9.0
#14
9.0

Beksu v Děčíně popravily šestky

Když děčínský tým po 30 minutách ztratil původně až 15bodové vedení, v úvodu čtvrté čtvrtiny musel se 4 fauly střídat klíčový forward Pomikálek a celek měl už po dvou minutách 4 týmové fauly, nemluvě o tom, že už od konce poločasu hrál bez vyloučeného guarda Ježka (za součet nesportovního faulu a technické chyby), zdálo se, že promrhání „momenta“ z první půle se Děčínu stane osudným.

Jenže stále se ještě mohl opřít o neúnavného úderníka na rozehře Ondřeje Šišku. Ten se 10 body a třemi asistencemi podílel na všech 18 bodech domácích ve čtvrté části a prakticky sám je tak dovedl do prodloužení, když hosté z Pardubic nevyužili dvou trojek na výhru v posledních sekundách základní hrací doby.

A v prodloužení už Beksa doplatila na to, co ji v zápase zrazovalo nejvíc – minula pět šestek a ztratila tři míče, což zpod koše úřadujícím domácím stačilo. Hosty také nemálo poznamenalo, že během druhé půle jim začal odcházet rozehrávač Vyoral, na němž bylo znát tréninkové manko.

Po zápase s výhrou 89-81, již čtvrtou za posledních 6 zápasů, si Válečníci mohli hodně oddychnout, že jim zápas nevzal prohospodařený náskok 31-16 z úvodu druhého dějství, o nějž si tým řekl především dokonalou bilancí 12-0 z druhých šancí při útočných doskocích 5-0. Navíc už tady měl trojky 9/5 a Pardubice, ač už aktivovaly Vyorala se Škrancem (stále ale chyběli Dunans s Mereššem), nevěděly, kde jim hlava stojí.

Jenže pak přece dokázaly krvácení zastavit, za 20 minut středních dvou čtvrtin povolily domácím už jen 3 útočné doskoky a dlouho držely na uzdě i Šišku. Obranu zlepšovaly i celkově a několika trojkami, včetně těch od svých pivotů, se v závěru půle přisály až na 42-37.

I ve třetím dějství nastavený trend pokračoval, v dresu domácích nebyl k nalezení Šiška a Válečníky tak držely skvělí Kroutil s Kotáskem. Jenže dlouzí hostů na čele se Slaninou řádili ještě víc a po třech čtvrtinách to bylo 55-55, když z 8 trojek Beksy tu polovinu měli na svědomí podkošoví muži.

Vítěze táhli Šiška (22+9 asistencí), Kroutil (22, trojky 7/6), Kotásek (16) a Pomikálek (11). U hostů byli vidět Švrdlík (21+8 doskoků), Slanina (20+8 doskoků), Potoček (12, trojky 8/4) a Vyoral (11+8f+). Rozhodnými disciplínami byly šestky (28/21 – 26/11), body zpod koše (34-22), z druhých šancí (18-11), produkce laviček (41-13) a také ztráty (13-16).

Kenneth Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Dnes jsme nezačali dobře. V první čtvrtině stříleli domácí opravdu skvěle. My jsme potom začali lépe hrát a bránit. Měli jsme dva nebo tři pokusy vyhrát v základní hrací době. Samozřejmě s trestnými hody jako dnes je to o to těžší, ale patří to ke hře. Musíte využít výhody, které máte nabídnuté, což jsme dnes nezvládli. Děčín je tedy vítěz a my to musíme akceptovat.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Začali jsme výborně a dali jsme Pardubicím, tedy kvalitnímu soupeři, za první čtvrtinu 29 bodů. Pak ale přišlo to, že náš útok není tak produktivní a nebudeme soupeře přehrávat každou čtvrtinu. K tomu nám trošku začala haprovat obrana. Ve druhém poločase jsme ale neskutečnou bojovností a chutí zápas zvládnout vyhráli v prodloužení. Jsme za to samozřejmě velice rádi.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Celý zápas jsme dotahovali, kromě pár posledních minut základní hrací doby, kdy se skore přelévalo. Nedali jsme poslední střelu ve čtvrté čtvrtině, ale nebylo to nic vypracovaného, takže se ani nedá říct, že jsme si to prohráli sami. V prodloužení si myslím, že už nebyly síly. Já jsem byl první poločas ještě v pohodě, ale od třetí čtvrtiny jsem už nemohl skoro běhat a v závěru mě braly křeče.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Dnes to byl velmi těžký zápas, což bylo způsobené tím, že se hrálo po Vánocích a delší pauze. Byla tam proto spousta chyb jak u hostí, tak především u nás. Víme o nich, musíme na nich pracovat. Dnes asi rozhodlo to, že Pardubice přijely bez několika hráčů včetně Dunanse, který je velmi nebezpečný. Dalším faktorem byl náš morál, kterým jsme překlopili vítězství na naši stranu. Vyloučení Šimona Ježka bylo nepříjemné, protože je to kapitán a drží tým pohromadě. Bylo to podle mého necitlivé rozhodnutí, ale jsme rádi, že jsme to zvládli i bez něj.“

• výkony power forwarda Švrdlíka

Absence Padubice: guard Dunans (zranění), power forwad Merešš (zranění), křídlo Škranc (zranění), rozhrávači Michal Svojanovský (nenastoupí) a Vyoral (start nejistý)

Vzájemné zápasy v této sezoně: ve finále Alpe Adria Cupu 96-89 a 80-96 po prodloužení, v NBL 75-87

Děčín má před dnešním televizním duelem s pardubickou Beksou (16:50 na ČT Sport), všechny trumfy v rukou. Hraje doma, uspěl už třikrát z posledních pěti zápasů, když dokonce skolil Brno, nenápadně se v tabulce vyšplhal před svého soupeře a při absencích v družině Kena Scalabroniho nemůže v předehře 17. kola myslet na nic jiného než na vítězství.

Hosté si sice ještě nechali určitý prostor pro aktivaci lídra Vyorala, který naposledy nastoupil 9. prosince, ovšem i pokud by jej dokázali uschopnit, bude nemalým faktorem jeho nerozehranost. Beksa se při mnohačetných absencích velmi trápí v útoku, kde jí nyní chybějí rozehrávači, minimálně se dostává na trestnou linii, scházejí jí trojkové zásahy a především průměr více než 19 ztrát v posledních třech utkáních jí dovolil maximálně 70 bodové nástřely. Tým má navíc nízký počet doskoků.

Děčínský útok vyjma posledního duelu s Nymburkem před Vánocemi naopak vzkvétal a bodově se do něj zapojovalo více hráčů, nicméně i Válečníci bojují se ztrátami a nižší výkonností na doskoku.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Pardubice jsou silný soupeř spoléhající se primárně na trojici Vyoral, Dunans a Švrdlík. Pokud budeme úspěšní na obranném doskoku, máme šanci tohle utkání zvládnout.“

David Žikla (pivot BK ARMEX Děčín): „Od zápasu očekáváme, že bude velice fyzický na obou stranách, a abychom mohli pomýšlet na vítězství, budeme muset ubránit lídra Pardubic, Vyorala. A také hrát ze stejnou agresivitou jako proti Brnu. Pokud tohle splníme, věřím že vyhrajeme.“

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Padubice): „S Děčínem jsme toho letos odehráli celkem dost, takže to není velká neznámá. Opírá se o výkony Šišky a Pomikálka, které vhodně doplňuje Kroutil střelbou z dálky a Ježek hlavně na obranné polovině. K tomu přidejme další návrat Jakuba Houšky a síla Děčína je jasná. Hlavně na domácí palubovce předvádí solidní výkony, opřené o velmi tvrdou hru. Pro nás to znamená nic nevypustit, být mentálně připraveni na fyzickou hru soupeře a naopak toho využít v náš prospěch. Odvetu finále Alpe Adria Cupu i první vzájemné ligové utkání na Dašické jsme otáčeli v druhých poločasech, vždy velmi dobrou obranou a rychlým přechodem do protiútoků. Právě tak musíme začít nyní v Děčíně a vydržet v tom po celé utkání.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Dvě nejdůležitější věci, které musíme zlepšit oproti předvánočním zápasům, jsou obrana a ztráty míče. Myslím si, že v nedávných zápasech jsme měli úseky, kdy jsme dobře bránili, ale bohužel jsme byli schopni balon hodně rychle ztratit, což je velmi frustrující: třikrát dobře ubránit, ale z těch tří útoků dvakrát rychle ztratit míč způsobem, že ho odevzdáme soupeři a ten dá snadný koš, a to je demotivující. Musíme být konzistentnější, vážit si balonu, který nějakou naší prací získáme. V Děčíně to bude zápas o bojovnosti, o doskoku, o dodržování obranného systému, s čímž občas máme problémy. Víme, že máme nějaké absence, ale i bez těch kluků, kteří nehrají, bychom měli být schopni dodržovat věci, které si řekneme, ať už je to v obraně, nebo v útoku. Na útočné půlce to bude hlavně o trpělivosti, abychom si vytvářeli otevřené střely, ne najíždět zbytečně do plných, kde na nás soupeř čeká.“