita. Hradecká osa spolu hraje poměrně dlouho. Klíčovým hráčem je Peda Stamenkovič, což je jeden z nejchytřejších mozků v soutěži. Je schopen vytvářet pozice pro své spoluhráče a takových rozehrávačů v lize moc neběhá. Naším úkolem bude jej eliminovat a ztížit mu jeho tvorbu. Ta je založená na cloně na míč uprostřed hřiště, z čehož následně těží buď křídla střelbou z dálky, nebo pivoti zpod koše. Pro nás budou klíčovými faktory doskok a ztráty. V minulých zápasech jsme trošku zvedli úspěšnost střelby z dálky, ale spolu s ní budou klíčové právě tyto dva faktory. Celkově budeme chtít držet vysoké tempo hry. Měli bychom se opřít o to, že máme přece jen trošku mladší soupisku než Hradec, a proto budeme chtít nastavit vyšší tempo.“

Michal Svoboda (křídlo BK JIP Pardubice): „Z hráčů soupeře si musíme dát největší pozor na Pedu Stamenkoviče, který dokáže dát za zápas 10 i 15 asistencí. Určitě budeme muset co nejlépe pokrýt soupeřův pick-and-roll, když v něm bude právě on, aby nerozdával přihrávky svým spoluhráčům a oni neměli lehká zakončení ať už zpod koše, nebo z trojky. Do derby musíme jít se stejným nasazením a odhodláním, jako jsme šli do předchozích třech zápasů, protože pořád hrajeme o účast ve skupině A1, což je teď náš hlavní cíl. Jsme odhodlaní udělat všechno pro vítězství.“

Lukáš Rovenský (asistent Královští sokoli): „Zápas je pro nás velice důležitý, protože stále hrajeme o skupinu A1, kam bychom rádi postoupili. Našim cílem bude zastavit rychlý protiútok Pardubic a nenechat je skórovat lehké koše.“