39

10
17

Dramatické derby v koncovce pro už druhou Beksu

Východočeské derby v takřka vyprodané Třebši naprosto naplnilo očekávání hyper dramatickým průběhem. Poločas skončil remízou 48-48, ač procentuální rozdíl ve střelbě z pole měl rozměry oceánu (42-63). Do koncovky však už šli vpředu domácí Sokoli, kteří vedli 2:30 do konce 90-86. Pak jim ale během 70 vteřin uštědřili pardubičtí hosté dokonalý knockout. Po trojce Šafarčíka a ztrátě domácích přihodil floater Vyoral a vzápětí svou čtvrtou trojkou přitopil Pekárek. Při útočné marnosti domácích JIP ještě v poslední půlminutě z šestek vedení navýšil a zvítězil 92-96, což mu aktuálně dává už druhou pozici v tabulce.

Sokoly sytili Pešakovič (21, TH 9/9), Sedmák (15), Pavlovič (14), Vujovič (12) a Škranc (10), u vítězů (bez Potočka) vládli Pekárek (19, trojky 5/4), Šafarčík (18), Vyoral (14+12 asistencí), Švrdlík (14+9 doskoků) a Henry (14). Hosté byli jasně lepší z pole (42-57) a domácím tak nepomohlo ani o 14 střel navíc či menší počet ztrát (10-17).

Michal Svoboda (křídlo BK JIP Pardubice): ”K zápasu jsme nepřistoupili, tak jak jsme chtěli, protože jsme chtěli na Hradec vlítnout mnohem agresivněji, než jsme vlítli. Dělali jsme ze začátku spoustu nevynucených chyb a tím jsme vlastně nechali Hradec hrát jeho hru. Hradec je na tom útočně velmi dobře a těžko jsme  pak zastavovali jeho volné střely. Když jsme udělali v přechodu zbytečné chyby, domácí šli rychle dopředu a za to nás dokázali potrestat.“

Adam Goga (rozehrávač Kralovští sokoli):
”Vítězství soupeře se zrodilo v závěrečné čtvrtině. Zdálo se mi, že celý zápas se to tak táhlo a spíš jsme to vítězství měli v držení my a v závěrečných dvou třech minutách nám ho sebrali. Lépe nám asi ve druhém poločase šla střelba z dálky. Hlavně v závěru jsme to hráli velmi individualisticky a nepůjčili jsme si to.”

Dino Repeša (trenér BK JIP Pardubice): ”Gratuluji mým hráčům k velkému comebacku na konci čtvrté čtvrtiny. Byl to hodně vyrovnaný zápas. Celý zápas byl vyrovnaný jako pravé derby, pravé derby Hradec-Pardubice. Myslím, že to je důležitá výhra pro nás pro sebevědomí do dalších zápasů. Byli jsme v těžké situaci, mínus 6 nebo mínus 7 bodů. Ukázali jsme charakter, vrátili jsme se zpátky. Hráli jsme lepší obranu, speciálně v posledních dvou minutách a na konci jsme neudělali chyby. Měli jsme 20 ztrát v prvních třiceti sedmi a poslední minutách  a v posledních třech žádné a útok byl velmi dobrý. Já jsem velmi spokojen, že byla plná hala. Díky moc fanouškům z Hradce a speciálně díky našemu fanklubu, který je pro nás důležitý každý zápas. Je to pro nás 6 hráč na hřišti a pokračujeme dál. Další týden máme dva zápasy, v sobotu těžký zápas s USK a pokračujeme v práci, pokusíme se vyhrát další zápasy.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Gratuluji Pardubicím k vydřenému vítězství. Za mě vyhrál štastnější tým. Bylo to výborné utkání, my jsme v podstatě kontrolovali 38 minut a poslední dvě minuty jsme neskórovali. Pardubice to tam prostě ovládly a vyhrály v koncovce. Mrzí mě to, dřeli jsme. Ale musím hostům popřát hodně zdaru, protože hráli dobře, a šli si za tím. Ten konec byl v jejich režii.“

• široká rotace

Východočeské derby má od minulé sezony, kdy Sokoli už začali Beksu i porážet, skutečný charakter derby, které by si na Třebši zasloužilo i pořádnou fanouškovskou kulisu. Domácí tým začal sezonu výtečně, ale nesmí usínat na vavřínech tak jako naposledy v poločase v Ostravě, což se mu okamžitě vymstilo. Zkušenému celku by se takové propady neměly stávat, ale o to bude na Beksu připravenější.

Hosté přijíždějí posíleni vyřeným domácím vítězsvím nad Brnem, jejž dosáhli i bez lídra týmu Vyorala a křídla Potočka. Střeleckým tahounem je aktuálně forward Pekárek, na rozehře platně zaskakuje Šafarčík a ve velmi dobrém světle se ukazuje nováček na perimetru Burda. Při strategickém přístupu kouče Repeši a dobré obraně mají Pardubice solidní šanci na další loupež.

Absence Pardubic: křídlo Potoček (nemoc), rozehrávač Vyoral (start nejistý, zranění)

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Musíme rychle zapomenout na utkání v Ostravě, které jsme si prohráli sami. Čeká nás těžký soupeř. Pardubice jsou náš lokální rival. Věřím, že přijde hodně diváků a že doma předvedeme podobný výkon jako s Kolínem. Hrajeme teprve třetí domácí utkání. A doma chceme vyhrávat.”

Jiří Šoula (křídlo Královští sokoli): ”Derby s Pardubicemi má pro Hradec Králové vždy speciální náboj. Letos nám určitě soupeř bude chtít vrátit porážku z minulého roku. Nejen tu ligovou, ale i z Českého poháru, kdy jsme je porazili v boji o třetí místo. Letos to pro náš tým bude těžší, protože Pardubice dost posílily. Ale my si chceme jít opět za vítězstvím.”

Dino Repeša (kouč BK JIP Pardubice): ”Z vítězného zápasu s Brnem bychom si měli přenést hlad a energii, kterou jsme měli, zvlášť v druhém poločase. V sobotu bychom rádi natáhli naši vítěznou šňůru, tím spíš, že nás čeká derby v Hradci Králové. Domácí mají hodně talentu v útoku. Z pěti zahraničních hráčů bych vyzvedl hlavně rozehrávače Pedu Stamenkoviče, který je pro svůj tým velmi důležitý, a střelce Nikolu Pešakoviče. Jedná se o velmi zkušeného hráče, velice dobrého střelce, jenž hrál i Adriatickou ligu. Ozrena Pavloviče všichni dobře znají z jeho působení v Bekse, dalším zkušeným hráčem na pozicích 3 a 4 je Ondřej Peterka a pod košem pivoti Peter Sedmák a Nikola Vujovič, který je velmi silný na doskoku, zvlášť v útoku. Myslím, že to bude těžký zápas, ale pojedeme do Hradce Králové s jedinou ambicí: udělat dobrou práci a vyhrát, abychom na konci zápasu my byli ti šťastní. Rád bych do Hradce pozval naše fanoušky. Věřím, že budou naším šestým hráčem a budeme na hřišti cítit jejich podporu.”

Matěj Burda (rozehrávač BK JIP Pardubice): ”Hradec je velice talentovaný, ale specifický tým, nemyslím si, že v NBL je druhý takový. Nesnaží se hrát rychle dopředu, hrají spíše v pomalejším tempu, protože tento styl basketu jeho zkušeným a chytrým hráčům vyhovuje. Za klíčový faktor našeho úspěchu bych označil rychlost a agresivitu. Je potřeba, abychom hráli rychle dopředu a v obraně byli dostatečně agresivní, podobně, jako v druhém poločase předchozího utkání s Brnem. Nesmíme pustit zkušené hráče Stamenkoviče, Pešakoviče nebo Sedmáka do jejich silných stránek, stejně jako nedovolit otevřené střely bývalým pardubickým hráčům Pavlovičovi a Škrancovi.”