24.0

#23
24.0

Nymburk Sokoly opět zničil

Favorit ligy (bez Šafarčíka) doma pořádal hon na Sokoly (bez Stamenkoviče) a na konci z toho vypadlo jeho nejofenzivnější představení sezony i devátá stovka tohoto ročníku (120-63). Za stavu 17-14 po 6 a půl minutách podřadil, čtyřmi trojkami v řadě rozjel osmiminutovou šňůru 33-0 a za vedení 50-14 už nebylo co dál řešit. V poločase Nymburk kraloval 66-22, když trojky měl 14/10, na doskoku vedl 33-10 a v bodech z brejků 16-0.

Na konci pak svá čísla ještě o něco vylepšil. Zpod koše dominoval 52-20, v trojkách 29/17 – 33/11 a na doskoku 51-23. Střelcům veleli Palyza (24, trojky 8/6), Obasohan (13) a Harding (12). Za Hradec jen tři střelci stihli nejméně 10 bodů a to Barač (11+7 asistencí), Ondřej Peterka (11) a Šoula (10).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Byl to pro nás dobrý zápas. Nasazení bylo dobré, neměli jsme problém od úvodních minut. Oni postrádali svého rozehrávače, který je pro ně velmi důležitý. My se ale soustředili hlavně na sebe a na to, abychom byli připraveni na středeční zápas s Dijonem, což je pro nás nyní nejdůležitější utkání. Zda bylo pro nás dobře, že jsme před tak důležitým zápasem měli takto snadné utkání, to poznáme až ve středu. Doufám ale, že je dobře, že si hráči zvedli střelecké sebevědomí a dostali jsme se do dobrého rytmu. Ale ze zkušenosti vím, že se na to nedá spoléhat, že si střeleckou pohodu přenesete z tréninku na zápas nebo mezi dvěma zápasy. Pokaždé je situace jiná.“

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli):
„Skoro není co hodnotit. My jsme sem jeli s tím, že nechceme předvést výkon, který jsme předvedli doma, kdy jsme prohráli o padesát, a dostali jsme ještě větší nášup. Těsně před utkáním se rozhodlo, že Peda Stamenkovič nebude hrát a někteří kluci zůstali v hlavě jako opaření. To se prolínalo celým zápasem. Mnozí byli úplně bez sebevědomí. S některými hráči si musím promluvit, bylo to šílené! My jsme nestříleli ani jeden trestný hod! Když dostaneme šňůru 33-0, to se nikomu nehraje dobře. V Nymburce se opravdu dobře nehraje, domácí jsou prostě někde jinde než my. V prvním poločase jsme nebyli schopni se vůbec prosadit v útoku. Stamenkovič, to je prostě půlka výkonu našeho týmu.“

Pavol Lošonský (power forward Královští sokoli): „Zápas se nám vůbec nevydařil. Hráli jsme bez našeho mozku Stamenkoviče a tělo bez mozku nemůže fungovat správně. Snažili jsme se trochu o odpor, ale moc vidět to nebylo. V každém porovnání byli domácí lepší. Nymburk vyhrál zápas už v prvním poločase, kdy nás nenechal dýchat, a měli jsme vůbec problém přejít přes půlící čáru. My se musíme soustředit na zápasy, které jsou pro nás reálné, které můžeme vyhrát. Do druhého poločasu jsme si dali alespoň nějaký cíl. Chtěli jsme, aby nám Nymburk nedal stovku, ale to se nepodařilo. Měli jsme i nějaké úkoly v obraně i útoku, ale ty se nám velice těžko plnili proti tak skvělému týmu, jako je Nymburk v momentální formě. Bylo velice náročné najít v sobě nějakou motivaci do druhého poločasu. Jsem rád, že se nám ve druhé dvacetiminutovce útok trochu rozběhl a místy i v obraně jsme dokázali soupeře dobře vykrýt.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „I když jsme vyhráli tak velkým bodovým rozdílem, stále by bylo co zlepšovat. V takovém zápase, kdy v první polovině vedete o čtyřicet, je těžké se soustředit. Na soupeři nebyla vidět skoro žádná snaha a to mrzí nejen mě, ale i ostatní spoluhráče. Hrát proti soupeři, který nemá snahu s námi soutěžit, není dobré a je to škoda. Před středečním zápasem proti Dijonu by nám více prospělo, kdyby soupeř více vzdoroval, a my si mohli vyzkoušet nějaké akce připravené na Ligu mistrů. I když to byl můj sedmistý zápas, užil jsem si ho jako každý jiný. Každé utkání si snažím užít a najít v něm pozitivum. Věřím, že když mi bude držet zdraví, tak bych mohl zaútočit v počtu zápasů i na Radka Nečase.“

• zvedající se křídlo Barač

Absence Nymburka: guard Šafarčík (chodidlo)

Absence Hradce: guard Brožek (zranění)

První utkání sezony: 102-52

Už do svého 700. ligového zápasu vstoupí v duelu 17. kola nymburský veterán Petr Benda, před nímž jsou v rámci samostatné české ligy už jen Radek Nečas (903), David Machač (828), Ladislav Sokolovský (798), Marek Stuchlý (717) a Pavel Slezák (707).

Se soupeřem z Hradce by jeho tým, který v této sezoně už osmkrát překročil hranici 100 bodů, neměl mít vážnější problémy, neboť na východě Čech uspěl rozdílem 50 bodů. Sokoli nicméně před koncem roku stihli doma pokořit Ústí a jsou aktuálně na play-off pozici, což jim přidá novou motivaci.

Zajímavostí utkání bude jeho komentátor na TVCOM.cz, kterým bude nadále zraněný nymburský guard Petr Šafarčík.

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Hrajeme doma, tak uvidíme, jestli budeme hrát ještě lépe než v Hradci. Ale zároveň se budeme chtít připravit na Ligu mistrů, takže si asi budeme i něco zkoušet. Ale určitě nic nepodceníme. Sokoli teď porazili Ústí a vždy se pak lépe hraje, když má tým za sebou takové vítězství. Takže o to těžším protivníkem budou.“

Aleksander Sekulič (asistent ERA Basketball Nymburk): „Hosté určitě budou chtít předvést lepší výkon než v prvním vzájemném zápase. Mají dobrý a zkušený tým, což v této sezoně několikrát ukázali. My nesmíme nic podcenit a nemyslet na to, že nás čeká zápas Ligy mistrů. Musíme hrát tak, jak chceme, a snažit se dostat do našeho rytmu.“

Lukáš Rovenský (asistetnt Královští sokoli): „Tým Nymburka je silný jak na obranné, tak i na útočné polovině. Abychom Nymburk mohli potrápit, musíme se vyvarovat ztrát a zastavit Nymburku rychlý protiútok. Dále potřebujeme, aby se naši hráči z lavičky bodově prosadili.“