11.0

#24
10.0

Opava dala to nejlepší, padla o parník

Nymburská ERA momentálně budí dojem týmu, který chce udělat vše možné i nemožné pro vymazání hořké pachuti z nastavované kaše minulé sezony, kdy mu prašivý vir sebral šanci na možná historický průlom v Evropě. A i když to bude bez fanoušků v hledišti, chce si vše vynahradit letos, což během tento týden zahájené osmifinálové fáze Ligy mistrů pozná i každý soupeř v české lize. V ni nyní český šampion šetří každé utkání několik hráčů, aby uspořil co nejvíc energie, přesto se jeho zápasy budou nejspíš i dál vyvíjet velmi jednoznačným směrem.

Slezané to ve třetím kole nadstavby poznali naplno. Po nadějných úvodních 7 minutách a vedení 21-16 zejména díky čtyřem trojkám se do hry naplno vložilo nymburské duo guardů Harding - Obasohan, kteří na vlně opavských ztrát ještě do konce dějství otočili na 26-30 (s 20 body náhradníků hostů). Už tady tížily 4 fauly důležitého opavského forwarda Zbránka, což při absenci nové posily Petra Bohačíka ještě navýšilo potíže týmu pod košem.

A od druhé čtvrtky se domácí začali sypat z kopce. Po čtyřech ztrátách proti silové obraně soupeře se v mžiku propadli na 30-45. A křídelník Prewitt pak nakopl nymburské vedení až nad 20 bodů. Po poločase 41-61 s 13 ztrátami domácích a 28 body hostů zpod koše se dál jen dohrávalo, byť Slezané se ve třetí části ještě snažili s utkáním něco udělat.

Jejich tým, který na čtvrtý pokus od Nymburka nedostal v této sezoně stovku (74-99), vedli Slavík (17), Gniadek (14) a Kvapil (11). Polabané (bez Hrubana, Bendy) se opírali o Palyzu, Tůmu (po 14), Obasohana (13+6 asistencí), Prewitta, Hardinga (po 13) či Daltona (11+11 doskoků) a kralovali zpod koše (30-50), ve ztrátách (19-8) a 16 střelami z pole navíc.

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Dnes to bylo z naší strany nejlepší utkání proti Nymburku v této sezoně, nicméně hrozivé číslo devatenácti ztrát nás limitovalo v dosažení lepšího výsledku. Chyběl nám zraněný Petr Bohačík. Jan Švandrlík týden netrénoval, dnes nastoupil se sebezapřením (naražený lýtkový sval). Všechna utkání v A1 budou těžká a my se musíme soustředit na další soupeře a vzít si z dnešního zápasu pozitiva, která tam určitě byla.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): ”Dnes jsme si konečně v této sezoně dokázali, že se proti Nymburku dá hrát. Ve druhé čtvrtině jsme ale dvakrát dostali šňůru deseti bodů a bylo po zápase. Je pro nás pozitivní, že jsme odehráli jednu těsnou čtvrtinu a jednu jsme vyhráli. Množství ztrát nás samozřejmě mrzí, ale tlak soupeřovy obrany byl veliký.”

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Jsem rád za vítězství. Odehráli jsme velmi dobrou první polovinu utkání. Zejména druhá čtvrtina byla z naší strany excelentní. Jsem  šťastný, že se po zranění vrátil do hry Petr Šafarčík.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): ”Do Opavy jezdíme vždy plně koncentrovaní, protože známe její sílu. Dnes o vítězství rozhodl nástup do hry Retina Obasohana a Jerricka Hardinga ve druhé čtvrtině. Přinesli na hřiště úžasnou energii, na kterou Opava nedokázala reagovat a zápas byl rozhodnut do konce první poloviny.”

Vzájemné zápasy v této sezoně NBL: 87-100, 67-101, v ČP: 72-128

Absence Opavy: guardi Klečka a Kurečka, forward Robenek, power forward Petr Bohačík (nejistý start, natažené tříslo), forward Švandrlík (nejistý start, zhmožděný lýtkový sval, nehrál už minulé utkání)

Absence Nymburka: křídlo Hruban a power forward Benda (oba odpočívají)

Opavě se zjevně vyplatila akvizice Petra Bohačíka, s nímž dobyla pražskou Folimanku, nicméně i tak zůstává její bilance z posledních 9 zápasů negativní (4-5), navíc start nové posily z Ostravy je pro těžký duel s Nymburkem v ohrožení, což se může týkat i forwarda Švandrlíka. Ač to není dvakrát ambiciózní cíl pro basketbalové utkání, pro Opavu bude první úkol nedostat od Nymburka poprvé v sezoně stovku. A hned tím druhým vydržet v utkání co nejdéle. Využít by mohla dvou výrazných absencí v týmu Polabanů, kteří s Opavou neprohráli už téměř čtyři roky, celkem 21 utkání v řadě.

Jak správně poznamenal opavský rozehrávač Šiřina, jeho tým v duelech s obhájcem trofeje doplácí na snahu hrát podobně rychle jako Nymburk, neboť pak při krátkých útocích dává soupeři šanci sázet moře bodů. Úprava strategie či jakékoli rozhození favorita se tak možná tentokrát dá očekávat.

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”V letošním ročníku jsme se utkali s Nymburkem třikrát. Vždy nás soupeř zašlapal pod parkety. Naposledy v utkání  Českého poháru nám nadělil o více než padesát bodů. Těžko se hledají pozitivní sekvence z předcházejících utkání. Doufám ale, že nějaká pozitiva konečně přijdou a dokážeme Nymburku vzdorovat. Samozřejmě je to pro nás škola hrát proti tak silnému týmu.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): ”Nymburští nám letos udělují lekce. My proti nim nechceme hrát zpomalovací basket a doplácíme na to vysokým rozdílem v konečném skore. Do utkání ale jdeme se vztyčenou hlavou a s nadějí, že soupeře konečně potrápíme déle než jednu čtvrtinu.”

Petr Šafarčík (guard ERA Basketball Nymburk): „Jestli měla Opava někde nedostatek hráčů, tak to bylo pod košem, takže Petr Bohačík je pro ně ideální posila. S kluky se i zná, takže okamžitě zapadl a zkvalitnil jejich kádr. Umí všechno - doskakovat, výborně hrát pick-and-roll i vystřelit. Opavský arzenál se tak rozšířil. Nám sice dva hráči chybí, ale od toho tu máme 14 hráčů, kteří mohou nastoupit. Od toho tu jsme, abychom za tyhle tahouny zaskočili a já věřím, že jsme všichni připraveni to udělat. Proti Kolínu jsem často bránil Adama Číže, tak je možné, že mě trenér použije i na Jakuba Šiřinu. Já jsem na to připravený a pokusím se ho přibrzdit.“

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Já jsem podobnou výpomoc od Petra Bohačíka zažil v Olomoucku a tehdy nám neskutečně pomohl. Je to opravdu zkušený hráč, který ví, jak stavět clony. Tehdy z nás udělal o 30 procent lepší tým. On Opavě pomůže hodně a pro nás je to vykřičník, abychom si na ni dali pozor. Trochu se asi hra Opavy změní a budou tam prvky, na které nejsme zvyklí. Určitě si ponechá rychlou hru a ostropalbu trojek, ale Petr jim může do hry přinést nový prvek, protože i na svůj věk je dobře fyzicky vybavený i na běhání. Dosud Slezané hráli hlavně z perimetru, teď mají i pivota pod koš. Bude to zajímavé. Opava ví, proč to dělá. Nám budou dva hráči chybět, ale na našich plánech se nic nemění. Jestli nějaký tým v lize má schopnost udržet tempo a předváděnou hru i při absencích, tak je to právě Nymburk. Věřím, že jsme schopni tyto zkušené borce zastoupit a podat dobrý výkon.“