#24
19.0

#14
22.0

7 minut bez bodu srazilo Slezany

V souboji druhého s prvním domácí Opava i bez forwarda Zbránka a guarda Klečky 22 minut stále zkoušela pomocí trojek a útočných doskoků držet krok s nymburským favoritem, ale 7 minut bez bodu od stavu 51-57 znamenalo už fatální odskok hostů na rozhodných 51-69, kdy Opava v tomto úseku třikrát ztratila a také nevyužila útočné doskoky.

Nymburk (stále bez Šafarčíka) ovšem zároveň útahl šrouby ve všech segmentech hry, stál tu v obličeji střelců na trojce, zdvojoval rozehrávače Šiřinu, létal do brejků a chodil i ve třech dlouhánech na útočný doskok. A to už byl frontální tlak, jejž Opava v aktuální sestavě nemohla ustát.

Do startu druhé půle nicméně Slezané žili. Stále dokola se ale museli vyrovnávat s novými kontry zahraničních opor soupeře. Za stavu 17-16 to byl střelecky disponovaný guard Harding, který v posledních třech minutách první čtvrtiny devíti body vytočil skore na 19-27, i díky čtyřem ztrátám domácích.

Ti ale ve druhé čtvrtině i díky chybám Nymburka přirazili z trojek i zpod koše na 33-36. To už ale startoval pivot Zimmerman další minitrhák na rozdíl 9 bodů, načež po dalším snížení Opavy jej napodobil Obasohan. A rozhodný trhák ve třetí části táhli Dalton, Prewitt a znovu Obasohan.

Za o 19 procent přesnější vítěze byli dvojciferní Harding (22, trojky 8/5), Dalton (17), Obasohan (15+6 asistencí a 6 zisků), Zimmerman (12+7 doskoků) a Palyza (11), u domácích, kteří druhou půli ztratili 22-48, je napodobili Šiřina (19+5 asistencí na 7 ztrát), Gniadek (18) a Švandrlík (13). Hosté při výhře 67-101 snesli víc trojek (10-13), bodů zpod koše (32-46) i z brejků (8-19) a také o stupeň méně ztráceli (21-17).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Hosté přijeli velmi koncentrovaní a od počátku šli za úspěchem. My jsme byli konkurenceschopní pouze v prvním poločase. Ve třetí čtvrtině hosté utkání rozhodli a do konce utkání navyšovali náskok. Snažil jsem se dát minutáž i hráčům, kteří hrají málo, ale proti Nymburku se nebyli schopni prosadit.“

Jan Mička (forward BK Opava): „Dnes Nymburk opět dokázal, že mu právem náleží první místo v tabulce NBL.“

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Přijeli jsme do Opavy zvítězit a to se nám povedlo. První polovina utkání byla vyrovnaná, ale ve třetí čtvrtině jsme domácí přehráli a dohráli pak utkání bez problémů do konce.“

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Jeli jsme do Opavy s třemi cíli. Vyhrát, nepustit domácí na útočný doskok a nedovolit skórovat Jakubovi Šiřinovi. První úkol jsme splnili, ale druhé dva ne. Jsme však rádi za výhru.“

• playmaker Obasohan

Absence Opavy: guardi Klečka a Kurečka, forwardi Robenek a Zbránek (v minulém utkání v Pardubicích si po minutě hry obnovil zranění kotníku)

Absence Nymburka: guard Šafarčík (po zlomenině v chodidle)

První složitější období prožívá před dnešní hitovou domácí dohrávkou 18. kola s Nymburkem (18:00) druhý celek tabulky BK Opava. Nabral dvě porážky ze tří zápasů (teprve druhá a třetí prohra v sezoně), když padl v Kolíně a těsně i v Pardubicích. Paradoxně to pokaždé bylo navzdory 20 útočným doskokům, v nichž tým dominuje lize s neuvěřitelným průměrem 15,5!

Slezané ale zapomněli skórovat, když jejich dlouho produktivní útok v posledních třech duelech zaznamenal jen 80, 80 a 73 bodů – hodně kvůli poklesu výkonů či absenci lídra Šiřiny. Opavané tápou v úspěšnosti z pole, poslední dva zápasy těží i málo šestek a je tak zřejmě znát dopad korona nákazy v týmu a výpadky některých opor. Zejména forward Zbránek bude proti silné podkošové vozbě Nymburka hodně chybět a opavská série 14 domácích výher se tak dnes dostane do velkého ohrožení.

Nymburk se sice doma nechal zaskočit v Lize mistrů nesmírnou agresivitou Tofasu Bursa, s jakou se na tuzemských kolbištích nemá možnost potkat, ale vzápětí si spravil chuť v Ostravě a hlavně se teď při velké pauze v Lize mistrů může plně soustředit na domácí soutěže, což i Slezané ve svém stánku poznají naplno.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Když přijede Nymburk, je to pro nás svátek. Naši hráči mají možnost se utkat s týmem evropské úrovně. Naší snahou bude, aby Nymburk musel hrát co největší časový úsek v nejsilnější sestavě.“

Martin Gniadek (pivot BK Opava): „Čeká nás těžké utkání proti soupeři, který v naší lize kraluje. My se v poslední době potýkáme s poklesem formy zaviněné tréninkovým výpadkem v prosinci. Pět hráčů našeho týmu si prošlo nákazou a jeden byl v karanténě. Naplno trénujeme teprve druhý týden a to je znát. Nicméně chceme být Nymburku důstojným soupeřem.“

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Opava letos hraje výborný basketbal, a kdyby ji nepostihl covid, tak je na tom možná ještě lépe a byl by to opravdový souboj o první místo. Zápasy v Opavě nejsou nikdy jednoduché, a když se k tomu připočítá dlouhá cesta, tak my k tomu prostě musíme přistoupit stejně, jako kdyby to byl zápas Ligy mistrů. Musíme hrát rychle a s vysokým tempem od začátku, protože přeci jen Opava má oproti nám jednu nevýhodu, a to je užší soupiska. Měli bychom v tomto ohledu dobře začít a dominovat. Domácí jsou teď možná ještě víc týmem jednoho hráče než dřív. Jakub Šiřina je obrovskou částí jejich hry. Nemusí ani dávat body, ale tvoří, převáží míč, váže na sebe pozornost obrany. Zastavit ho je klíčem k úspěchu. bylo to vidět v některých zápasech, kdy měl na své poměry skromnější čísla, a Opava prohrála v Pardubicích nebo Kolíně. Ale když teď měl dva horší zápasy za sebou, tak nečekám, že by to tak bylo i proti nám, protože jemu se moc často nestává, že by měl tři horší zápasy za sebou.“