10.0

#1
2.0

Medvědi přestřihli opavskou šňůru!

Když to Kolínu bouchne z oblouku, nedá se s ním téměř hrát. A pokud to naopak nepadá soupeři, a ještě podá dokonalý výkon stále lepší forward Skinner, který je křídlem, podkošovým hráčem a někdy i rozehrávačem v jednom, vypadne z toho i skolení zdánlivě neporazitelné Opavy. Právě to Medvědi doma dokázali (93-80), když trefili 19 z 41 trojkových pokusů, a Slezanům, za něž jen 5 bodů za 35 minut zvládl ligový top skórer Šiřina, tak skončila jejich série 10 vítězství.

Domácí však zejména na přelomu první a druhé čtvrtiny museli mít obavy, neboť tou dobou pohyblivější hosté si pomocí seběhů i dalších akcí dokázali hledat díry v kolínské obraně a zejména díky převaze 0-9 z druhých šancí vyskočili do trháku 20-30.

Jenže po pěti trojkách v první čtvrtině jim v té druhé zcela zvlhl střelecký prach, domácí ještě intenzivněji dokázali stavět překážky do cesty najíždějícímu Šiřinovi, který se tak musel zbavovat míčů, a Medvědi se krok za krokem dostali k vyrovnání skore a v závěru půle se trojkami probili i do vedení 51-44, když zejména trojka Číže se sirénou poločasu stála za to. Jeho tým už tady vedl v trojkách 9-5, v bodech z brejků 13-2 a měl o 21 procent lepší střelbu. Hosty držely zejména body z druhých šancí (2-14 z útočných doskoků 2-12).

Právě na tuto slabinu se ale domácí po změně stran zaměřili, a když Skinner skóroval odevšad včetně trojek a ještě ze zdvojení precizně hledal volné spoluhráče, jeho tým, jenž v útoku výborně přenášel míč, vyskočil po 29 minutách do už rozhodného vedení 68-52. Opavě se ani dál příliš nedařilo z dálky (trojky 32/10), většina nájezdů se rozbíjela o defenzivní val Medvědů a doskok čistil především Skinner.

Právě on byl s 31 body, 14 doskoky a trojkami 5/5 králem utkání. Jeho pobočníky byli Číž (14+10 asistencí a 7 doskoků), Novotný (14, trojky 9/4), Dlugoš (12) a Wallace (12, trojky 6/4). Za oslabené hosty (bez Kvapila s Klečkou) byli nejvíc vidět Slavík (17+8 doskoků), Gniadek (15, vyfaulován za 15 minut) a Zbránek (13). Kolínu vedle trojek patřily navzdory užší rotaci (7 ku 9) i body z brejků (17-11), a byť útočné doskoky byly na straně Opavy (11-20), v bodech z druhých šancí se jí Medvědi téměř vyrovnali (17-21).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín):
„Jsme za výhru nad Opavou, v tuto chvíli s Nymburkem prakticky nejsilnějším týmem v soutěži, strašně rádi. Do zápasu jsme nevstoupili podle toho, jak jsme si představovali. V jednu chvíli to vypadalo, že Opava půjde přes nás. Ale naštěstí se tak nestalo, vzpamatovali jsme se. A od druhé čtvrtiny jsme si šli za vítězstvím a potvrdili jsme to i přes to, že na konci zápasu opět došlo k povolení koncentrace. To je na jednu stranu pochopitelné, protože hráči měli velikou radost z vítězství. Myslím, že je zasloužené.“

Lee Skinner (power forward BC GEOSAN Kolín): „Byl to důležitý zápas. Věděli jsme, že Opava je velmi dobrý tým s velmi dobrým trenérem. Věděli jsme, že musíme dávat střely, hrát dobře a hrát jako tým. Chytili jsme dobrý rytmus a byl to pro nás všechny skvělý večer.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Domácí tým hraje v pohodě. Přenesl si vítěznou mentalitu s Ústím, které rozebral. Nás rozebral taky. Kolín hrál velmi chytře. Mohli jsme konkurovat v útoku, ale dnes jsme neměli co nabídnout. Nedávali jsme trestné hody, ani tříbodové střely. Soupeř tím pádem zacpal bednu a my jsme se trápili. Nemohli jsme tedy hrát tu hru, na kterou jsme zvyklí. I takové zápasy jsou, nedá se nic dělat. Nemůžu upřít snahu klukům, bojovali, ale dnes jsme si vybrali den blbec a já doufám, že se otřepeme, potrénujeme a v sobotu se vrátíme na vítěznou vlnu. Ještě jednou – excelentní výkon Skinnera, který si dělal, co chtěl. Měl 5/5 trojky, což značí to, že hraje v klidu. Byl to jasný X-faktor tohoto zápasu.“

Juraj Páleník (křídlo BK Opava): „Od začátku zápasu si s námi soupeř dělal, co chtěl. Bohužel trefil asi 20 trojek, což je snad i kolínský rekord. Z naší strany jsme naopak netrefili nic a od toho se to odvíjelo. Kolín trefoval i těžké střely a my na to nedokázali reagovat. Nedávali jsme ani šestky. Pořád jsme stříleli, ale moc jsme toho nedali. Soupeř hrál druhý poločas konzistentně a bohužel nám nedal čichnout. Musíme se z toho poučit a příští zápasy už musí být naše, nesmí se to jen tak stávat. Doufám, že tohle byla jen výjimka. Nastříleno a natrénováno máme.“

První vzájemný zápas: 72-82

Jako obvykle s kvalitním soupeřem bude z pohledu domácích Medvědů rozhodovat, jak dokážou hospodařit se silami ve své úzké opěrné sestavě, a jak jim budou padat trojky, jež jsou nezbytnou ingrediencí pro úspěch v tomto utkání, stejně jako solidní obrana a velký bodový příspěvek od tria Číž – Skinner - Wallace.

Opava, jež se aktuálně pyšní nejdelší vítěznou sérií ligy, se dál posouvá k podkošové hře, díky níž převahově vyhrála už šest utkání v řadě, což naposledy poznal i Děčín, jemuž Slezané mimo jiné nasázeli 17 bodů z druhých šancí. V prvním utkání Medvědy porazili doma jen o deset bodů, a pokud by se domácím podařilo jakkoli přibrzdit zejména duo Šiřina – Gniadek, mohou se pokusit znovu o vyrovnaný zápas.

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Čeká nás další těžké utkání a já věřím, že na hřišti odvedeme maximum, zejména na obranné polovině, kde se bude rozhodovat o našem případném úspěchu.“