15

#33
23.0

Direkt Dunanse, dvě vyloučení a Kolín na dosah postupu

Pochyboval-li někdo o tom, zda už začalo play-off, po druhém dni vyřazovacích bojů už nemůže. Momenty jako tenhle se totiž v dlouhodobé části soutěže obvykle nepřihodí. Až o patro či dvě vyšší intenzita bojů o všechno přináší ty nejvypjatější okamžiky, ty, na které se nezapomíná ani po letech - v dobrém i ve zlém.

Hned první televizní bitva play-off NBL 2021 ovšem v závěru první půle vygenerovala akci, která překvapila i nejnetečnějšího diváka u chytrých obrazovek. Na pohled nenápadná srážka u postranní čáry uvolňujícího se Medvěda Pekárka s bránícím pardubickým Dunansem pokračovala tak, že americký hráč hostů zůstal ležet na podlaze. Hrálo se však dál a do té doby autor už 21 bodů Pekárek z druhého křídla vystřelil. Minul a po útočném doskoku a získaném faulu domácího rozehrávače Torreborreho byla hra přerušena.

To už Thomas Dunans vstal, přiblížil se k Davidu Pekárkovi a pravačkou jej udeřil do tváře. Kolínské křídlo neočekávanou ránu ustálo na nohou a situace už dál neeskalovala, nicméně v tu chvíli na lavičce oddychující lídr domácích Číž na dva kroky vykročil do hřiště. Byl sice okamžitě stažen týmem zpět, ale po kontrole na videu jeho prohřešek arbitrům neunikl, a tak podle pravidel musel být vyloučen - stejně jako Dunans - i on.

Oba celky v ten moment, za stavu 48-46, přišly o stěžejního hráče. V daném zápase ale tato situace víc musela bolet hosty. Číž se zraněným prstem pravé ruky opět vynechával střelbu a soustředil se tak zejména na tvorbu pro spoluhráče, jenže tým i bez produkce jednoho z top skórerů sezony zvládl dát 103 bodů.

Pětadvacetibodový top snajpr hostů z prvního utkání Dunans byl však pro Beksu opět zásadní - v době své osudové rány byl druhým střelcem týmu s 9 body a 4 asistencemi, vázal na sebe obranu a i přes erupci jím stráženého Pekárka byl platný i na doskoku a zákroky na obranné polovině. Při trvající limitované produkci Burnetta, dlouho malé viditelnosti Vyorala i téměř nevyužití dlouhánů Heřmana se Slaninou byl Dunans příliš důležitý na to, aby jej tým v současné situaci mohl postrádat.

Beksa v první půli i podruhé dokázala s domácími nejen držet krok, ale i vést. Vyrovnala se jim z trojek (do půle 6-6), na útočném doskoku (7-7) a brzdil ji jen větší počet ztrát (5-10). A když se nemusela bát střelby Číže a ze zbytku základní pětky jí do půle hrozil jen Skinner, zdálo se, že její cesta za vyrovnáním série by nemusela být nemožná.

Jenže když tentokrát ztratil domácí stratég Sodoma nervy s opět v úvodu nesoustředěným guardem Wallacem už po pár minutách, dlouhoruký náhradník Pekárek ukázal, jak moc jako letošní last minute posila může být týmu užitečný. Chytil se trojkami, z nájezdů i brejků a do půle za 15 minut vystřihl všech svých 23 bodů. Kolínu tak pomohl vyhrát poločas 54-52, a i když se po změně stran už neprosadil, tam, kde ho Medvědi potřebovali, řádně přiložil ruku k dílu.

Pro Pardubice představoval při potížích s dlouhými muži, jež je nutily hrát v malých sestavách, závažný problém druhý faul centrálního pivota Švrdlíka už po šesti minutách. S touto zátěží však hrál na riziko i dál, stejně jako ve druhé půli po čtvrtém faulu, protože tým za něj a jeho produkci neměl alternaci.

Ve třetím dějství pak Beksa, které na rozdíl od neděle (v poločase) došly brejkové body už po první čtvrtině, zažila nemile deja vu, když Kolín její ztráty opět trestal brejky a zasypal ji smrští 4 trojek, z nichž tři měly podpis křídla Novotného, jenž se nebál i odvážných nájezdů a 14 body v této sekvenci pomohl vystřelit GEOSAN k úniku na 82-65 - s už 4 fauly Švrdlíka.

Jenže právě tady domácím zcela zvlhl prach, tým JIP se po dvou trojkách dostal na devět a ve čtvrté části ještě Medvědy notně potrápil zónou. Za stavu 84-79 ale pro domácí životodárnou trojku trefil opět Novotný, Jelínek pak zahrál zkušeně zády, aby po jeho šťastně zachráněném míči v útoku Skinner posadil do obruče druhou trojku v řadě a Kolín tak odvrátil mocný nápor pardubických guardů, mezi nimiž se až tady výrazněji probudil reprezentant Vyoral. Pro tým už ale příliš pozdě.

Vítěze při druhé výhře v sérii (103-95) vedle Pekárka (23 za 23 minut, trojky 7/4) s Novotným (20, trojky 7/5) sytili i Skinner (19+11 doskoků a 6 zisků), Jelínek (12) a Wallace (10). Za Beksu korigovali Vyoral (22+7f+, TH 13/10), Potoček (16, trojky 5/4), Michal Svoboda (14), Švrdlík (12) a Burnett (11+9 doskoků). Domácí soupeře mírně přetlačili z trojek (30/13 - 25/11), zpod koše (44-38) a ve ztrátách (11-15).

Vzhledem k předpokládané absenci Dunanse ve třetím utkání bude Beksu na domácím kurtu ve třetím duelu čekat velmi nesnadné odvracení konce sezony.

David Pekárek (křídlo BC GEOSAN Kolín): ”Hráli jsme akci, já postavil clonu na vlastního hráče a neúmyslně jsem Dunanse asi trefil, ale určitě to nebylo nic nesportovního. To, co pak udělal Dunans, to bylo to poslední, co jsem očekával. Byl jsem v šoku, vůbec jsem nečekal, že by se něco takového mohlo stát. Pro nás to dopadlo, řekl bych, ještě hůř – vyloučením Adama Číže, který vstoupil na palubovku. Nakonec jsme zápas zvládli a tohle musíme hodit za hlavu.”

Radek Nečas (sportovní ředitel BK JIP Pardubice): ”Neviděl jsem začátek, kdy došlo ke kontaktu ze strany Davida Pekárka, poté jsem viděl až konec a k tomuhle se tím pádem nemůžu vyjadřovat. Nevíme, co za verdikt bude následovat, ale s verdiktem, který komise vyřkne, musíme souhlasit. Vyhrocené souboje k play-off patří. My jsme celý druhý poločas tahali za kratší konec a zápas jsme nedokázali převrátit na naši stranu.”

Výsledek Zápasu 1: 92-87

První duel série ukázal, že může být ještě velmi zajímavá. Po úvodním díle je tou nejdůležitější otázkou, v jakém zdravotním stavu je klíčový rozehrávač a celou sezonu nepostradatelný tahoun Kolína Adam Číž. Toho zranění v horní polovině těla podle všeho limituje tak, že mu neumožňuje kvalitní střelbu (v Utkání 1 5 střel a 6 bodů za 37 minut).

Napoprvé se z absence jeho obvykle velké bodové nůše Medvědi ”vylhali” famózně (92 body), když Číž kolegy zásobil (i přes pro něj netypických 5 (většinou) přihrávkových ztrát) hned 12 asistencemi. Otázkou je, zda to tak může fungovat celou sérii, nicméně po posílení rotace tým může spoléhat na větší paletu zakončovatelů, mezi něž se zásadně přidal Pekárek. Navíc nikdo neví, čeho by byl při větším zapojení schopen nový playmaker Torreborre, který se dost vyzná i v obranné práci.

Nakonec kompletní Beksa na úvod propásla šanci na mnohem větší drama. Neudržela však své nasazené tempo, aktivitu a poměrně přísnou obranu i kvalitní doskok, a když dvě minuty do poločasu za vedení o 10 fatálně polevila, dala soupeři možnost, který ji na přelomu poločasů šňůrou 16-0 beze zbytku využil.

Kolín po změně stran zásadně zvedl svou aktivitu, místo velmi rozvážného přechodu do útoku létal do trojkami zakončovaných brejků a Petráš a spol. začali hosty drtit i na útočném doskoku. Opět se tak ukázalo, že Medvědům nejde dát absolutně žádný prostor v žádné sekvenci utkání, neboť jej dokážou využít k velkým bodovým erupcím.

Bylo nicméně znát, že i řada mužů Beksy není zdravotně plně fit. Power forward Slanina se zapojil poprvé po delší době, poslední zápasy absentující Burnett v první půli míjel i zakončení z nájezdů a 10 body v řadě se chytil až v závěru třetí čtvrtiny, čímž ale také jeho aktivita skončila. Absolutorium zřejmě zaslouží guard Dunans, který se velkou část sezony potýká se zdravotními limity a zjevně nemůže podnikat všechny své eskamotérské vzdušné kousky, přesto neúnavným nájezdničením shromáždil 25 bodů z jen 12 střel z pole.

Beksa celkově prohrála doskok, který tak musí do druhého utkání zvednout, a podívat se musí i na svůj návrat do obrany, který v rozhodné třetí čtvrtině nebyl vůbec dobrý. A v obraně posupného útoku musí po výpomocích zejména na Skinnera ještě lépe rotovat ke střelcům. Sama pak potřebuje vydržet běhat do protiútoků celý zápas a ne jen první poločas. Včera z brejků do půle dosáhla 19 bodů, ale pak už jen 4, což ovšem zapříčinila i mnohem lepší péče o míč soupeře (ve druhé půli jen 3 ztráty).

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín): ”První poločas prvního utkání nebyl podle našich představ, ale do druhého jsme vlítli s jinou energií, trefovali jsme střely a jsme rádi za první bod. Není ale čas na slavení, musíme zregenerovat a dnes na to jít znovu.”

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): ”Musíme hrát aktivně, ne se koukat na to, jak Kolín střílí volné trojky. Jednoznačně potřebujeme zlepšit i práci na doskoku a také hrát rychleji, protože v neděli jsme v rozhodujících chvílích akceptovali pomalejší tempo Kolína.”

Petr Heřman (power forward BK JIP Pardubice): ”Bohužel, s obranou z prvního utkání nemůžeme vyhrát zápas play-off. Podíváme se na video, kde jsme hořeli nejvíc, hlavně se budeme snažit eliminovat chyby v obraně. Nesmíme se první porážkou nechat srazit, naopak je potřeba přijít maximálně koncentrovaní na druhé utkání a jít si pro výhru.”