12.0

#1
5.0

Medvědi se probrali ze spánku. Nakonec utrojkovali Beksu

Jeden z bývalých MVP měsíc NBL Devante Wallace odehrál první půli úvodního čtvrtfinále, jako by mu neřekli, že už jde o play-off. Jeho výkon byl vlažný až mdlý, v čemž však z týmu ”nejel” sám. Medvědi tak museli hromadně děkovat za ještě velmi přijatelné poločasové skore 40-43.

Stěny suterénní domácí šatny kolínského stánku si toho pak musely během přestávky vyslechnout skutečně mnoho, což bylo jednoznačně nejvíc poznat na vypálení z bloků amerického guarda do třetí čtvrtiny.

Dvěma trojkami a celkem 8 body Wallace bleskově překlopil skore na kolínskou stranu (49-43) a v součtu s posledními dvěma minutami první půle tak natáhl šňůru týmu až na 16-0. Tam ještě timeout Beksy první krvácení zastavil, jenže Medvědy už nešlo zastavit. Ze svých klasických rohových trojek, z nichž zátkoval brejky, se chytil Novotný, hosté se - zklamaní po neúspěšně zakončovaných útocích - přestávali včas vracet, jejich lídr Vyoral se dvakrát marně dožadoval faulu ve velmi fyzicky tísněném nájezdu a Wallace už po sedmi minutách završil svou 15bodovou čtvrtinu, přičemž za stavu 70-55 (s 6 trojkami a nulou ztrát domácích ve 3. části) měli hosté po sedmi minutách druhé půle vybrané dva ze tří timeoutů.

A to za Medvědy vlastně vůbec nezakončoval ústřední dirigent Číž, který se převtělil - ať už z jakýchkoli důvodů - takřka výhradně do role režiséra.

V nouzi se ale Pardubicím probudil Burnett, který zjevně není ve své obvyklé herní a fyzické formě, a 10 body v řadě Beksu přiblížil na 73-65 po 30 minutách. A čtvrtá čtvrtina se pak proměnila v pravou válku o každý koš. Beksa se pokoušela přibližovat na nejtěsnější distanc, ale domácí s ve druhé půli vylepšeným útočným doskokem i nalezenou formou svých střelců dokázali odpovídat a udržovat díky čtyřem trojkám vedení mezi 6 až 10 body. Tři minuty do konce si udělal 4. faul Číž a za stavu 90-82 minul dvě veledůležité šestky pardubický Burnett. Jeho tým, hrající v koncovce se čtyřmi malými hráči, však poté z dopichu Dunanse a trojkou Vyorala po už páté ztrátě Číže snížil 39 sekund do konce na 90-87.

V kritickém útoku Kolína vzápětí Číž minul trojku, ale domácí Hráč utkání Skinner doskočil a Číž z šestek pojistil výhru 92-87.

GEOSAN tak vyhrál zápas, který přitom mohl ztratit už v první půli, kde jej nakonec kompletní hosté většinu času předčili vloženou energií a aktivitou. Především bylo znát jejich 19 bodů z protiútoků, do nichž jim domácí dlouho ”neomylně” nabíjeli ledabylými (většinou) přihrávkovými ztrátami (do půle 9). Beksu, jež do poločasu vedla na body zpod koše 18-30 a přežila i svou obloukovou marnost (10/1), tu drželo trio Dunans (12), Vyoral (10), Švrdlík (9), jež se nezlobilo, že Medvědi trefili svou první trojku až po 11 minutách.

Beska byla totiž dlouho důsledná v krytí a přebírání Číže (velkou část zápasu jej naháněl jako dvorní strážce Michal Svoboda, který tak obětoval i svou střeleckou aktivitu) a v neposkytování otevřených střel. To jí nemohlo vydržet věčně, přesto i díky bodům z útočných doskoků vytáhla v závěru 2. čtvrtiny náskok až na 33-43. Pak ale nedokázala soupeře dusit déle a kdo jiný než Skinner z útočného doskoku a vychytralým získáním faulu při trojkovém pokusu Kolínu zachránil poločasovou koncovku.

V utkání nakonec dosáhl velkého double doublu (21+18 doskoků a 6 asistencí), následoval jej Novotný (20, trojky 11/6) a dále i Wallace (15) a Pekárek (11). Číž končil na 6 bodech a 12 asistencích. Za hosty zářil neúnavný nájezdník Dunans (25, jeho start byl přitom nejistý), vidět byli i Švrdlík (20), Vyoral (17+6 asistencí) a Burnett (10). Kolín rozhodl z trojek (34/13 - 26/7) a na doskoku (45-37, v útoku 17-14, body z druhých šancí 16-15). Hostům patřily body z brejků (16-23), navíc méně ztráceli (12-7).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Máme za sebou první čtvrtfinále – určitě to nebylo lehké, ale to jsme ani nepředpokládali. Myslím, že jsme se zlepšili v druhém poločase a to je vlastně důvod toho, že jsme vyhráli. Padly nám tam střely a myslím, že nikdo nemůže říkat, že to byla náhoda, protože takhle hrajeme celou sezonu. Díky zlepšené hře ve druhém poločase jsme udělali první krok, spíše krůček a zítra ve 20:15 opět tady a věřím, že opět vítězně.”

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín): ”Dneska jsme nezačali vůbec dobře. První poločas nebyl podle našich představ, ale do druhého jsme vlítli s jinou energií, trefovali jsme střely a jsme rádi, že máme první bod. Není ale čas na slavení, musíme zregenerovat a zítra znovu.”

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): ”Měli jsme dobrý vstup do zápasu. Ačkoli Kolín vyhrál první čtvrtinu, tak myslím, že jsme hráli podle plánu. Vygradovalo to v 18. minutě, kdy jsme šli na plus 10, tam jsme se asi uspokojili, protože Kolín měl 16 bodovou šňůru, kdy to otočil a už nám vedení nevrátil zpátky. Jen jsme koukali na to, jak se mu daří z dálky. Vzdor na konci – neříkám, že neměl význam, ale už to bylo daleko a nezbývá nám než poblahopřát, že se zase tolikrát trefili, a doufat, že se nám zítra podaří uspět.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): ”Myslím, že zápas rozhodl vstup do třetí čtvrtiny, který se hostům velmi povedl, trefili asi 5 střel z dálky, na což jsme bohužel dokázali zareagovat až někdy v polovině čtvrté čtvrtiny, kdy jsme se přitáhli zpátky na hratelný rozdíl. To už ale bylo pozdě, sice jsme bojovali, snažili jsme se to dotáhnout, ale náš nedůraz na obranném doskoku rozhodl, že si výhru odnáší Kolín.”

Vzájemné zápasy v této sezoně NBL: 86-68, 82-90, 95-89, 66-70, v ČP: 86-82

Absence Pardubic: power forward Slanina (zranění, start nejistý), guard Dunans (zranění, start nejistý), forward Výcha (start nejistý)

Po devíti letech mohou kolínští Medvědi zopakovat historii, jen v trochu pozměněných kulisách. Zatímco v roce 2012, kdy zapsali své dosud jediné semifinále v NBL a tím i historický bronz, šli do čtvrtfinále s Pardubicemi z horší pozice, nyní do série s šestou Beksou vstupují jako třetí tým dlouhodobé části, jejž zřejmě jen druhá covidová karanténa odstavila od druhé pozice. Třetí místo je ale i tak maximem klubu za 14 sezon v NBL, stejně jako únorové stříbro z Českého poháru. Kompletní Medvědi se ale s tímhle nechtějí spokojit, protože letos cítí šanci na epochální úspěch.

V cestě za ním ovšem bude Beksa tvrdým oříškem, byť sérii nezačíná v dokonalém stavu. Nadále jí hrozí absence důležitých hráčů jak na perimetru, tak pod košem, což pro ni před bitvami s naopak rozšířenou kostrou Kolína není dobrá zpráva. Power forward Slanina týmu chybí už od 8. dubna, guard Dunans od 14. dubna. Zpět už naopak jsou klíčoví bodoví přispěvatelé Burnett s Vyoralem.

Právě souboj reprezentačního rozehrávače Vyorala s Medvědem Čížem bude jedním z určujících faktorů série. Vyoral podává stabilní výkony, byť od vánočního období jej částečně limitují zdravotní obtíže. Na Čížovi se pak ve velkém podepsaly následky přestátého covidu, když v prvních čtyřech utkáních po návratu třikrát střílel jen jednociferně, a jeho trojková bilance byla v souhrnu 30/3. Ve svém dosud posledním vystoupení v Opavě už se ale vyšvihl na 24 bodů se 4 trojkami a jeho nástup do čtvrtfinále tak bude ostře sledován.

V prvním utkání bude velkým faktorem i trojková potence Medvědů, jež po karanténě kolísá, a také doskok obou celků, stejně jako efektivita kolínské zóny, jež v utkání při nevyrovnané trojkové formě Beksy zřejmě také bude mít své místo.

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”Nadstavbová skupina A1 je za námi, podařilo se nám udržet se na 3. místě a teď nás čekají ty nejdůležitější zápasy. Play-off je nová soutěž a my očekáváme opravdovou bitvu, na kterou se však již delší dobu připravujeme a věřím, že dokážeme Pardubice zaskočit, v sérii zvítězit a postoupit do semifinále Kooperativa NBL.”

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): ”Na přípravu na začátek série jsme měli dostatek času. Hlavní úkol byl doléčit všechny šrámy a drobná zranění. Postupně se všichni ”lazaři” vracejí do tréninku a v neděli budeme připraveni! Nejdůležitějším faktorem bude tempo utkání. Pokud dovolíme domácím hrát si svoje, tak to budeme mít o dost složitější. Musíme hrát agresivně, rychle a nenechat domácím centimetr místa na doskoku. Všichni vědí, o co se hraje, všichni vědí, jakým systémem se nakonec hraje, řešíme jak sérii, tak každé utkání zvlášť. Do Kolína jedeme vítězit, ne se snažit.”

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): ”Ačkoli jdeme do série z 6. místa, nemyslím si, že je Kolín favorit, protože všechny zápasy v průběhu sezony jsme s ním hráli vyrovnaně. Naši hru musíme opřít o dobrou obranu, která v play-off rozhoduje o tom, jestli je tým úspěšný, nebo neúspěšný. Když budeme dobře bránit, tak budeme mít i nějaké rychlé protiútoky, dáme nějaké snazší koše a celkově se nám bude hrát mnohem lépe.”