27.0

#24
39.0

Šiřina s kuší Viléma Tella

Jakub Šiřina na euforické čínské vlně dosurfoval až do kolínského středoškolského stánku, kde jím vytvořený mořský vír vcucnul kolínské Medvědy bez nároku na odpor. Reprezentační rozehrávač vysoustružil 27 bodů (19 do půle) s trojkami z dílny Viléma Tella (7/6) a díky osmi získaným faulům i všestranně efektivní hře vykázal na první kolo ligy úžasný rating 39. Opavu dovedl k parádnímu venkovnímu lupu 67-96 a ve střelecké galerii až daleko za sebou zanechal trio Bujnoch (15), Švandrlík (13), Jurečka (11).

Vozataj slezské jízdy zařídil během prvních tří minut úvodních 8 bodů Opavy a v oceánu ztrát se od začátku topícího soupeře uvrhl do stavu 12bodového manka již po prvním dějství. Už po poločase 27-45 (se 14 ztrátami domácích) nebylo moc co řěšit a i přes některé kontra záchvěvy Medvědů pak hosté v pohodě zápas dokormidlovali k vítězství.

Kolín při absenci prvního rozehrávače Číže popravilo 24 ztrát (hosté jen 10), horší trojky (7-13) i body zpod koše (22-36). Mezi jeho pět nejlepších střelců se natlačily hned čtyři letní posily, a to Igrutinovič (16+7 doskoků a 6 asistencí na 5 ztrát), Vukosavljevič (14), Granič (11) a Richardson (10). Českou stopu v utkání zanechal především nestárnoucí Machač (11).

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Hosté kontrolovali celé utkání. My jsme kromě dvou pětiminutovek, kdy jsme dotáhli soupeře na rozdíl deseti bodů, neměli co nabídnout. Měli jsme obrovský problém na útočné polovině s řízením hry. Tím, že nehrál Adam Číž, nebyl k dispozici druhý rozehrávač. Na obranné polovině jsme měli problémy se souhrou Opavy. Kluci jsou dlouho spolu a vědí o sobě. Dávali si balon z ruky, věděli o sobě. To, že jsme vyhráli doskok, je pouze takové malé vítězství. Našich 24 ztrát je jeden z důvodů, proč jsme nebyli kvalitnějším soupeřem. Je to samozřejmě dáno tím, že skladba týmu je letos o hodně mladší, kromě dvou tří hráčů. Kluci se prostě musí vyhrát.“

Lukáš Vacek (guard BC GEOSAN Kolín): „Nedařilo se nám jak v útoku, tak v obraně. Měli jsme strašně moc ztrát a dostali jsme hodně bodů z trojek.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Zápas se hodnotí dobře. Jednak jsme vyhráli a jednak jsme kontrolovali celý zápas. Přijeli jsme do Kolína odvést kus dobré práce, a to se povedlo. Kluci šlapali celých čtyřicet minut. Pár chyb se tam objevilo, ale bylo to také způsobeno lehkou nervozitou. Z prvního zápasu, a i nervozitou ze soupeře. Většina hráčů byla totiž pro nás velká neznámá. Jsem celkově rád, že jsme utkání zvládli. Určitě bych ale chtěl větší aktivitu na útočném doskoku, tam to číslo není z naší strany dobré. Celkově jsme doskok prohráli, a tím bychom se nechtěli prezentovat v dalších utkáních. Hráče na to máme, kteří jdou za balonem a jsou schopni si pohlídat obranný doskok. Nakonec přeji trenérovi domácích hodně úspěchů s novým týmem a hlavně mladým hráčům, aby si vzali ty minuty na hřišti.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Jsem osobně taky rád, že jsme utkání zvládli, protože jsme nevěděli, co od něj můžeme čekat. Od začátku jsme hráli s velkou energií, dali hodně bodů z rychlých protiútoků, čímž jsme se chtěli prezentovat. Po poločase přišla slabší chvilka, kdy to soupeř stáhl na deset bodů. Po timeoutu jsme ale zápas vrátili tam, kde jsme si náskok vybudovali, a vítězství jsme si pohlídali až do konce.“

9 19 28 1 16 13 10 22 20 3 107 96

Kolín vyměnil kompletně svou cizineckou legii, když nové angažoval srbsko-chorvatské trio a na poslední chvíli i jednoho Američana. Tím je střelecky potentní shooting guard Ben Richardson. Na perimetru jej doplní někdejší elitní skórer NBL a další guard Luka Igrutinovič, pod košem pak budou chorvatský power forward Vlatko Granič a z USK přicházející centr Filip Vukosavljevič.

Kolínská příprava nepřinesla velkou výsledkovou kvalitu, naopak Slezané se po návratu rozehrávače Jakuba Šiřiny a kouče Petra Czudka ze světového šampionátu opět zaktivizovali a vzhledem k jediné změně v kádru i vítězstvím v posledních sedmi vzájemných duelech s Medvědy jsou favority i na půdě soupeře.

Na straně příchodů hlásí jediný celočeský celek NBL posílení o trojkového snajpra Vojtěcha Bratčenkova, který se do Opavy přesunul právě z Kolína, na straně odchodů pak Slezané zaznamenali poměrně citelnou ztrátu odchodem stále se lepšícího playmakera Radovana Kouřila.

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Tým Opavy je dlouhodobě tvořen výhradně českými hráči, kteří spolu už mají něco odehráno. Naším cílem, i přes nezdary v přípravném období, bude předvádět týmový výkon na obou polovinách hřiště a Opavě utkání co nejvíc znepříjemnit. Otazník stále visí nad naší sestavou pro utkání, o startu některých hráčů se rozhodně až těsně před zápasem. Každopádně věříme, že do GEOSAN Arény dorazí velké množství fanoušků a my se budeme snažit odvést naše maximum.“

David Machač (power forward BC GEOSAN Kolín): „Opavský tým je dlouhou dobu pohromadě, tomu odpovídá také jeho hra. Budeme se snažit vytvořit maximální možný tlak na jejich ústředního rozehrávače Jakuba Šiřinu, aby nemohl snadno řídit hru a musíme se soustředit především na pokrytí tříbodové střelby a doskoku Opavy.“

Atrakce utkání: divácká soutěž o pizzu a dětská soutěž o stavebnice Lego.