31.0
#1
30.0

Slezané snadno získali jistotu druhé pozice

Tak snadnou práci Slezané v tak stěžejním duelu nemohli čekat. Nejenže doma v očekávané rozhodné bitvě o druhé místo po nadstavbě Kolín jednoznačně sfoukli, ale triumfem o 22 bodů (101-79) překlopili na svou stranu i skore vzájemných zápasů, čímž soupeři sebrali i teoretickou šanci ještě v posledním zápase nadstavby druhé místo Opavě vyrvat. Třetí Kolín tak nyní ví, že jej čeká čtvrtfinále s šestými Pardubicemi.

V utkání bylo od začátku znát, že domácí mají s podobným typem zápasů o všechno bohaté zkušenosti, naopak většina Medvědů takto ostrých bitev charakteru klíčových utkání play-off nemá ani zdaleka tolik odehráno. Až si v poločase musel rozezlený kapitán hostů Adam Číž do televizní kamery postěžovat, že jeho celek vystupuje, jako by byl na výletě.

V nasazení obou celků byl skutečně zřetelný rozdíl. Zatímco Opava (bez Klečky a Bukovjana) od prvních minut na hosty tlačila celoplošným presinkem a nedávala jim vůbec prostor ke střelbě, Medvědi nechávali soupeři otevřené trojky i snadné nájezdy pod koš. Za pár minut tak domácí vedli 20-9.

Tady ještě do půle jediný nebezpečný Medvěd Číž prakticky sám krvácení hostů zastavil a po využití několika zaváhání domácích vedl Kolín 13 body za srovnáním na 24-24 po úvodních 10 minutách, kdy už po dvou faulech měli domácí Šiřina, Petr Bohačík a Zbránek. Ten nakonec stejně jako snajpr Jurečka i přes zdravotní limity v dresu Opavy nastoupil.

Ve druhém dějství už ale nový nápor Slezanů, útočících zpod koše i z brejků (do půle na body z nich 11-0) po naivních ztrátách soupeře, odskočili na 49-35, což už byl fatální rozdíl, neboť po změně stran hosté již nenalezli síly, ani schopnosti na větší odpor.

Opavskými tahouny byli Gniadek (24+7 asistencí, trojky 10/5), Šiřina (23+6 asistencí, trojky 7/4), Bohačík (14+9 doskoků), Kouřil (14+8 asistencí)

a Švandrlík (10). Za GEOSAN kontrovali Číž (24, trojky 8/4), Skinner (18+9 doskoků), Novotný (12) a Wallace (11). Méně ztrátovým domácím (10-15) patřily trojky (35/16 - 35/12), dané šestky (17-9) i body zpod koše (36-26), navíc při poměru útočných doskoků 9-15 byli lepší z druhých šancí (16-7).

Petr Czudek (trenér BK Opava):
”Jsem rád za vítězství a jeho výši, čímž jsme potvrdili druhé místo v tabulce po nadstavbě. Dnes jsme předvedli zodpovědný výkon. Všichni hráči, kteří  nastoupili do utkání si odvedli své a mohu být s jejich výkony spokojen. Už to mělo nádech play-off.”

Jan Švandrlík (forward BK Opava): ”Dnes jsme splnili na hřišti to, co jsme řekli v šatně před utkáním. Nenechali jsme Kolín hrát jejich pohodový basket. Byli jsme agresivnější jak v útoku, tak v obraně. Sice se nám , zejména v první půli, nedařilo ubránit Adama Číže, ale naštěstí se nikdo z jeho spoluhráčů moc neprosazoval a to rozhodlo.”

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Dnes byli domácí ve všech činnostech lepší. Markantní je rozdíl v asistencích, kde domácí zaznamenali 25 proti našim 14. Rovněž střelecká úspěšnost hovoří jednoznačně pro domácí.”

David Pekárek (křídlo BC GEOSAN Kolín): ”Nehodnotí se mi utkání dobře, protože jsme na opavské půdě moc neukázali. Domácí nás přestříleli, naše obrana byla špatná. Kolektivní výkon vypadá jinak.”

Vzájemné zápasy v této sezoně: 82-72, 80-93, 68-85

Absence Opavy: guardi Klečka a Kurečka, forward Robenek, rozehrávač Bukovjan (rameno), forward Zbránek (problémy se zády, start nejistý), křídlo Jurečka (problémy se stehenním svalem, start nejistý)

Ústřední duel celého sobotního programu, v němž se pod dohledem kamer ČT bude (spolu)rozhodovat v přímém souboji o druhém místě před play-off a tím i o domácí výhodě pro případné semifinále právě mezi Opavou a Kolínem. Pokud zvítězí hosté, je o jejich druhém místě jasno už před posledním zápasem obou celků, uspěje-li Opava, bude záležet na skore - výhrou o nejméně 20 bodů (o tolik je nyní lepší ve vzájemných utkáních Kolín, který by při shodném počtu bodů měl horší celkové sezonní skore, jež by tak hrálo ve prospěch Slezanů) by překlopila vzájemné zápasy na svou stranu a Medvědům by pak nepomohlo ani skolení Nymburka při souběžné porážce Opavy s USK. Jen pokud Slezané dnes zvítězí do 19 bodů, mohli by při porážce s USK a triumfu Kolína nad Nymburkem ještě o druhý post přijít.

Proti Kolínu sice mají dnes výhodu domácího kurtu, ale jinak jsou vzhledem k daným i hrozícím absencím ve značné nevýhodě. Rozšířená kolínská rotace přenesla nyní už nejméně třetinu bodů na svou lavičku, a pokud se jí budou opět dařit trojky a útočný doskok, bude to mít Opava zatraceně těžké. Právě tyto dvě disciplíny včetně využívání druhých šancí budou v utkání rozhodovat. A u hostů bude navíc důležité, zda se po karanténě konečně rozohní i šéfdirigent Číž.

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Utkání rozhodne o tom, kdo bude na druhém místě po nadstavbě. Kolín hraje velice chytrý basketbal bez chyb, podpořený úspěšnou střelbou ze střední a větší vzdálenosti. Budeme se snažit zahušťovat obranu a utkání na domácí palubovce zvládnout.”

Juraj Páleník (křídlo BK Opava): ”Hra Kolína je v letošním roce velmi úspěšná. Hráči si navzájem vyhoví. Klíčem k našemu úspěchu bude to, abychom si nenechali vnutit soupeřovo tempo a naopak převzali taktovku my.”

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”Čeká nás veledůležité utkání, všichni jsme si toho vědomi a já věřím, že jsme velmi dobře připraveni. Již první utkání na opavské palubovce v základní části jsme neodehráli špatně, teď jedeme do Opavy poprat se o 2. místo, které by nám mohlo výrazně pomoci při play-off!”