14.0

#24
3.0

Sovy zvládly drama s Beksou!

Ač Sovy, už tak oslabené o prvního dirigenta Vyroubala, přicházely v průběhu domácího duelu s Beksou o další hráče, proti neméně seslabeným hostům mnohem lépe zvládly poslední čtvrtinu (22-13) a zejména dramatickou koncovku a stržily tak druhou ligovou výhru v letošním roce a hlavně druhou v posledních třech zápasech (72-70), jež je už srovnala se sedmými Sokoly.

Po vyrovnané úvodní čtvrtině křídlo Pekárek načalo ve druhé dvěma trojkami únik hostů na deset bodů, z nějž Beksa žila - i přes stažení domácích na bod ve třetí části - až do startu čtvrtého dějství. V něm však začala, nejspíš i kvůli jen sedmičlenné hlavní rotaci, ztrácet jako o závod (6) a srdnatě bojující Sovy tři minuty do konce otočily. Necelé dvě minuty do konce dvakrát skórovaly při nedůslednosti hostů z útočných doskoků a snadných nájezdů na 71-68, aby poté Walton ještě snížil na bod.

Domácí Vlk si vzápětí po dvou minutých šestkách doběhl sám až do rohu pro odražený míč, ale ihned o něj přišel, v čemž jej po chvíli napodobil i pardubický Burda. To už ale zbývaly do konce jen vteřiny a po jedné šestkové trefě domácího Štěrby už hosté neměli čas na vyrovnávací akci.

Vítěze tlačili Mangas, Farský (po 14), West (13+9 doskoků) a Vlk (10), hosty (bez Šafarčíka, Potočka, Henryho) Švrdlík (20, TH 13/10), Pekárek (14+12 doskoků), Vyoral (13+9 doskoků a 7 asistencí) a Walton (13). Domácím patřily body zpod koše (44-32) i z druhých šancí (12-7) a navíc i nižší ztráty (10-14), hosté byli lepší o dvě trojky (5-7), avšak po změně stran už dali pouhé dvě.

Dino Repeša (trenér BK Pardubice): „Byl to určitě zajímavý zápas pro fanoušky. V prvním poločase jsme zápas kontrolovali, především v útoku jsme hráli dobře a rychle. V tom druhém útok ovlivnila naše užší rotace. Škoda nedaných trestných hodů. Za druhý poločas jsme dali 26 bodů. Příští týden se vrátí Šafarčík a přijde ještě jeden hráč. Doufám, že v útoku tak budeme mít víc talentu než dnes v druhém poločase.“

Josh King (trenér USK Praha):
„Pardubice dnes byly těžký oříšek. Jsem na svůj tým a hráče pyšný. Zasloužili jsme si tu výhru. Měli jsme posledních pár kol hodně zápasů, jako tenhle, kdy nám to uteklo na konci. A dnes i přesto, že střelba za tři byla pouhých 14 procent, jsme to nahradili všude jinde. Hráli jsme a drželi jsme pospolu. I přesto, že Petr Macháč i Marcel Bátovský se zranili, přičemž do té doby hráli skvěle, jsme se s tím poprali. Našli jsme jinou cestu, jak vyhrát. Doufám, že v tomhle výkonu budeme pokračovat.“

Kamil Švrdlík (power forward BK Pardubice): „Pro nás je to další prohra v koncovce. Tenhle týden druhá. My v koncovce skoro ani nevystřelíme. Tohle nás mrzí, nemůžeme to svádět na koncovku. Měli jsme vedení a nechali jsme USK dotáhnout a samozřejmě v té koncovce už je to buď - anebo. Domácí to zahráli lépe a my se musíme vzchopit, abychom udrželi aspoň nějakou pozici pro play-off. Protože takhle bude hodně rychle konec sezony.“

Radek Farský (křídlo USK Praha): „Pro nás se začátek vyvíjel docela dobře. Poté jsme soupeři dovolili dát laciné koše. Zbytek jsme ze dvou třetin tahali za kratší konec. Ve třetí čtvrtině jsme se jako tým semkli a jsme rádi, že jsme domácímu publiku mohli konečně přinést vítězství. Myslím si, že tohle vítězství nás může nastartovat do zápasu v Ústí, který bude nesmírně těžký. Věřím, že pokud podáme takovýhle výkon na obranné půlce a doskoku, tak můžeme v Ústí uspět a půjdeme z co nejlepšího místo do předkola play-off.“

• podkošová převaha

V posledních kolech už začíná notně přituhovat a vědí to i Sovy, které tíží 13 porážek ze 14 posledních utkání a už téměř měsíc a půl i oslabení o prvního rozehrávače Vyroubala. Pokud však tým myslí na překonání nástrah předkola a poté na vyhnutí se Nymburku v play-off, musí už výrazněji zabrat, aby se odpoutal z osmé pozice. Na sedmé Sokoly ztrácí při lepších vzájemných zápasech jednu výhru a nyní jde doma na oslabenou Besku, která padla už čtyřikrát za posledních 5 zápasů.

Pardubice jsou však i při vzrůstajících zdravotních potížích stále jen výhru od čtvrtého místa, navíc vědí, že USK už dokázaly třikrát porazit. Musí si však dobře pohlídat oba americké snajpry soupeře a také jeho aktivitu na doskoku.

Vzájemné zápasy této sezony: 100-87, 81-90, 57-76, v ČP: 78-84

Absence Pardubic: guard Šafarčík (svalové zranění), křídlo (zranění), forward Henry (start nejistý, zranění, netrénuje)

Absence USK: rozehrávač Vyroubal (zranění ruky)

Josh King (trenér USK Praha): „S Pardubicemi jsme měli možnost odehrát poslední zápas před měsícem v rámci Českého poháru, ve kterém jsme ještě v závěru vedli. Víme, že jsme s nimi schopni odehrát vyrovnaný zápas, během sezony jsme je už porazili. Opět připomenu, tak jako poslední měsíc či dva, že nejpodstatnější bude koncentrace po celých 40 minut. Pokud to dodržíme jako při posledním domácím vítězství proti Sokolům, máme docela slušnou šanci na to Pardubice porazit. V posledním zápase proti Opavě jsme měli několik světlých momentů, ale opět to nebylo kompletních 40 minut plného nasazení. Pardubice se skládají z kvalitní rotace – Vyoral, člen reprezentace je jednoznačným lídrem, opravdu skvělý rozehrávač, který diriguje pardubickou hru, zpod koše využívají své opory jako Švrdlíka či Waltona, nebezpečný bude i Vrankovič a také si musíme dát pozor na Burdu, ten v našich zápasech trefoval neskutečně důležité střely. Jsou jednoznačně kvalitním týmem, vedeným výborným trenérem. Pokud chceme pomýšlet na vítězství, budeme muset opět podat jeden z našich nejlepších výkonů – to je však možné a momentálně jsme schopni hrát náš nejlepší basketbal!”

Petr Macháč (power forward USK Praha): „V sobotu nás čeká s Pardubicemi již čtvrtý zápas v tomto roce. Pardubice jsou zkušený tým, vedený reprezentačním rozehrávačem Vyoralem. Abychom Pardubice porazili, musíme předvést po celých 40 minut koncentrovaný agresivní výkon v obraně. Budou mít převahu hlavně pod košem, ale věřím, že pokud budeme dodržovat naše obranné principy, udržíme si obranný doskok a v útoku limitujeme počet ztrát, doručíme v sobotu vítězství.“

Adam Konvalinka (asistent BK Pardubice): „V utkání s USK se musíme zlepšit především na doskoku. Ač jsme v předcházejícím zápase v Kolíně byli celou dobu na dostřel a na konci rozhodovala jediná střela, tak jsme měli o 16 doskoků méně, což v takto vyrovnaných utkáních hraje velkou roli. V Praze musíme naši práci na doskoku jednoznačně zlepšit a pod košem posbírat mnohem více balonů, mít mnohem víc útoků a tím pádem i víc šancí na to jednodušeji skórovat. Očekávám, že nás čeká tempo nahoru - dolů, protože USK se s tím nemaže. Hraje hodně rychle, jednoduše, v obraně nátlakově po celém hřišti. Je potřeba, abychom drželi koncentraci a šli si za svým, protože jenom vítězství nás může stále udržet ve hře o 4. místo po nadstavbové části.”

Kamil Švrdlík (power forward BK Pardubice): „Od posledního zápasu musíme zlepšit týmovost na obou stranách hřiště, hlavně však na obranné polovině, kde sice kolikrát dobře vyřešíme úvodní část pick-and-rollu, ale soupeř je potom schopný nás jednou dvěma dalšími přihrávkami vyšachovat tak, že dává jednoduchý koš, a když se to vícekrát opakuje, tak nás to samozřejmě sráží. Další věc, kterou potřebujeme zlepšit, je určitě doskok. Nejen obranný, řekl bych, že v posledním zápase nám chyběl hlad i po útočném doskoku. Tohle jsou věci, které, myslím, nepotřebují nějaké velké trénování. Je to o větším odhodlání. V předcházejících zápasech jsme ukázali, že jsme toho schopni a teď bude potřeba to ukázat v zápase s USK, protože jedině tak můžeme na Folimance pomýšlet na úspěch.”