10.0

#4
5.0

Slezané spláchli Sokoly o 53

Ani na malou chvíli nebyli v zápase na opavské palubovce Královští sokoli, kteří přijeli bez svého generála Stamenkoviče a od favorita nedostali ani tu nejmenší šanci. Opava zpod koše díky útočným doskokům a ziskům bleskově vyskočila do vedení 17-7, a když se hosté krátce vrátili na pět, uhodil na ně domácí guard Klečka a jeho tým v prvních čtyřech a půl minutách druhé čtvrtky znovu z útočných doskoků a získaných míčů utrhl při střelecké i defenzivní matnosti soupeře už rozhodný náskok 36-14. Pak už jen bavil obecenstvo a skotačil za drtivým 53bodovým vítězstvím 112-59.

Domácí měli pět dvojciferných střelců, jimiž byli Klečka (18), Markusson (16+16 doskoků za 22 minut), Šiřina (14+10 asistencí), Zbránek (14) a Švandrlík (10). Za skromné hosty odpovídali Vujovič (17+7 doskoků), Sedmák (14) a Škranc (10+7 doskoků). Slezané kralovali z pole (v procentech 57-30), zpod koše (70-28), z trojek (12-7), na doskoku (53-33, útočné 13-9, body z nich 22-9) i v počtu ztrát (12-21).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): ”Královští sokoli nám dnes ulehčili vítězství. Přijeli bez svého klíčového rozehrávače Stamenkoviče a bylo to hodně znát. Z hostujícího týmu nás dnes trápili jen Sedmák , Škranc a Vujovič. Ostatní  neměli svůj den. Nám se dařila agresivní obrana, kde jsme získali množství míčů.  Pět našich hráčů zaznamenalo dvouciferné množství bodů.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava):
”Od první minuty jsme ukázali soupeři, kdo je tady doma. Náskok jsme postupně navyšovali a soupeř místy sotva pletl nohama. Všichni jsme si zahráli, body a minuty jsme rozložili na všechny hráče, takže spokojenost.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Utkání se mi hodnotí špatně, protože nepřítomnost Stamenkoviče na hráče dolehla až příliš. Bohužel to byl chvílemi ostudný výkon. Domácí nás předčili ve všech činnostech.”

Jiří Šoula (guard Královští sokoli): ”Na utkání musíme co nejrychleji zapomenout. Nepředvedli jsme nic pozitivního. Teď nás čeká utkání s Děčínem, na které se musíme připravit a soustředit.”

• vyrovnané pole střelců

Sokoli Opavu ještě nikdy neporazili a o motivaci tak mají před sobotním odpoledním duelem ve Slezsku postaráno. Do sezony vstoupili až na domácí zaváhání s USK velmi dobře a jejich zkušený kádr si podle všeho sedl od samého začátku. Tým solidně brání (na 80 bodech) i doskakuje, navíc málo ztrácí a prim v jeho vyrovnaném poli hraje se 17 body zkušený guard Pešakovič.

Opava však hraje doma a zatím ukazuje velkou kvalitu, když naposledy vyloupila i silné Brno. Jejím novým šéfem se postupně stává obr Markusson, jasně nejlepší doskakovač a třetí nejužitečnější hráč ligy. S jeho 16 doskoky na utkání ještě vzrostla síla týmu při oblíbeném lovu odražených míčů, stejně jako se nyní může víc pouštět do hry v dolním postavení. Vysoký Švéd si jen při vysoké minutáži musí dávat pozor na fauly. Opava zatím inkasuje 87 bodů na utkání, ale také má průměr 17 útočných doskoků.

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): “Po skvělém domácím vítězství s Kolínem nás čeká jeden z nejtěžších soupeřů. Opavu jsme s Hradcem ještě nikdy neporazili. Nicméně vše může být někdy poprvé. Základem bude ubránit Šiřinu, který nám vždy zatápí. Ale pokrýt musíme také ostatní trojkaře v týmu. Pod košem bude velmi silný Markusson s jeho velkým počtem doskoků v každém utkání. Pokusíme se i na něj najít recept, jak ho eliminovat. Ale s jeho vzrůstem to bude obtížné. Musíme udržet svou týmovou hru a využít naše silné stránky.“