48

13
14

Vendeta Beksy tři týdny poté

Ač se tým JIP při řadě chyb a neuvážených akcí v útoku musel až do konce strachovat o výhru, rozehrávač Tomáš Vyoral Beksu nakonec pěti trojkami a celkem 29 body ke kýženému úspěchu (72-77) v prvním utkání po třech týdnech dovedl. Pardubice tak na Folimance splatily Sovám porážku z domácí palubovky (v posledním zápase před karanténou) a celkem tak v sezoně trimfovaly třikrát ze čtyř vzájemných zápasů.

Po vyrovnané přestřelce první čtvrtiny (23-23) se dvěma fauly klíčového domácího power forwarda Prolety a 11 body Vyorala hostům po první pětiminutovce druhé čtvrtky, kde míjeli i nepříliš tísněné nájezdy, pomohl už třetí faul sovího lídra Sehnala, který po své ztrátě v brejku vzápětí zatáhl za záchranou brzdu a do konce půle už si nezahrál.

Východočeši pak zesílili hru pod koš, a byť jejich dlouzí se na ní téměř nepodíleli (Slanina a Švrdlík do půle bez bodu, Merešš 3 a Heřman 2), Beksa z vymezeného území po 20 minutách vedla 10-18 a celkově pak 40-43. Domácí tu držela trojková bilance 18/7 a 15 bodů Prolety.

Úvod druhého poločasu otevřeli pro Pardubice američtí guardi Burnett s Dunansem deseti body a trhákem na 42-53 a poté si tým pomohl čtyřmi trojkami až ke 12boovému vedení. To jej ale uklidnilo až příliš a ledabylé ztráty spolu s nižší intenzitou na doskoku a v obraně, kde se postupně už nejspíš projevovala covidová odstávka, pomohly domácím k přiblížení, byť bodově to většinou nebylo díky šéfovi Sehnalovi, na nějž si Beksa snažila dávat pozor.

V kritické fázi čtvrtého dějství byla schopná skórovat zpod koše, ale její velké přihrávkové chyby (4 ztráty v posledních dvou minutách) i nadále v mnoha mužích útočně doskakující Sovy nasměrovaly skore k dramatu (72-75), když navíc v pardubické obraně měl hodně volnosti Proleta.

Za tříbodového manka USK se ale právě jeho chorvatská opora za košem dopustila laciné ztráty a Vyoral už z šestek 15 sekund do konce pojišťoval vítězství hostů. K němu výrazněji pomohli i Burnett (20) a Dunans (11). Jejich tým (bez Michala Svobody) byl drobně lepší zpod koše (26-32) a v trojkách (10-11). Za domácí se dvojciferně prosadili Proleta (23+11 doskoků), Bátovský (13) a triple double atakující Sehnal (10+10 asistencí a 9 doskoků).

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): „Měli jsme podařený a rychlý vstup. Dokázali jsme si půjčit rychle balon z ruky a celkem to i vypadalo. Měli jsme větší obavy po té karanténě, která nás zastihla. USK se dostal do zápasu během pár vteřin po našich ztrátách. Naštěstí jsme si vrátili vedení do poločasu. V druhé půli už to bylo takové čekání a váhání. Myslím si, že nám došel benzín a už to byl velký pochoďák.  Naštěstí jsme trefili něco z dálky a dotáhli to do vítězného konce.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): ”My jsme měli výhodu, že jsme neměli tak dlouhou herní pauzu. Neměli jsme ale ani víc energie než Pardubice, a ani víc koncentrace. Pardubice mají i o osm doskoků víc než my. To pro mě není dobrý signál před play-off, ale máme deset dní do utkání s Kolínem a máme čas pro zlepšení. Především na doskoku.“

Jakub Merešš (power forward BK JIP Pardubice): „Bylo to náročné, vraceli jsme se po delší pauze. Chvíli nám trvalo, než jsme se do toho dostali. Plnili jsme pokyny, které jsme si dali. Dobře jsme bránili. Padly nám otevřené střely. V závěru jsme to trochu zdramatizovali, protože nám došla pára. Nakonec jsme si ten výsledek pohlídali a vezme si z Prahy cenné vítězství.“

Marcel Bátovský (guard USK Praha): „Odehráli jsme kvalitní zápas. Ze začátku jsme drželi tempo, ale rozhodl začátek třetí čtvrtiny, kdy jsme na chvilku zaspali a Pardubice si vybudovaly desetibodový náskok. Pak už jsme je doháněli. Respekt Pardubicím, že se dostaly z té karantény a předvedly tento výkon.“

Vzájemné zápasy této sezony: 69-99, 72-73, 86-80

Absence Pardubic: křídlo Michal Svoboda (zranění, start nejistý), rozehrávač Michal Svojanovský (zranění, start nejistý)

Beksa se vrací do akce po třech týdnech vynucené covidové odstávky a také už po čtyřech porážkách z posledních pěti utkání, což pro nyní nerozehraný tým není ideální výchozí situace pro zápas na pražské Folimace s nezničitelnými domácími Sovami. Tým má sice na šestém místě manko tří výher na páté Brno, ale také o dva zápasy méně, a proto stále bojuje i o páté místo. To USK stále ještě zkouší útočit i na druhé místo, o náboj zápasu je tak dokonale postaráno, zejména když oba celky jsou prakticky kompletní.

USK je nyní o poznání rozehranější, když už před týdnem ukončil 14denní pauzu vítězným domácím zápasem s Brnem. Duel ve stylu posledních utkání Pražanů nabídne nejspíš velmi nízké bodové skore a dá se čekat, že zejména při absenci pardubického Svobody domácí neprodyšně uzavřou vymezené území a budou hosty tlačit do trojek. Beksa tak bude muset jít nesmlouvavě i za útočným doskokem a získávat také trestné hody. Sovy nyní mají problém dávat víc bodů v útoku a spoléhají proto především na disciplínu v obraně. Hosté si tak budou muset co nejvíc pomoct rychlými protiútoky.

Zápas nabídne souboj reprezentačních rozehrávačů a kandidátů na MVP sezony, a to domácího Ondřeje Sehnala a hosta Tomáše Vyorala. USK se utkáním také zapojí do charitativní akce Bez Faulů.

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Máme za sebou sérii tří výher a na této vlně budeme chtít určitě pokračovat. Teď už se v podstatě připravujeme na play-off a našim cílem je do jeho začátku hrát co nejlépe a udržet tuto formu. Bude to zvláštní utkání, hlavně pro našeho soupeře, který hrál s námi před karanténou a teď s námi znovu začíná. Nebude to pro něj jednoduché, ale my nemůžeme podcenit tým, který nás už dvakrát porazil. Naopak k tomu musíme přistoupit svědomitě a využít herního výpadku hostů.“

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): ”Pro nás to bude po karanténě trochu specifický zápas, na druhou stranu motivace a těšení se bude velké, protože jsme dlouho nehráli. Jako důležité faktory vidím eliminaci klíčové trojice domácích, kterou tvoří Sehnal, Štěrba a Proleta. Pokud se nám to podaří, zvýší se naše šance na úspěšný výsledek. Naší snahou zároveň bude zapojit co nejvíce hráčů do rotace. Po dlouhé době nastoupíme téměř kompletní a zápasovou zátěž budeme chtít rozložit mezi větší počet hráčů, abychom se co nejdříve dostali do zápasového tempa.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): ”USK asi bude o něco rozehranější než my, nicméně podobnou situací si už prošla spousta týmů a všechny si s tím musely poradit. V naší momentální pozici jsou zbývající zápasy v nadstavbě především o tom, abychom se co nejlépe připravili na play-off. Musíme se snažit navázat na to, o co jsme se snažili před karanténou, jak co se týče obranných principů, tak útoku. Nadcházející zápasy budou důležité i pro naše sebevědomí. Play-off budeme začínat venku, takže každá venkovní výhra v nadstavbové části nás povzbudí. Naše poslední utkání jsme odehráli právě proti USK a prohráli jsme, nicméně tehdy nám chybělo několik důležitých hráčů, kdežto teď budeme téměř kompletní a uděláme maximum pro úspěšný výsledek.”