24.0

#20
31.0

Beksa využila oslabení Brna ke srovnání

Ačkoli Beksa většinu čtvrtého zápasu série alespoň zdánlivě kontrolovala, v samém závěru si na domácí půdě málem řekla o potíže. Oslabení Brňané (bez Maddena a Djuricice) měli za stavu 89-87 v poslední vteřině výhoz pod košem a podařilo se jim už ze vzduchu najít Djuricice, který ale ze dvou metrů těsně minul střelu za prodloužení. A Pardubice tak po dvou utkáních na svém kurtu srovnaly na 2-2.

Beksa silný nástup ze ztrátami hostů přetavila do vedení 17-5 po 4 minutách, když uspěla zpod koše a útočných doskoků. Jenže dlouzí Brna na čele se skvělým Puršlem vyvolali obrat na 27-28 po 12 minutách, když i oni si uměli pomoct z druhých šancí. Domácí si pak na další úprk počkali až do posledních dvou minut poločasu, kdy i díky dvěma trojkám vyskočili na 53-43.

Ve třetí čtvrtině vedli v kulise 1050 fanoušků až 61-45, jenže opět podkošoví muži hostů srazili manko na 65-63. Ve čtvrtém dějství pak Švrdlík s Vyoralem vytáhli Beksu na vlně soupeřových ztrát na plus 11, jenže fantastický Puršl vykřesal ještě jednu šanci pro Brno. To postupně snížilo až na 89-86 minutu do konce. Domácí Švrdlík se pak v jasné situaci dopustil kroků a Bálint jednou šestkou snížil na dva body. A když domácí Walton zahodil dva trestné hody, přišla ještě šance Djuricice.

Vítěze (bez Potočka) vedli Walton (22+6 asistencí), Vyoral (20), Švrdlík (15+8 doskoků) a Vrankovič (15), hosty Puršl (24+7 doskoků), Mišula (13+8 asistencí) a Djuricic (11). Domácím patřily body zpod koše (48-36) a ztráty (10-21), Brnu trojky (7-9), šestky (14-22), body z brejků (12-21), produkce laviček (21-51) i doskoky (33-42).

Adam Konvalinka (asistent BK Pardubice):
„Hodně těžké vítězství. Měli jsme skvělý vstup, kdy jsme Brnu utekli nechci říct jednoduše, ale hráli jsme svoji hru: jednoduchou, rychle dopředu. Brno se pak strašně jednoduše, rychlými protiútoky, vrátilo do zápasu a bohužel musím říct, že větší část utkání asi bylo lepší. My jsme ale hráli s nějakým bodovým polštářem, který nám pomohl. Na konci jsme to zvládli nechci říct krásou, ale bojovností a díky přispění Kamila Švrdlíka, který zahrál v koncovce skvěle. Jsme rádi za výhru, protože můžeme dát našim fanouškům další domácí zápas. Vytvořili skvělou atmosféru a doufám, že jich příští úterý přijde co nejvíc.”

Kamil Švrdlík (power forward BK Pardubice): „Asi to v některých úsecích vypadalo, že budeme mít utkání daleko lépe pod kontrolou, ale opak byl pravdou. Nakonec jsme se strachovali o výhru až do koncovky. Jsou tam věci, které musíme vyřešit líp, když vedeme. Jsme ale rádi, že jsme vyhráli, je to 2-2 a jedeme dál. V Brně musíme předvést ještě lepší výkon než dneska a včera.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Skvělá reklama na basket. Dneska vyhrála Beksa, mohli jsme vyhrát my. Skvělá atmosféra. Kdybych měl být konkrétní, asi jsme našli trošku klíč, jak zastavit útok Pardubic, který nás trápil. I přesto, že jsme dostali 89 bodů, ve třetí a čtvrté čtvrtině už to bylo v obraně fajn. Od toho se musíme odpíchnout do dalšího utkání. Nic se neděje, je to 2-2 a uvidíme se v sobotu.”

Šimon Puršl (pivot Basket Brno): „Byla to bitva, všichni to viděli. Zápasy s Beksou jsou i v normální sezoně vždycky hodně fyzické, v play-off o to víc. My jsme se připravovali na to, abychom lépe zvládali obranný doskok a nenechávali Pardubicím otevřené střely, ale myslím, že jsme se nezlepšili tak, jak jsme si přáli, nějaké doskoky pořád měly. Play-off je ale dlouhé. Znovu si probereme věci, na kterých budeme chtít zapracovat a na domácí palubovce budeme hrát s větším sebevědomím.”

• agresivní obrana

Klíčovou otázkou před čtvrtým utkáním série je, jak se brněnský tým vypořádá s předpokládanou absencí klíčového rozehrávače, top skórera z druhého zápasu a Obránce sezony Půlpána, který musel ve třetím duelu odstoupit už po minutě, když jej během nájezdu při snaze vyrazit míč zřejmě zasáhl do levé ruky pardubický playmaker Vyoral (akce nebyla posouzena jako faul). Brnu už tak chybí úderné křídlo Madden a absence dvou takto důležitých hráčů může mít zásadní dopad na herní výkon týmu.

Rozehrávačské pravomoce vedle stabilního dirigenta Marka podle všeho převezmou i Bálint s Mišulou, nicméně defenzivní schopnosti Půlpána budou nyní týmu citelně chybět. To bylo znát už ve třetím utkání i na 54 inkasovaných bodech do půle a 97 celkem.

Beksa bude chtít ve čtvrtém duelu navázat na úterní převahu z protiútoků i z trojkového oblouku a dál pokračovat v lovu útočných doskoků, čímž zatím soupeři hodně škodí, není ale stále dost efektivní v přeměně v body z těchto druhých šancí. Pardubice se zatím také velmi mírní v ztrátách, což dokazují čísla 8, 11 a 7.

Odehrané zápasy v sérii: 84-89, 92-98, 97-84

Absence Pardubic: křídlo Potoček (dlouhodobé zranění ruky)

Absence Brna: zřejmě rozehrávač Půlpán (zraněné zápěstí nebo prst levé ruky), křídlo Madden (zranění v dolní části těla)

Atrakce a zajímavosti utkání: divácká soutěž o poukázku do HudySportu v hodnotě 5.000 korun od partnera utkání sanaplasma, před úvodním rozskokem pardubický klub poblahopřeje Karlu Komersovi, jednomu ze zakladatelů klubu a poté i jeho hráči a trenérovi, k 90. narozeninám, spolukomentátorem utkání bude Petr Heřman, bývalý hráč obou klubů.