20

BK Opava
Basket Brno

Rekordní show Slezanů! Králem Gumbs

Mnozí z Opavanů, kteří dnes byli ve hře, i takto unikátní zápas už pamatují. Když týmu z trojkového oblouku padne do koše nebývalých 21 trojek. Jen ve čtyři roky starém finálovém duelu byli v Nymburce v roli oběti domácích ostrostřelců. Dnes už si vlastní zásluhou dopřáli i opačný zážitek - 21 trojkami z pouhých 32 pokusů v prvním semifinále doma naprosto zničili Brno a po vyrovnání nejlepšího trojkařského vystoupení od roku 1999 a vítězství 121-85 se ujali vedení v sérii.

Jejich 121 bodů je zároveň třetím nástřelem této ligové sezony, ale to stále není vše. Před play-off pořízený americký guard Keenan Gumbs se vybičoval k jednomu z nejúžasnějších představení dějin NBL, když 37 body dorovnal letošní individuální top show sezony a trojkami 13/10 se stal nejen jedničkou tohoto ročníku, ale i sdíleným číslem 3 od roku 1999! Každý další zápas tak potvrzuje dobrou volbu trenérského týmu Opavy, který původně Gumbsovým příchodem zaceloval volné místo po zranění nejlepšího obránce týmu Dragouna. Nyní už ale americký guard (dnes se zaskvěl i pěti zisky) nahrazuje i jednu ofenzivní absenci, a to v osobě dalšího zraněného perimetrového muže Klečky.

Očekávaný startovní duel hitové série druhého se třetím, na který se v bouřícím opavském stánku sešlo 1553 fanoušků, byl vyrovnaný jen do půle. I v něm ale Brňané tahali spíš za kratší konec lana, neboť od začátku jen složitě hledali zbraně, kterými by dorovnali trojkovou produkci domácích.

Ty už v první čtvrtině (29-21) televizní bitvy nastartoval téměř neomylný Gumbs (11, trojky 4/3), a nebýt 9 bodů z těžkých pozic skórujícího guarda Mišuly, který se nebál ani složitých zakončení z nájezdů přes hlavu a hlavně přes nekonečné ruce opavského obra Markussona, bylo by s hosty mnohem hůř už od prvního dějství.

Vodopád slezských trojek se jim ale ani dál nedařilo zastavit, a byť se snažili expresně vyjíždět do brejků a hrát třeba i se třemi podkošovými hráči naráz, domácí se znovu a znovu trhali na úroveň 10 bodů, když Brnu nepomáhalo ani střídání obránců na Gumbse. Ten měl v půli (54-45) na kontě už 22 bodů s trojkami 8/6 a jeho tým byl vpředu z oblouku 9-3.

Hostům pak srazil vaz nástup do třetí čtvrtiny, kdy při koncentraci opavské obrany nebyli s to cokoli trefit v útoku, první tři body tu zařídil až po téměř 4 minutách šestkami Mišula a první koš ze hry přišel až po pěti a půl minutách. Jenže to už se domácí dalšími a dalšími trojkami odlučovali až nad 20 bodů a později vedli dokonce rozdílem devětatřiceti!

I za rozhodnutého stavu nebyla nouze o horké okamžiky, z nichž tím posledním bylo vyloučení kouče Brna Růžičky, který se tím ale spíš pokoušel tým vyburcovat před druhým utkáním.

Vedle Gumbse se v opavském dresu dvojciferně prosadili i Jurečka (18, trojky 5/5), Markusson (15+7 doskoků), Kouřil (15) a Švandrlík (11). Za Brno (bez Maddena a Půlpána) byli vidět Mišula (21), Mickelson (17), Puršl (11) a Djuricic (10). Vedle dominance z trojek (32/21 - 24/5) byl vicemistr lepší i na trestné linii (24-12) a ve ztrátách (11-20). Pro hosty hovořily body zpod koše (24-44) a doskoky (28-35, útočné 6-11, body z nich 4-15).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Dnes jednoznačné utkání, kde nás táhl zejména Keenan Gumbs. V první půli měl neskutečně úspěšnou střelbu a ještě několik zisků k tomu. My jsme chtěli odstavit Mišulu od balonu, což se nám nepovedlo, a tento hráč nám dal 21 bodů. Brno nás dnes porazilo na doskocích, což je mementem pro zítřejší utkání, kdy bude těžké zopakovat dnešní úspěšnost střelby.”

Keenan Gumbs (guard BK Opava): „Dnes jsme hráli s velkou energií a dařilo se nám střelecky. Brno je dobrý tým, ale dnes na nás nemělo. Diváci byli opět fantastičtí a v takové atmosféře se hraje velmi dobře.”

Šimon Puršl (pivot Basket Brno): „V prvním poločase jsme se celkem drželi. Ve druhém se však Opava utrhla a před hladovým obecenstvem nám utekla. V útoku to z naší strany nebylo špatné, ale hořeli jsme v obraně. Zítra máme co zlepšovat.”

• snajpři Bálint a Mišula

Ze startovních roštů v pondělí vypálí nejočekávanější série letošního play-off, semifinálový souboj druhé Opavy se třetím Brnem. Úvodní duel hostí Slezané a to hned před kamerami ČT Sport (17:45).

Zásadním faktorem série bude, do jaké míry ji pro ten, či onen tým ovlivní předpokládané absence. Na straně domácích to budou guardi Dragoun a zejména Klečka, který Opavě pomohl zařídit triumf v Českém poháru a který může v určitých segmentech zápasů při agresivní obraně Brna i citelně chybět. Naopak už zřejmě bude kouči Czudkovi k dispozici lídr Šiřina, který z nespecifikovaných zdravotních důvodů chyběl u posledních tří vítězných bitev s USK ve čtvrtfinále.

Ještě o poznání hůř jsou na tom hosté z Brna, kterým už delší čas chybí v jednu část sezony i top skórer týmu Madden a od třetího duelu čtvrtfinále s Pardubicemi i rozehrávač Půlpán, a toho bude tým zejména v tomto semifinále nahrazovat velmi složitě, byť i bez Obránce sezony dokázalo Brno zvládnout dotáhnout čtvrtfinále k postupu.

V dlouhodobé části první tři zápasy patřily Opavě, v posledním střetu ale její palubovku muži zpod Špilberku dokázali dobýt a na to si v prvním duelu série budou chtít vzpomenout. Slezané při výhrách měli vždy lepší doskok a dvakrát výrazně i trojky, při úspěchu Brna naopak obě disciplíny pro sebe uchvátil soupeř.

Domácí se budou muset vypořádat s podkošovou silou Brna, hosté pak s duem Šiřina - Markusson a neúnavným úsilím Opavy na útočném doskoku. Oboustranně agresivní obrana, zisky a rychlé protiútoky pak budou jedněmi z klíčových prvků celé série. A v Opavě bude nemalým faktorem i publikum, které už v prvním utkání může stanovit nový návštěvnický rekord letošní sezony NBL.

Vzájemné zápasy v sezoně: 84-78, 86-64, 100-94, 74-87

Absence Opavy: guardi Dragoun (kolenní vazy) a Klečka (hamstring a koleno)

Absence Brna: rozehrávač Půlpán (zranění levé ruky), křídlo Madden (zlomenina kotníku)

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Brno nás nahánělo celou nadstavbu, ale my jsme dokázali udržet druhé místo. Jsme proto mírným favoritem, ale určitě to bude těžká série proti zkušenému týmu doplněnému dravým mládím.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Brno je vedeno zkušenými trenéry a dokázalo nás v A1 porazit na naší palubovce. Víme, o co se hraje, a tak nechceme dopustit opakování. Doufáme, že fanoušci najdou cestu do haly a podpoří nás ještě více než ve čtvrtfinálových bojích.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Úvodní zápasy v Opavě bereme s velkou vážností. Dny po čtvrtfinále jsme využili k regeneraci a přípravě na našeho soupeře. Opava má zkušený tým, který vhodně doplnila. My známe její přednosti a limity. Věřím, že jsme dostatečně dobře připraveni bojovat v proslulém opavském „žlutém pekle”. Na tuto atmosféru se těšíme a do Opavy pojedeme odhodláni bojovat o každý centimetr palubovky.“

Matěj Dáňa (guard Basket Brno): „Čeká nás další, myslím, že velmi napínavá série. Budeme se chtít vrátit do Brna s co nejlepší bilancí.”

Atrakce utkání: vystoupení gymnastické skupiny Divošky.