9

#1
9.0

Beksa až ve finiši, Kolín bez trojek

Pardubice po 31 minutách doma vládly 59-43, ale po přechodu Kolína do zóny se dvě minuty před koncem za remízy 66-66 musely strachovat o výhru. V závěru však hostům nepadla ani jedna z pěti trojek a Dunans s Burnettem urvali domácím výhru 70-66, jež Medvědy oddálila od dorovnání druhé Opavy.

Hosté se i bez obvyklých přívalů trojek (v zápase 36/4, domácí 22/2) poločas drželi na dostřel (34-31), jenže stejně jako minulý zápas v Brně přestávali stačit po změně stran, a domácí zpod koše a šestek odskočili 11 minut do konce na 57-41. Kolín se ale ani poté nevzdal.

Vítězům šéfovali Vyoral (19), Švrdlík (14) a Dunans (10). Za z pole pouze 29procentní hosty kontrovali jen Skinner (23+10 doskoků) a nová posila z Olomoucka Pekárek (14+8 doskoků a 9f+). Domácí kralovali zpod koše (44-22) a z brejků (18-9).

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): ”Můžu hodnotit jen část zápasu, protože si myslím, že jsme 32 minut, nechci říct, že vládli, ale Kolín byl za námi,nenechávali jsme je volné a oni se nadřeli na to, aby jednoduše útočili. Ale tím přechodem do zóny nás úplně vyvedli z tempa, získávali jednoduché balony a valili do rychlého protiútoku. My jsme měli problém je zastavovat, ale samozřejmě i problém s naším útokem do zóny, kdy jsme nebyli schopni ani nic trefit, ani si vytvořit nějakou příležitost na to, nějak to zlomit a v klidu to dohrát. Naše agresivita byla dnes mnohem lepší, než v minulém zápase, ale nebyli jsme schopni si ji udržet po celý zápas, a to se nám v play-off vymstí mnohem víc než dneska, kdy jsme to sice urvali, ale v play-off nás to může stát všechno.”

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice):
”Tři čtvrtiny jsme byli lepší tým. Chodili jsme rychle dopředu, dobře jsme bránily, udrželi jsme Kolín téměř pod hranicí 30 bodů, což je super. Akorát pak Kolín přešel na zónu a my letos hrajeme hrozně staticky, podáváme si balon jenom okolo tříbodové čáry a někdo čeká, kdo tam najede první, aby ostatní měli volnou střelu. Neuděláme nic pro druhého, neuvolníme se pořádně pro balon. Na tomhle musíme určitě ještě zapracovat, protože to vypadá, že na Kolín narazíme v play-off, a pokud bude Kolín hrát zónu déle, tak s tím budeme mít velké problémy. Kolín dnes hrál celou dobu osobní obranu, pak přešli do zóny a my jsme jak nebyli schopni ho ubránit, tak jsme nemohli rychle hrát do protiútoku. Vůbec jsme vlastně nevěděli, co do zóny hrát, přestože jsme si to ráno na tréninku říkali. Musíme si to asi ještě jednou projít a hrát to líp.”

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Nechci se na to vymlouvat, ale je to už druhý zápas po karanténě, a zase nás zradila úspěšnost střelby za tři body. Statisticky 36 ku 4, dobře, 6 střel bylo zoufalých, ale těch zbylých 30 bylo připravených. Statistika nelže, a jestliže máme nějakou dlouhodobou statistiku z X střel 35 procent a dneska 11, tak je to důvod dnešní prohry. Chceme, aby Pardubice kvůli naší střelbě za 3 museli jít za námi, roztáhli to a uvolnili nám prostor. To všechno se nám nepovedlo. Musíme na tréninku střílet dál a doufat, že se dostaneme tam, kde jsme byli před těmi třemi týdny, než nás postihla karanténa. Na začátku čtvrté čtvrtiny jsme změnili obranu, ale náš tým má, jak se říká, charakter. Všichni kluci chtěli vyhrát, a to je to, na čem se dá stavět,že i přes tu katastrofální střelbu jsme to nezabalili a nechtěli odejít s ostudou.Tou střelou za tři Jirky Jelínka pár vteřin před koncem jsme byli kousíček od otočení utkání, pak byli bychom v plus 1 bodu a koncovka by se odvíjela úplně jinak.”

Lee Skinner (power forward BC GEOSAN Kolín): ”Jsme ve skupině A1, víme, že Pardubice jsou kvalitní tým s kvalitními hráči a dobrým vedením. První polovina se mi líbila, bylo to vyrovnané, bojovali jsme. Ve druhé polovině jsme moc útočně nedoskakovali a trochu ztratili koncentraci. Začali jsme se různě přehazovat, protože nám nesedla jejich obrana. Ale měnit taktiku v polovině zápasu není moc dobré. Musíte být stoprocentně koncentrovaní a to mi dnes nebyli. Musíme se vrátit zpět k tréninku, udělat si v tomhle pořádek a dobře ukončit nadstavbu."

Vzájemné zápasy v této sezoně NBL: 68-86, 90-82, 89-95, v ČP: 82-86

Absence Pardubic: power forward Heřman (zranění), rozehrávač Dvořák (zranění), guard Dunans (zranění, start nejistý)

Absence Kolína: křídlo Vacek (zranění lokte), rozehrávač Somberg (po návratu z karantény)

Už téměř jistě (i na konci nadstavby) šestá Beksa naposledy doma s Opavou nepřesvědčila, když inkasovala mraky bodů zpod koše, ač proti ní stála po třech týdnech se vracející Opava. Stále však může chybět gaurd Dunans, a tím i důležité tělo do obrany, útoku i na doskok. Naposledy navíc střelecky nevynikl ani playmaker Vyoral, bez jehož bodů se tým většinou neobejde. Proti Medvědům by potřeboval hrát co nejrychleji a co nejdůsledněji doskakovat.

Kolín, který musí uspět v honbě za druhým místem, po třech výhrách padl v Brně, když byl zejména ve druhé půli znát třítýdenní herní i kondiční výpadek. Pro hosty tak bude klíčové, zda se už fyzicky zmátoří, měla by jim už ovšem pomoct zbrusu nová dvojice na perimetru - belgický rozehrávač Francis Torreborre a z Olomoucka pořízené křídlo David Pekárek (do konce sezony).

Beksa se tímto utkáním zapojí do charitativní akce Bez Faulů, která se letos skládá na 12letého Dominika Moravce ze slezských Těškovic.

Adama Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): ”Hodně důležitý bude samotný vstup do zápasu, protože na začátku se nastavuje tempo. Potřebujeme do zápasu vletět naplno hned od první minuty, ne do něj naskakovat až postupem času. Myslím si, že půjde o dost podobné utkání, jako byla ta předchozí. My se budeme snažit hrát rychle, naopak Kolín se bude snažit hrát ve svém tempu, využívat svoje silné zbraně Adama Číže s Lee Skinnerem, spoléhat na střelbu z dálky. Naším cílem bude vyvíjet tlak na soupeřovy hráče, aby neměli dost prostoru pro svoji hru, také budeme chtít sbírat útočné doskoky. Každopádně čekám vyrovnaný zápas, rozhodující bude, kdo do toho půjde víc po hlavě.”

Michal Svoboda (křídlo BK JIP Pardubice): ”Poslední dobou se hodně bavíme o tom, že musíme hrát mnohem agresivněji na obou půlkách hřiště. V předchozím zápasu s Opavou to bylo hodně vidět, soupeř nás lehce odstavoval na útočném i obranném doskoku. Musíme hrát o dost fyzičtěji. Kolín je tým, který nehraje tak rychle dopředu, jeho zpomalování hry nám moc nevyhovuje. Medvědi ale nepotřebují hrát rychle, protože si v postupném útoku dobře podávají balon, mají svoji hru tak zažitou, že jim to takhle vyhovuje. My naopak určitě budeme chtít hrát co nejrychleji dopředu a prosadit se naším stylem.”

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”Do Pardubic jedeme s jasným cílem a to zvítězit, chceme napravit dojem z posledního utkání v Brně, kde jsme sice dominovali na útočném doskoku, ovšem nedařilo se nám proměňovat tříbodové střely, na kterých je naše hra v útoku primárně založena.”