42

7
14

Beksa loupila v hnízdě šokovaných Sokolů

Východočeské derby svedlo dohromady rivaly ze sousedství, ale také dva celky v naprosto odlišném rozpoložení. Zatímco Sokoli by po vítězství narazili na desátou Ostravu, což by znamenalo, že se v případě úspěchu vyhnou obávanému Nymburku, Beksa už měla dříve zajištěnou šestou příčku, a tak přijela do sousední a velmi slušně zaplněné haly pouze „ladit formu“. Vyšlo jí to však lépe, než čekala.

Nahecovaný domácí celek duel lépe odstartoval a po úvodním vedení 9:2 či 13:4 vyhrál první část o čtyři body a poločas o sedm. Během úvodní dvacetiminutovky vedl dokonce až o 14 bodů, Beksa se však nakonec i bez nemocného kvarteta Vyoral – Henry – Burda – Svojanovský a zraněného Potočka srdnatě bránila a držela krok. Další rána přišla na konci třetí čtvrtiny, kdy byl sudími předčasně do sprch poslán Petr Šafarčík, celkově však Pardubice ovládly druhou půli 41:30 a zaslouženě slaví.

Lídrem osmičlenné červenobílé legie byl David Pekárek s 20 body, sedmi doskoky a užitečností 28, zdatně mu sekundoval Michal Svoboda se 14 body a devíti doskočenými míči či duo Anatolij Šundel a Dantez Walton, které si připsalo shodně po 13 bodech. Domácím naopak nepomohl ani ofenzivní koncert Petera Sedmáka, jenž nastřádal 28 bodů, případně 15 bodů kapitána Ondřeje Peterky nebo tradičně solidní celoplošný výkon Pedi Stamenkoviče za sedm bodů, šest doskoků a osm asistencí.

Hradečtí dojeli na mizernou střelbu zpoza oblouku, když jim do koše napadalo pouze šest pokusů z 31 (19 procent), navíc zahodili osm z 24 šestek. Nepomohl jim tak ani fakt, že ztratili pouze sedm míčů ku 14 hostů. Příliš se tentokrát neblýskla domácí lavička, která celkem zaznamenala pouze devět bodů.

Hradec tak při očekávané porážce USK v Nymburce nevyužil nabídky posunout se na sedmou příčku. V předkole play-off vyzvou Sokoli nevyzpytatelný Děčín, Naopak Pardubice už předem věděly, že skončí šesté, a zmiňovaný jasný triumf Opavy jim do čtvrtfinále přisoudil výše nasazený Basket Brno.

Peter Sedmák (pivot Královští sokoli):
„Chtěl bych pogratulovat Pardubicím k dnešnímu zápasu. Byly asi o kousek lepší než my. My jsme ten zápas dobře rozběhli, ale nedokázali jsme udržet větší náskok. Oni si to v závěru ukontrolovali a hráli svoji hru. Nám nepadli některé střely, některé byli těžké nebo jsme je mohli řešit jinak. Ale neměli jsme štěstí a prohráli jsme. Nedá se nic dělat, je třeba se připravit na play off.“

David Pekárek (křídlo BK Pardubice): „Bylo to derby, bylo to hodně vyhrocené, hlavně druhý poločas. My jsme nezachytili začátek zápasu ani začátek druhého poločasu. Naštěstí jsme se dokázali nějakým způsobem dostat zpátky do hry a ke konci jsme měli trochu více štěstí. Dneska jsme to dokázali dotáhnout do vítězného konce.“

Dino Repeša (trenér BK Pardubice): „Gratuluji mým hráčům k vítězství, vrátili jsme se zpátky po negativní šňůře, kterou jsme měli. Po tom Final 4, co jsme měli, jsme pohráli 4 zápasy. Chtěli jsme skončit výhrou. Nebyl to důležitý zápas do tabulky, ale byl důležitý pro naše fanoušky. Bylo to derby, každé derby je důležité. Chtěli jsme proti Královským sokolům vyhrát potřetí a to jsme udělali. Přijeli jsme bez Vyorala, Henryho, Burdy, Svojanovského, byli nemocní. Poté diskvalifikační faul Šafarčíka, nevím co se stalo pod košem. Na konci poslední čtvrtiny kluci udělali maximum. Hradec dal 11 bodů, což je dobře, protože jsme nerotovali poslední čtvrtinu. Máme dva týdny na to se připravit na sérii proti Brnu a myslím, že máme čas na zlepšení věcí v obraně a útoku.“

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Byl to zápas se vším všudy, správné derby. Přišli diváci, zápas měl spád, byly tam vypjaté souboje. My jsme bojovali, snažili jsme se co to šlo a hrálo nám do ruky, že Pardubice měli dost výrazné oslabení. Ale ukázali svoji sílu a nám bohužel po prvním dobrém poločase přestali padat trojky a začali jsme se hůř prosazovat v útoku. Myslím si, že jsme měli špatnou obranu a bohužel nás Pardubice v koncovce přetlačili. Tím pádem jim gratuluji k vítězství, ale bojovali jsme a udělali jsme maximum. Ale byli o chlup lepší.“

• přední linie

Sokoli počítají 10 porážek z posledních 11 utkání, Beksa pro změnu 10 proher z posledních 12 zápasů. Jenže tohle všechno bude na startu posledního derby dlouhodobé části zapomenuto, a půjde jen o konečné umístění před play-off. Tedy Sokolům, neboť Pardubice po krajně nepovedené a zraněními lemované poslední třetině soutěže už nemohou změnit nic na svém šestém místě.

To Sokoli moc dobře vědí, co je jejich velkým zájmem. Byť mohou postrádat klíčového forwarda Pavloviče, budou se snažit vyhrát, aby získali výhodnější sedmou pozici, k níž jim jedině výhra může pomoct. Při shodě bilancí mají nyní horší vzájemná utkání s USK, který hraje v Nymburce. Tam se od něj sice nečekají zázraky, ale Sovy k sedmému místu vyhrát ani nemusí, pokud by jim pomohla Beksa a zvítězila v Hradci Králové.

A je zřejmé, proč je sedmé místo výhodnější. Jeho majitel půjde v předkole na Ostravu a vyhne se děčínské bouři, a hlavně by po překonání jeho nástrah šel ve čtvrtfinále na druhou Opavu (případně na Brno, pokud ji přeskočí), což je i po pohárovém FINAL 4 stále ještě přání všech týmů v NBL.

Vzájemné zápasy této sezony: 92-96, 85-82, 79-93

Absence Sokolů: forward Pavlovič (bolest zad, start nejistý)

Absence Pardubic: křídlo Potoček (zranění), rozehrávač Burda (start nejistý, nemoc)

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Všichni víme, o co hrajeme. Karty jsou rozdané jasně, když vyhrajeme budeme na 7. místě, které chceme. Vzhledem k těžkému soupeři USK Praha, se kterým na dálku bojujeme, máme vše ve svých rukou. Jednoznačně chceme vyhrát a to, že to jsou zrovna Pardubice, dělá zápas ještě dramatičtějším. Věřím, že bude krásná divácká atmosféra, jako při všech vzájemných utkáních, a ta dokáže hráče vyhecovat k top výkonům.”

Adam Konvalinka (asistent BK Pardubice): „Naše situace už je jasná, víme, že do play-off půjdeme z šestého místa. To ale neznamená, že bychom neměli vůli a motivaci vyhrát. Právě naopak, je to poslední zápas před play-off, poslední ostrý test, my navíc stoprocentně chceme přerušit šňůru porážek, abychom šli do play-off i trošku mentálně povzbuzeni. Zároveň se jedná o derby, které má vždycky náboj, takže pro nás to bude super zápas na to připravit se na čtvrtfinále, půjdeme se porvat o vítězství. Hradec hraje klidně, pomalu, je hodně útočně laděný, herním stylem připomíná Kolín. V zápasech, které jsme s ním hráli, jsme měli trošku problém se zónovou obranou a právě to, jak se vypořádáme s jejich zónou a s dirigentem Stamenkovičem, budou klíčové faktory.”

Tomáš Tkadlec (guard BK Pardubice): „V posledních čtyřech zápasech se nám docela lepila smůla na paty. Myslím, že je velmi důležité, abychom před play-off získali větší sebevědomí, k čemuž by nám mohla pomoci právě výhra v Hradci Králové. Zároveň je to derby, takže motivace je jasná. Toto utkání už je přípravou na play-off a my ho jednoznačně chceme vyhrát. Věřím, že když se nám podaří eliminovat Stamenkovičův playmaking, budeme na konci zápasu šťastnější týmem.”

Atrakce utkání: poločasová divácká soutěž o dárkové poukazy do Fly Zone Parku a o dárkové balíčky od firmy Maspex, vystoupení A-teamu Hradec Králové, ocenění „Klenot hráčů utkání” dárkovým balením od měšťanského pivovaru Klenot.