14.0

#5
6.0

Druhá v řadě pro Konvalinku

Málokdy se stává, aby Beksa přestřílela soupeře z trojek. A ještě tak jasně. Proto když z oblouku dominovala tak jako doma s Brnem (30/11 – 19/4), a ještě přidala převahu z brejků (21-11), vypadlo z toho namísto velké bitvy její jednoznačné vítězství (86-73). Pod něj se vedle Vyorala (21+6 asistencí a 9f+, TH 10/8) výrazně podepsal i guard Dunans (19+8 doskoků), který se k významnějšímu výkonu probral poprvé za poslední měsíc. Dále byli vidět i Michal Svoboda (15), Švrdlík (11) a Potoček (10). U hostů se zviditelnili pouze podkošoví muži Puršl (27+14 doskoků) a Georgiev (12). Oběma týmům chyběl jeden z pivotů (Merešš – Jokl).

Hostům svítila zelená jen v úvodu, kdy jim Puršl s Georgievem získali vedení 10-15. Pak už ale v dresu domácích zabral křídelník Svoboda, a když Vyoral trefil trojku z driblingu přes Půlpána se sirénou první čtvrtiny na 22-17, předznamenal tím další průběh.

Beksa byla lepší v přechodové fázi, v kombinacích a především v trojkách, navíc po Brňanech důrazně šlapala v obraně, kde vůbec nenechala rozjet svého bývalého rozehrávače Půlpána. Hosté navíc přecházeli pozice a vůbec nebyli v rytmu. Na manku do deseti bodů je tak až do půle drželi jen oba hlavní bodonoši.

Ani oni už ale nestačili na ještě větší aktivitu domácích ve třetí čtvrtině, v níž Pardubice ničily z útočných doskoků, úderné byly zpod koše i z trojek a v závěru dějství už jejich náskok vystoupal až na 20 bodů (67-47), načež zbytek utkání se jen dohrával, a nový trenérský tandem Pardubic Konvalinka – Nečas tak uspěl i ve druhém utkání po převzetí týmu.

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): „Na rozdíl od zápasu s Kolínem jsme měli mnohem povedenější vstup. Od začátku jsme věděli, za čím si jdeme, začali jsme hodně koncentrovaně. Sice jsme poprvé vedli až někdy v 6. minutě, ale drželi jsme náš plán, vyvarovali jsme se zbytečných chyb v obraně a v tom jsme pokračovali až do konce poločasu. Jediné, co se nám nedařilo, bylo pokrytí Puršla, jeho útočných doskoků a hry zády ke koši. Definitivní zlom přišel v třetí čtvrtině, kdy jsme dobrým pohybem v útoku a celkem slušnou obranou soupeře jasně předčili, odskočili na výrazný rozdíl a utkání už se pak dohrávalo. Z naší strany, bohužel, opravdu jen dohrávalo, protože v posledních šesti minutách jsme se tolik nesoustředili, udělali nějaké chyby, připomínalo to začátek zápasu s Kolínem. Naštěstí nás to nestálo výhru.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Na tréninku se teď snažíme mnohem víc klást důraz na obranu a dneska se to jasně ukázalo. Brno jsme dokázali zastavit na 73 bodech a nebýt posledních pěti minut, dokázali bychom ho udržet na ještě nižším počtu. Jasně jsme vyhráli hlavně dobrou obranou.“

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Myslím, že v poslední době hrajeme v útoku v křeči. Dostáváme sami sebe pod tlak, kdy třeba přecházíme střelecké pozice, nebo z vymezeného území neskórujeme s takovým procentem, jaké bychom chtěli. Udělali jsme spoustu chyb i v obraně, chtěli jsme třeba přebírat mezi guardy, ale v druhé čtvrtině jsme to nezvládli. Potrestali nás z toho Svoboda nebo Potoček. Ve třetí čtvrtce na nás padla deka, a když už jsme se nadechovali, že bychom ještě se zápasem možná něco udělali, přišly dva útočné doskoky domácích a koše s faulem. Jediné pozitivum vidím v posledních sedmi minutách, které odehráli mladí kluci.“

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Nevím, co nám scházelo. Byla tam spousta věcí, na které jsme se připravovali, a v zápase jsme nebyli schopni je zahrát, ať v obraně, nebo v útoku. Mohli jsme mít otevřené střely, ale zbytečně jsme je přecházeli, to stálo za náskokem, který si Pardubice vytvořily. Pak už se to těžko dotahovalo. Já osobně jsem nezahrál vůbec dobrý zápas, v posledních dvou zápasech jsem se sebou hodně nespokojený, hrozně mě mrzí, že jsem týmu víc nepomohl. Musím to zlomit.“

Absence Pardubic: power forward Merešš, rozehrávač Michal Svojanovský

Absence Brna: pivot Jokl (problémy s kolenem)

První zápas sezony: 78-70

Beksa se zvedla pod novým trenérským tandemem Konvalinka – Nečas a po pěti porážkách v řadě doma zlomila energickým výkonem silný Kolín. Naopak Brno, jež doma v prvním utkání s Pardubicemi padlo, zažívá z neznámých důvodů slabší období při už čtyřech porážkách z pěti posledních zápasů, byť se dvakrát utkalo s Nymburkem. Zda se nyní dokáže vzchopit a ukázat sílu své současné soupisky, to se ukáže na Dašické.

Až naposledy v Hradci týmu skončila série šesti zápasů s dvojciferným počtem trojek, Brno navíc enormně ztrácelo a nadále jej trápí nevýkonný doskok, což při poměrně silné podkošové sestavě i atletických křídlech je až s podivem.

Beksa s Kolínem ukázala, kudy se bude nyní chtít ubírat. Zapracovala na své přechodové fázi a ještě zesílila svou hru do koše, plnou seběhů i hledání pivotů ve výhodných situacích, což částečně sejme břímě zodpovědnosti z unavených ramen rozehrávače Vyorala.

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): „Vítězství nad Kolínem nám přišlo opravdu vhod, nálada je hned mnohem lepší, ale na druhou stranu si všichni v týmu velice dobře uvědomujeme, že toho pořád máme spoustu před sebou. V brněnském týmu jsou zkombinovány zkušenosti s mladými nadějemi. Opírá se především o trio se zkušenostmi z reprezentace - Pulpána, Farského a Puršla -, které doplňují cizinci Georgiev, Blake a nově příchozí Roby. Snaží se hrát hodně rychle, dobře vytvářejí prostor pro své střelce z dálky. Rozhodující pro utkání bude naše aktivita. Soupeř hraje také rád rychle, stejně jako my, takže nás čeká odlišný zápas od toho středečního. Jednoznačně bude rozhodovat kvalita naší obrany a doskok na obou polovinách hřiště.“

Petr Heřman (power forward BK JIP Pardubice): „Zápas s Brnem je pro nás velice důležitý. Soupeř od posledního vzájemného zápasu přidal na soupisku dvě kvalitní zahraniční posily a bude si chtít vynahradit nepovedené utkání s Hradcem Králové. My se ovšem musíme soustředit především na naši hru, což znamená především komunikovat a být agresivní v obraně, chodit dravě na útočný doskok a držet se našeho systému.“

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „Pardubice dostaly výměnou trenéra nový impuls, který jim rozhodně pomohl. V zápase s Kolínem hrály s mnohem lepší energií a touhou po vítězství. My se naopak musíme rychle oklepat z porážky v Hradci a do zápasu v Pardubicích nastoupit s lepší energií a větší chutí po vítězství. Klíčové bude zastavit trojici Vyoral, Švrdlík, Dunans.“

Šimon Puršl (pivot Basket Brno): „Po středečním selhání máme šanci napravit si reputaci v Pardubicích. Jsme si vědomi soupeřovy kvality, ale primárně se musíme soustředit na náš výkon a týmovou hru. A věřím, že když se nám to povede, máme velkou šanci na Dašické vyhrát.“