10.0

#14
3.0

Další soví loupež - s 21 útočnými doskoky!

Kdo se s plným odhodláním nepostaví síle znovuoživlých Sov nuselských, draze za to zaplatí. Beksa věděla o tom, že USK naposledy vyloupil brněnský stánek díky výtečné obraně. Na jeho nový trumf však připravena nebyla. Pražané na Dašické vytáhli z kouzelné torny úplně jinou zbraň - útočný doskok. A díky 21 uloveným míčům z odražených střel a 23 bodům z nich setnuli domácí 80-86, čímž získali navrch v souboji o čtvrté místo s Brnem a Bekse sesunuli naději na odpoutání ze šestého místa do konce nadstavby do roviny šedé teorie.

Silný podkošový kvartet domácích sesbíral dohromady pouhých 13 doskoků. To žádný velký skokan, forward USK Štěrba, sám došplhal pro 10 balonů, z toho pro 5 v útoku. Právě on byl ztělesněním mnohem větší hladovosti hostů, kteří na rozdíl od oslabených domácích (bez důležitých guardů Vyorala a Dunase) měli pohromadě všechny opory.

Paradoxně ale ta největší, Ondřej Sehnal, prvních 26 minut zůstávala bez jediného bodu. Jenže rozehrávačovi druzi do té doby drželi i tak téměř vyrovnané skore 51-48, když v předchozím průběhu ztráceli nejvýš devět bodů. A jakmile jejich nakonec 14bodový boss zapnul, začalo být s domácími zle. Po dvou slepených trojkách z odskoku z úvodu čtvrté části měl bleskově na kontě 10 bodů a jeho tým vedl 62-65. Vzápětí navázal dva nájezdy na 64-69 ze dvou útočných doskoků celku a Marešova trojka z další druhé šance dala USK výhodu 69-72.

Domácí se ale i bez bodů Burnetta (5 za 32 minut) zuby nehty drželi, než Štěrba ze šestek po útočném doskoku zvyšoval na 74-78. A když vzápětí proměnil další dvě (v posledních pěti minutách měl bilanci 8/8 a celkem 11/11), a Mareš přitopil trojkou na 74-83, bylo minutu do konce hotovo.

Štěrba vedl vítěze double doublem (16+10 doskoků), sekundovali mu Sehnal
(14+7 asistencí, 7 doskoků a 7f+), Mareš (11) a Vyroubal (10). Hosté vládli na útočném doskoku 14-21, z druhých šancí 6-23, z brejků 6-16, v šestkách i při spoustě minel 19/12 - 27/16 a v trojkách 26/6 - 31/10. Za domácí se dvojcifrně snažili Heřman (14), Škranc (13+9 doskoků), Švrdlík (13), Potoček (11), Michal Svoboda (11+9 doskoků a 7 asistencí) a Slanina (10).

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): ”Zápas samozřejmě nemůžu hodnotit úplně skvěle. Dovolili jsme soupeři doskočit v útoku 21 balonů, měli jsme hloupé ztráty, ale největší problém jsem viděl v tom, že jsme snad nevyhráli jediný osobní souboj - o pozici, o doskok... To se pak strašně špatně hraje, když jsme všude o krok pozdě. Další věc je, když soupeř mění obranné systémy, tak je potřeba chytrý rozehrávač a nám chyběli oba dva hlavní, jak Tomáš Vyoral, tak T. J. Dunans.”

David Škranc (křídlo BK JIP Pardubice): ”V útoku jsme si dobře půjčovali balon, hodně hráčů mělo přes 10 bodů, což je super, ale trápil nás útočný doskok soupeře. Hlavně na šestkách, to se nemůže stávat... A zase nás porazila zónová obrana. Řekl bych, že nám chyběly zkušenosti a tah na koš Tomáše Vyorala a T. J. Dunanse, kteří by nám i otevírali volné střely. Doufám, že se co nejdříve dají do kupy a budeme zase vyhrávat.”

Dino Repeša (trenér USK Praha): ”Pro nás to byl těžký zápas, hráli jsme proti zkušenému týmu. Utkání bylo velmi důležité z pohledu umístění a můžu říct, že jsem velmi spokojen. Zlepšili jsme se na doskoku, který jsme v posledních čtyřech zápasech prohráli, to bylo velmi důležité, byl to náš hlavní cíl. V prvním poločase jsme špatně stříleli trestné hody i trojky, ale v druhém poločase jsme se v útoku zlepšili.”

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): ”První poločas jsme odehráli špatně, měli jsme velký problém na doskoku, jak na útočném, tak na obranném. Chytli jsme se až v třetí čtvrtině, hlavně střelecky, přidali jsme bojovnost. Vyzvedl bych výkon Fandy Fuxy, který se výborně chytil, myslím, že byl naším stěžejním hráčem. Ve čtvrté čtvrtině jsme si vytvořili devítibodový polštář a už jsme vedení udrželi.”

Vzájemné zápasy v této sezoně: 99-69, 73-72

Absence Pardubic: rozehrávač Vyoral (start nejistý, zranění), křídlo Dunans (start nejistý, zranění z minulého utkání v Kolíně), power forwardi Slanina (start nejistý), Kalný

Centrální zápas středečního Studia Basketbal nabídne nejspíš velikou bitvu s nižším skore. USK poslední tři zápasy shromáždil jen 73, 60 a 70 bodů, a pokud chce zvítězit tak jako naposledy s velkým štěstím v Brně, bude muset na domácí vrhnout s vysokou účinností všechny své defenzivní systémy, aby je maximálně vykolejil z jejich útočného komfortu. To se bude týkat především omezení podkošové síly soupeře, který stále může postrádat power forwarda Slaninu.

Beksa bude potřebovat dosáhnout maxima bodů z přechodové hry, zejména pokud by opět chyběl rozehrávač Vyoral. Jeho absenci tým dokázal v Kolíně více než poločas zdatně maskovat, když však došlo na lámání chleba, Dunans, ani Burnett nevolili vždy ta nejlepší řešení. Druhý jmenovaný navíc v rozhodné fázi dvě minuty před koncem podle všeho s křečemi musel odstoupit, a jeho účinnost tak bude především v prvním poločase. U domácích navíc nově visí otazník i nad Dunansem, což už by pro kouče Konvalinku, jehož bilance s týmem je aktuálně 5-3, byla těžká situace k záplatování.

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): ”USK je hodně nepříjemný tím, že často mění obranné systémy - využívá různé typy osobních i zónových obran, čímž své soupeře mnohdy vyvádí z tempa. Jedním z klíčových faktorů tedy určitě bude to, jak se s těmito změnami obran vyrovnáme. V první řadě však bude důležité, v jaké sestavě nastoupíme, protože několik hráčů nám v poslední době chybělo a až před zápasem uvidíme, kdo bude a nebude k dispozici. Dále bych určitě zmínil obranný doskok a rychlý protiútok - čím víc snadných bodů se nám podaří dát, tím jednodušeji se nám bude dýchat. Ze soupeřových individualit bych uvedl především dvojici Ondřej Sehnal - Domagoj Proleta, kdy hlavně první jmenovaný je klíčovým hráčem USK, a hraje se hodně přes něho.”

Petr Heřman (power forward BK JIP Pardubice): ”USK je mladý, dravý tým, který se prezentuje velice agresivní obranou a na útočné polovině se opírá o trio Sehnal - Mareš - Štěrba, které si budeme muset pohlídat. Od našeho posledního vzájemného utkání tým navíc doplnil pivot Proleta, který od svého příchodu podává kvalitní výkony. Abychom dovedli utkání do vítězného konce, budeme muset dominovat na doskoku tak jako v předešlých dvou vzájemných duelech (v obou +13 doskoků), v útoku pak chceme hrát rychle na koš, dávat snadné body z protiútoků a být agresivní na útočném doskoku. Pro nás se cíl nemění - stále chceme zlepšovat náš herní projev a prát se o lepší umístění. Věřím že jsme se poučili z předchozí porážky a jsme připraveni znovu najet na vítěznou vlnu.”

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Bude to těžký soupeř, který změnil od posledního vzájemného utkání trenéra. Pod vedení Adama Konvalinky se mu výsledkově daří lépe. Pardubice jsou ambiciózní klub, což dokazuje i příchod kvalitního cizince Burnetta. Teď mají tři silné hráče na míči Dunanse, Burnetta a Vyorala. Na míči jsou tak nebezpeční. Škranc a Potoček jsou zase střelci. Určitě musíme bránit dobře vymezené území, jako jsme to dělali naposledy. Pod košem jsou nebezpeční díky Švrdlíkovi, Heřmanovi nebo Slaninovi. Pokud nebudeme koncentrovaní, budou nám dělat problémy v dolním postavení a na doskoku.“

Jan Štěrba (forward USK Praha): „S Pardubicemi jsme v této sezoně ještě nevyhráli. O to větší máme motivaci je porazit. Čeká nás těžký zápas pod oběma koši, my ale máme jasný cíl zvítězit a navázat na vítězství s Brnem.“