11.0

#1
5.0

Defenzivní Medvědi dobyli Folimanku

Očekávaný comeback reprezentačního křídla Blakea Schilba do české ligy neskončil pro jeho nový tým happy endem. Ač po roce mimo vrcholový basketbal přispěl USK v domácím duelu s Medvědy 9 body a 5 doskoky za 19 minut, při bodovém výpadku lídra Ondřeje Sehnala (9+8 asistencí) i dalších spoluhráčů se z pole jen 37procentní celek složil na pouhých 63 bodů a po porážce 63-76 prakticky ztratil šanci na útok na třetí místo. Naopak hosté znovu dorovnali druhou Opavu a kombinací obrany i znovunalezeného trojkového zřídla se po dvou porážkách vrátili na vítězný orbit.

Kolín si od začátku hlídal nájezdničení Sehnala, poprvé zapojil do akce nového hbitého playmakera Torreborreho (7 bodů, 4 asistence, 4 zisky za 14 minut) a lídr Číž tak mohl odehrát na něj veleskromných 26 minut s ještě skromnějšími 8 body. Jeho týmu se hodily rychlé 3 fauly domácího křídelníka Mareše, navíc po první čtvrtině (17-17) se sedmi inkasovanými body z druhých šancí tento zdroj soupeři až do konce zápasu zcela utnuli.

A když v první půli (33-36) hosté přežili trojkovou erupci Bátovského (4/3), začali se ve třetí části při záplavě ztrát a chyb Pražanů hrnout dopředu. Chyběla jim sice lepší organizace útoku, ale občasné trojky křídel postačily k mírnému vedení, a když se na přelomu třetího a čtvrtého dějství všestranně rozohnil Torreborre, odrazili se Medvědi z trháku 49-63 do cílové rovinky.

Jedinými dvojcifery Kolína byli stejně jako minule v Pardubicích Skinner (17+7 doskoků) a Pekárek (12), ze Sov nejvíc pálili Bátovský (16, trojky 9/4) a Proleta (10). Týmově dobře bránící hosté dali o jednu trojku víc (7-8), dominovali na doskoku (28-43, v útoku 6-12) a 31 body jim přispěla stále silnější lavička.

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Pro nás je to velmi důležitá výhra. Utkání bylo dost nervózní. Pořád nám chybí v útoku taková ta naše lehkost, kterou jsme měli před tou karanténní pauzou. Dnes to bylo z naší strany odbojováno, paradoxně jsme vyhráli obranou, což nebyla naše nejsilnější zbraň, ale ukázali jsme, že nějak bránit dokážeme. Věřím, že se nám vrátí i ta lehkost v útoku.“

Dino Repeša (trenér USK Praha):
”Začali jsme dobře a s dobrou energií. Hráli jsme rychle v útoku a měli jsme vedení až osm bodů. Problém byl, že jsme v tom nebyli schopni pokračovat. Je to velká škoda, prohráli jsme o patnáct doskoků. Nemůžeme pokračovat v play-off s tou energií, kterou jsme měli v druhém poločase. Zítra máme trénink, musíme se zlepšovat a čeká nás Nymburk, který má skvělou formu poslední dva měsíce.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Jsme rádi, že jsme konečně dokázali vyhrát. Je to vlastně po dlouhé době naše výhra venku. Venku nám to letos moc nešlo. V útoku jsme byli stále křečovití, ale to se s námi táhne už od té pauzy. Řekli jsme si, že to vezmeme od obrany a výsledných 63 bodů domácího týmu je pro nás dobrá vizitka. Dokázali jsme vyhrát a doufám, že se to odrazí na našich příštích výkonech.“

Marcel Bátovský (guard USK Praha): „Je velká škoda, že jsme prohráli tenhle zápas. Mohli jsme se naladit na pozitivní energii a přivítat Blaka Schilba. Škoda, že jsme prohráli, ale nezbývá, než jít dál a připravit se na další zápas.“

Vzájemné zápasy v této sezoně: 84-76, 77-93, 73-88

Nejostřeji sledovaný nedělní zápas se odehraje na pražské Folimance, kde domácí USK nastoupí s reprezentační posilou Blakem Schilbem. Ten však už rok elitní basketbal nehrál, proto je jeho aktuální forma zahalena rouškou tajemství. Sovám nicméně přidá kupu zkušeností, herní přehled a možná už i v premiéře často chybějící distanční munici.

Medvědům se při trápení s návratem z covidové kalamity právě taková posila soupeře příliš nehodí do krámu. Sami rovněž zapsali dokonce dvě čerstvé posily, ale i když se křídelník Pekárek v premiéře snažil, seč mohl, ani jako druhý střelec tým v Pardubicích nezachránil. Medvědi už ale byli blízko výhře, a nemít stále bídnou trojkovou střelbu, mohli se radovat i bez velkého příspěvku playmakra Číže. Právě jeho zlepšený výkon bude pro tým v neděli naprosto klíčový, jinak se USK ke třetímu Kolínu přiblíží už na rozdíl jediné výhry.

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Nečeká nás nic lehkého, ale po příchodu Blakea Schilba, hráče s extra kvalitou, máme ambici s Kolínem vyhrát. Chceme zpět na vítěznou vlnu a snažit se setrvat na čtvrté příčce. Měli jsme teď deset dní pauzu, tréninkově jsme pracovali a uvidíme, jak se nám to podaří zakomponovat do herního systému při utkání.“

Ondřej Sehnal (rozehrávač USK Praha): „Kolín po celou sezonu ukazuje, že má velkou ofenzivní kvalitu. Ta ještě vzrostla příchodem Torreborrea a Pekárka. Je vidět, že po té karanténě Medvědi ještě nejsou v herní pohodě. V posledních dvou zápasech se hodně trápili a my toho musíme využít, zvláště při posílení o Blaka Schilba.“

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”I přes dvě porážky je v našem týmu stále pozitivní atmosféra. Náš celek ukázal v posledním utkání v Pardubicích velký charakter i týmové ducha, když jsme se dokázali vrátit do takřka ztraceného zápasu. Z Folimanky chceme přivést výhru a pojistit si tak třetí místo ve skupině A1. Věřím, že jsme na utkání dobře připraveni a po 40 minutách bude panovat spokojenost na naší straně.”