20.0

#1
8.0

Opava díky nabité lavičce krok od finále

Když dá jeden z ligových top skórerů Jakub Šiřina jen 6 bodů a celý základ se složí na 36, a přesto z toho vypadne pohodlné 19bodové play-off vítězství, znamená to, že Opava je těžce v pohodě. A po druhé semifinálové výhře nad Kolínem (87-68) má na dosah druhé finále za poslední tři dohrávané ligové ročníky.

Kouč Petr Czudek vyjmul z opavského základu svého prvního power forwarda Gniadka (nahrazen Zbránkem) a ten se mu - i podruhé v semifinále za ovací nejvěrnějších fanoušků - "odměnil" 18 body za první půli, v níž nabitá slezská lavička kosila (méně využívané) kolínské náhradníky 35 k nule a nakonec 51 body dotáhla tým ke druhému jasnému vítězství (střídající hostů se nakonec složili na 8 bodů).

Medvědi předvedli mnohem lepší start než v neděli, od začátku jim padaly trojky a mnohem lépe si hlídali obranný doskok. Nakonec vyhráli z druhých šancí (10-19 z útočných doskoků 13-18) i v trojkách (10-13), přičemž v obou disciplínách byli včera na hlavu poraženi. Už se také střelecky výrazněji ozval - byť jen v první půli - první rozehrávač Číž (13), jenže jako by to všechno Medvědy příliš vyčerpalo - po defenzivně nijak povedené první půli (50-41) jim do té druhé nezbylo dost sil a krátké střely i postupně vyklízený útočný doskok v úvodu třetí čtvrtiny naznačovaly, že k obratu se nepřiblíží ani druhý zápas série.

Tým navíc už po 26 minutách přišel o svého klíčového power forwarda Skinnera, který hrál zápas, jenž k jeho závěrečné reakci takřka nevyhnutelně směřoval. Už po třech minutách mu byl na útočném doskoku, kde byl od startu enormně aktivní, odpískán faul, kdy jen uhýbal odtlačujícímu soupeři. Pak se několikrát neprosadil při hře zády ke koši, aby už po 13 minutách přišel druhý faul.

A polovina třetí části Američana při unikání skore dorazila. Nejdřív si při hře zády ke koši nadměrně pomáhal rukou a nabral třetí faul. A vzápětí mu při běžném přetlačování na doskoku byl odpískán po pádu soupeře faul čtvrtý. Následoval protest a technická chyba znamenající konec v utkání.

Opava i tuto sekvenci využila k natažení náskoku až na 71-47, když prvních osm minut druhé půle ovládla 21-6. Do tohoto trháku přimíchala i čtyři trojky a ani si nevšimla, že ještě za pro Kolín hratelného stavu byl po dvou rychlých faulech stažen její muž první půle Gniadek.

I Kolín dosadil po nedělním fiasku do základu nová jména, když Jelínek s Pekárkem nahradili duo Machač - Novotný. A tlaku nepodléhající veterán Jelínek se do půle odvděčoval jak trefami z dálky, tak šikovnými zákroky v obraně. Jeho týmu se ale i přes popsaná zlepšení nedařilo příliš zastavovat vodopád slezské hry pod koš, kde hostům často chyběl větší důraz nebo včasnější výpomoc.

Naopak když jí někdy bylo příliš na perimetru, trestali to domácí z otevřených trojek. A to je zatím vedle vyrovnanosti týmu předností Opavy v sérii. Dokáže trestat skoro každou menší chybu a trhat z ní skore. A když se Medvědům podařilo zlepšit dva slabé segmenty hry, porazila je dalším, jímž byla tentokrát umná hra pod koš, odkud Opava vyhrála 34-14 (do půle 22-4), když celkově měla 25procentní náskok v úspěšnosti z dvojkoviště.

Kolínu, který si celý zápas ani trochu nepomohl rychlým přechodem do útoku, kvůli oněm malým chybám uniklo skore v závěru první (25-17 i přes jedinou ztrátu za první dějství) i druhé čtvrtky, kdy ze 44-41 během poslední minuty domácí utekli na 50-41, přičemž o jejich posledních 15 bodů této části se postaralo duo Gniadek - Kvapil.

Právě oba power forwardi vedli střelecké pole vítězů i v konečném účtování, když Gniadek zapsal 20 bodů za 21 minut a Kvapil 15 za 20 minut. Tucet přidal Slavík, po velkou část zápasu drtící v obraně Číže, a po deseti Zbránek s Jurečkou. Hosté měli jen dva dvojcifery v Jelínkovi (24, trojky 7/5) a Čížovi (13+8 asistencí). Domácím patřily vedle produkce zpod koše i body z brejků (10-1).

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Jsem rád, že vedeme dva nula. Hráči dnes vložili do utkání velkou energii a to se projevilo na průběhu a výsledku utkání. Všichni, kteří nastoupili odvedli výborný výkon. Hráči z lavička zaznamenali 51 bodů a to je výborné číslo. Jedeme do Kolína, kde jsme v této sezoně ještě nevyhráli, a tak se o to pokusíme na třetí pokus."

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): ”Dnes to byl týmový výkon s velkým nasazením. Kolín se trefoval z větších vzdáleností a výborně útočně doskakoval. My jsme byli lepší pod košem. Utkání vyhráli pivoti. Do Kolína jedeme s čistou hlavou. Kolín doma musí vyhrát, my můžeme.”

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Dnes byli domácí zase lepší. Nevstoupili jsme do utkání špatně, ale domácí nás nepustili do náskoku. Naopak v poločase jsme prohrávali o devět bodů a po třetí čtvrtce již bylo po utkání. Hodně nás srazilo vyfaulování Skinnera. Ve čtvrtek hrajeme doma a tam jsme silnější, zejména střelecky. Doufám, že sérii zdramatizujeme a neprohrajeme 0-3.”

Jiří Jelínek (pivot BC GEOSAN Kolín): ”Nám se dnes střelecky dařilo, alespoň to nebylo o třicet bodů. Opava je doma silná a lepší než my. Hráli jsme dnes mnohem lépe než včera, ale Opava také. V Kolíně jsme ale zase lepší my. Věřím, že stačíme zregenerovat a Opavu doma potrápíme.”

První zápas série: 86-61

Absence Opavy: guardi Klečka, Kurečka, forward Robenek (všichni zranění)

Po brutálně jednoznačném průběhu semifinálového Duelu 1 je zřejmé, že moment možného překvapení pro hosty z Kolína je pryč a před nimi se tak rýsuje ještě těžší zbytek série, než s jakou původně počítali.

Opava rozhodla stejnými zbraněmi jako poslední vzájemný zápas nadstavby - fyzickou, agresivní hrou i obranou a ohromným tlakem na útočném doskoku, jímž si utvořila úvodní 18bodový náskok, kterým de facto rozhodla. I kdyby měli Medvědi připravenou sebelepší taktiku, pokud se soupeři nevyrovnají v segmentu fyzičnosti, nebudou mít v sérii šanci.

Velkým plus Slezanů byla i efektivita využívání útočných doskoků. Ač početně v nich byl lepší Kolín (16-20), na body z druhých šancí domácí dominovali 25-10, a to byla příliš velká díra na hratelný zápas, který byl stažením opor Kolína ukončen prakticky už v polovině třetí čtvrtiny.

Hosté budou potřebovat obranný doskok organizovat ve všech pěti mužích, neboť Opava (pár let zpátky nejslabší tým ligy na doskoku, ale nyní jednička na útočném doskoku) chodí za svými střelami nejméně ve třech mužích, a to už je velká síla, které musí Medvědi čelit v maximálním počtu hráčů.

Slezané navíc dokázali dokonale pokrýt klíčovou oporu soupeře, rozehrávače a MVP sezony Číže, který skončil bez bodu a jen s jednou asistencí, když se neujala ani jedna z jeho pěti trojek, a nedostal se ani k jedné šestce. Ač se jej domácí snaží důsledným přebíráním a výpomocemi od zakončení i tvorby hry maximálně odřezávat, na stole je i otázka, zda jej zdravotní limit, kvůli němuž vynechal třetí zápas čtvrtfinále, neomezuje ve hře. Číž navíc hraje se zraněným prstem své střelecké ruky, to jej však při střelbě podle jeho vyjádření netrápí.

I když v některých minulých zápasech včetně play-off se bez jeho bodů tým dokázal obejít, semifinále už je scénou, kde se z absence produkce lídra nejde vylhat tak snadno. Kolínu navíc chyběla jeho obvyklá porce trojek, když první dosáhl až po 16 minutách hry.

Dnešní druhý duel začíná před kamerami ČT Sport už v 15:15 a díky omezenému počtu fanoušků, povolených hygienou na semifinálové kolo ligy, bude mít stejně jako včera zajímavou kulisu.