18

#33
17.0

Nymburský vichr zadul ve třetí čtvrtině

Po vyrovnaném poločase se do toho druhého opřela na třech pozicích změněná základní pětka Nymburka a nadobro utrhla první duel finálové série pro domácího favorita, který si pak už došel pro klidné vítězství 102-73. A v pondělním druhém utkání už může oslavit 17. titul v řadě.

První poločas odstartoval oboustrannou ofenzivní smrští, když Opava vyhrála první čtvrtinu 24-25. Její útok i doskok šel v úvodu přes power forwarda Gniadka, od nějž vzápětí po svém brzkém příchodu převzal štafetový kolík druhý rozehrávač Kouřil, pálící ze všech pozic, z driblinku i za clonami, čímž se brzy dostal na 10 bodů a nahradil tak absenci bodů ústředního dirigenta Šiřiny, jenž důsledně přebírán a vytlačován z jakýchkoli zakončení měl do půle za 15 minut jediný pokus z pole a byl -13.

Opava i bez šetřeného forwarda Zbránka od prvních minut ztékala útočný doskok běžně ve třech mužích, míče sbírala i z druhých pozic a pod oběma koši i přes 213 vysokého nymburského centra Zimmermana. Právě doskokem, který do půle vyhráli 21-27 (v útoku 7-9 a na body z druhých šancí 9-12), se Slezané stále drželi nablízku, a to i když jim postupně začal vlhnout střelecký prach.

Nymburk se snažil tradičně díky svým zručným individualitám cpát do koše (do půle odsud v bodech vedl 24-14) a sbíral tak zejména v první čtvrtině víc faulů (osobní chyby 1-7, oba základní dlouzí Opavy Gniadek i Bohačík už tady po dvou chybách). Zároveň ale nebyl dost důrazný na útočném doskoku, kde od opavských tvrďáků nejednou létaly třísky.

Dočasné snajperství Kouřila a spol. posunulo míčem rychle hýbající Opavu (za první čtvrtinu 4 trojky) až do vedení 18-25, ovšem domácí vedení tankem Obasohanem bleskově obrátili i zásluhou trojek na 27-25. Když se pak ale zkoušeli trhnout až téměř na deset bodů, hosty dál držel ve hře úderný doskok a při nevalném procentu trojek (do poločasu 25/6) především skvělé dvojky (15/11). Půle přesto patřila minimálně chybujícímu Nymburku (48-43), jenž si důležitých 15 bodů zajistil z brejků, a přesně polovinu bodů mu dodala lavička (opavská 17).

Duel pak rozhodla třetí čtvrtina, v jejímž úvodu se v rámci trojkové přestřelky poprvé v zápase prosadili hlavní skóreři svých týmů Hruban a Šiřina. Za stavu 56-52 ale hosté využili jen k jednomu bodu získaný nesportovní faul Slavíka a domácí už na nic nečekali. Jejich po všech stránkách nabitá zahajovací četa pro start třetí čtvrtiny (Benda, Dalton, Hruban, Obasohan, Harding) si poté podmanila další vývoj, když dvěma akcemi pod koš zaúřadoval Obasohan a trojku po útočném doskoku trefil Harding, který vzápětí skóroval i z protiútoku.

Domácí si tu už důrazněji hlídali obranný doskok (Opava za třetí čtvrtinu jediný útočný), přišlápli i defenzivu a ze šestek pak dosáhli až na trhák 75-57 po 28 minutách. Třetí čtvrtinu tým vyhrál 29-17 a dál už měl klid.

Střelecké pole vítězů (bez Kříže) vedli Harding (17), Obasohan (16), Hruban (12), Palyza a Tůma (po 11). Za z pole jen 36procentní Slezany (bez Klečky a Zbránka) kontrovali Kouřil (15), Slavík (12), Švandrlík (11) a Petr Bohačík (10). Domácím patřily body zpod koše (44-24) i z brejků (30-14), dále trestné hody (21/19 - 12/8) a také méně ztráceli (7-18). Opava byla lepší především na útočném doskoku (11-14) a využívání druhých šancí (12-18).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Připravovali jsme se na zápas, že nemáme co ztratit. Kluci k tomu přistoupili, že jsme hráli velmi pohledný basket, agresivní. Měli jsme ale sílu jen na první poločas. Bohužel nám chyběl nějaký další zkušený hráč do rotace. Absence Filipa Zbránka byla citelnější, než jsme čekali. Dokud jsme měli síly, tak jsme se drželi, ale pak nás Nymburk spláchl rychlým protiútokem a jednoduchými koši po našich neúspěšných střelách a chybách.  Ty jeho šňůry se se těžko zastavují. Do rohu vám zabíhají výborní střelci za tři body, a když se k tomu na vás řítí dva stokiloví rozehrávači jako Obasohan tak nevíte, co dřív zastavit. Doma budou dva impulzy - prvním bude Filip, který se bude chtít zúčastnit zápasu. Dnes jsme ho šetřili protože byl hodně bolavý, ale věřím, že si to finále nenechá ujít. Věřím, že to vyhecuje kluky k agresivitě a bojovnosti. Loňská sezona byla krátká, letošní je delší a hlad po zápasech v klucích je. Budou chtít předvést co nejlepší výkon. Přijde tolik lidí, kolik nepřišlo za celou sezonu. Otevírají se haly a my ji máme tak velkou, že může přijít víc lidí než v Nymburce. Věřím, že to s fanoušky zdramatizujeme. I diváci budou hladoví a poženou nás dopředu.“

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Nikdy nikoho nepodceňujeme, ale na druhou stranu víme, že je to hlavně o tom, jak my budeme kontrolovat situaci. A v první půli nás ničili na doskoku, ačkoli jsme na to byli teoreticky připraveni. Občas je to ale těžké převést do praxe. V poločase jsme se snažili hráče trochu namotivovat, protože když máme tyhle věci pod kontrolou, hraje se nám lépe. Opavě je třeba dát kredit za to, že hrála agresivně, jak se play off hraje, museli jsme se s tím vypořádat, abychom hráli se stejnou agresivitou na nasazením. Když se nám to ve druhé půli povedlo,t ak jsme zápas rozhodli.“

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Do poločasu jsme hráli vyrovnaný a dobrý basket, dokázali jsme se Nymburku vyrovnat fyzicky i rychlostně, ale Nymburk měl dobrý vstup do třetí čtvrtiny, získal náskok asi o 12 bodů a to se pak proti němu těžko dohání. Projevila se zkušenost Nymburka z Ligy mistrů a už si to pohlídali. My máme celou sezonu založené na střelbě za tři body, není důvod to teď měnit, protože je to disciplína, ve které se cítíme komfortně.“

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Opavě trochu došly síly, byly unavení, my naopak máme druhé poločasy lepší díky širší lavičce. Chtěli jsme si pohlídat jejich útočný doskok, ale za první půli jsme jim dovolili 10 útočných doskoků. S tím jsme určitě nebyli spokojeni a na tom musíme do druhého zápasu zapracovat.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 100-87, 101-67, 99-74, 87-70

Absence Nymburka: power forward Kříž (po operaci křížových vazů)

Absence Opavy: guardi Klečka a Kurečka, forwadi Robenek a Zbránek (poraněný kotník, start nejistý

Útok na svůj už 13. ligový titul dnes odpoledne zahájí 39letý veterán Petr Benda a s ním i celý tým Nymburka, který je ve finálové sérii s Opavou favoritem. První duel hostí nymburské Sportovní centrum dnes od 16:30 a jeho první část můžete sledovat na webu ctsport.cz a druhou na stanici ČT Sport.

Nymburk v 18. finále Kooperativa NBL v řadě bude usilovat už o sedmnáctou trofej za sebou, když loni jej o tuto šanci připravila pandemie koronaviru. Jeho roli favorita posiluje několik historických faktů - finálové utkání naposledy prohrál v roce 2011, od té doby v titulových bojích vyhrál 26 zápasů v řadě včetně dvou proti Opavě v roce 2018. Nad Opavou vyhrál posledních 23 soutěžních zápasů, když naposledy zaváhal v semifinále 2017, kdy se Slezany jedno utkání ztratil.

Družina Petra Czudka však posílena vydřeným semifinálovým postupem nad Kolínem nebude chtít dát Polabanům nic zadarmo. Odčinit bude chtít jak finálové spláchnutí od Nymburka zpřed tří let, tak také čtyři víceméně jasné porážky z aktuální sezony, z nichž některé byly až drtivé.

Na úvod v Nymburce sice Slezané přestříleli domácí z trojek (17-13), ale při oboustranných nůších ztrát fatálně zaostali zpod koše a nepomohlo tak ani 27 bodů lídra Šiřiny. V Opavě pak Nymburk dominoval ve druhé půli, když domácí přemohl z trojek i zpod koše, a Opava i podruhé nabrala 21 ztrát. V nadstavbě byl zápas v Opavě vyřízen už do půle, když tentokrát Polabané měli zpod koše převahu 50-30, a Slezany zatížilo 19 ztrát i absence bodů Šiřiny. Doma pak favorit přemohl 17ztrátovou Opavu (už s Petrem Bohačíkem i Kouřilem) z trestných hodů, když rozhodl třetí čtvrtinou, navíc tentokrát vůbec neskóroval Šiřina.

Z uvedeného je zřejmé, že Opavané k alespoň vyrovnanému průběhu utkání musí zásadně omezit ztráty a nesmí nechat Nymburk dominovat zpod koše. Proto budou potřebovat nechat jej maximum bodů vydělat ze šestek, co nejvíc využívat nestřelecké fauly a zároveň dobře řídit osobní chyby svých opor. Tým bude potřebovat i velkou střeleckou formu a při důrazném krytí lídra Šiřiny musí umně využívat odkrytých spoluhráčů. Samozřejmostí bude u Slezanů, kterým může chybět důležitý forward Zbránek, míchání obran a co nejvíc si musí pomáhat i přechodovou hrou.

Novinkou finálové série je soutěž pro fanoušky ”JEZDI JAKO MVP” (více ZDE), v níž se bude od startu prvního utkání až do konce série tipovat (přes QR kód na obrazovce během přenosu či přes odkaz na webu a facebooku NBL - odkaz bude doplněn před prvním utkáním) MVP finále. Vylosovaní výherci se pak mohou těšit na měsíční svezení v Hyundai i30 N, jejž sedlají i ligoví MVP měsíce, či na podepsané reprezentační dresy i hrací míč pro NBL.

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Od posledního finále ligy byla dlouhá pauza, dlouho jsme neměli zápas o titul, jen o pohár, ale ta dlouhodobá soutěž je něco jiného. Je pěkné, že konečně můžeme zakončit sezonu zápasy a ne jako loni, kdy se rozhodovalo od stolu, to nebylo příjemné. Opavě jsem v průběhu sezony věřil nejvíce, že má na finále. Měla tam jedno slabší období, ale jak se posílila o Radovana Kouřila a Petra Bohačíka, tak už pro mě nebyl jiný favorit na finále, jelikož ten tým dobře doplnili. Spíše jsem byl překvapený, že to Kolín s nimi dotáhl na pět zápasů. Sice měli delší sérii, ale teď se hraje na dvě vítězství a určitě se hecnou. Síly už doházejí, ale my jsme čerstvější, o tom žádná. Opavané teď sice měli delší sérii, my zase delší sezonu, tak je to fifty fifty. Sezona byla dlouhá a těžká, nebyla žádná sranda ji vlastně třikrát restartovat kvůli karanténám, takže se všichni těšíme, že ji ukončíme zápasy o titul. Opava má svůj systém, který hraje dlouhodobě a umí ho do poslední čárky. Když se ji pokusíme přechytračit, tak to nebude fungovat. Musíme hrát poctivě, pořádně bránit, odběhat to, pak to zvládneme. Slezané patří k týmům, které když chytnou momentum, nabije se jejich energie a najednou je u nich schopný dát trojku skoro každý. Nesmíme jim dovolit dostat se do tohoto laufu, kdy by jeden hráč dal tři střely po sobě a strhl celý tým na střeleckou vlnu."

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Spousta hráčů chce v kariéře vyhrát nějaký titul, sáhnout si na trofej, a je jedno, z jaké je to ligy. Pro každého je to bonus v kariéře, takže může být naše výhoda, že spousta našich kluků to ještě nezažila a budou mít o to větší motivaci ten titul získat. Play-off je specifické, že se hraje na více výher, zatímco finále jen na dvě, ale jsme natolik zkušený tým a máme za sebou těžké zápasy, tak víme, co od finále očekávat. Naší povinností je vyhrát, jako každý rok, takže budeme pod větším tlakem, ale jsme na to zvyklí a nevidím problém, abychom finále ukončili v co nejkratším termínu. Síla Opavy je ve střelbě z dálky, umí vystřelit skoro každý z nich, hodně přebírají v obraně. Ale tento rok jsme proti nim odehráli dobré zápasy, porazili jsme je vždy větším rozdílem, tak si troufám tvrdit, že víme, jak na ně zahrát, a doufám, že by nás neměli potrápit. Finálovou účast si Opava určitě zasloužila, skoro celou sezonu se pohybovala na druhém místě. Těším se, že konečně bude sezona něčím ukončená. Minulá sezona byla poznamenaná koronavirem a byla ukončena předčasně. Možnost bojovat o titul nám hodně chyběla. Takže jsme rád, že letos se to podaří dohrát. Už jsme si za celou sezonu zvykli hrát bez diváků, ale když teď přišli a začali bubnovat, tak to pro nás byla obrovská vzpruha. Najednou víme, že to můžeme hrát pro někoho, kdo je u palubovky. Je to jako živá voda.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”V této těžké době jsme se probojovali až do finále play-off, což považujeme za úspěch. Samozřejmě se nám vybavuje finále z roku 2018, kdy jsme nebyli Nymburku soupeřem. Toto bychom rádi změnili a chceme dominantního protivníka potrápit.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): ”Favorit pro finále je jasný. My máme splněno, zatím jisté druhé místo je super! Porveme se o výsledek, který nám určitě není lhostejný. Donutit Nymburk k maximálnímu nasazení, to je náš cíl do série.”