6.0

#1
7.0

Opava se 16 trojkami prostřílela do finále!

Opavský forward Filip Zbránek po zranění kotníku ve druhém díle semifinále neměl podle oznámení klubu nastoupit do zápasů 3, 4, ani 5. V Kolíně tomu tak vyjma devíti minut ve třetím utkání i bylo. Po odpočinku v pátečním duelu byl ale dnes v mnoha ohledech klíčový muž týmu nasazen do akce, protože zranění - nezranění, sezona byla na hraně. A Zbránek nezklamal. Třinácti body a deseti doskoky za 22 minut doručil jeden ze tří největších příspěvků skvadry Petra Czudka a zásadně tak v rozhodující páté bitvě s Medvědy pomohl posunout Opavu do druhého finále Kooperativa NBL za poslední tři dokončené sezony.

Opavanům po domácím triumfu 88-72 v opět dunící hale spadl velký kámen ze srdce. Vzhledem k tomu, že se na podzim chtějí pokusit o druhou účast v Lize mistrů FIBA, kde by česká liga měla mít i jednu místenku do kvalifikace (vítěz NBL má právo na základní skupinu), potřeboval tým nutně skončit (alespoň) na druhém místě, což zaručuje jen účast ve finálové sérii. Tu nyní Slezané mají zajištěnou a čeká v ní tradiční soupeř - ERA Basketball Nymburk.

Hrát se bude na dvě výhry a začíná se tuto sobotu v Nymburce. Kolín rozehraje jen dvojzápasovou sérii o bronz (počítat se bude celkový rozdíl ve skore) proti Brnu už v pátek.

Páté televizní semifinále otevřela vyrovnaná úvodní čtvrtina, v níž kolínští hosté za žádnou cenu nechtěli připustit brzký propad ve skore. A poučeni předchozím průběhem série se na své poměry dlouho omezovali v trojkách a maximálně škodili domácím hrou a nájezdy do koše, kde sbírali fauly. To částečně odnesl rychlými dvěma osobními chybami důležitý power forward Gniadek, který ale ve většině série nebyl tak výrazný jako během sezony a jeho absenci ve hře domácí tým dokázal unést.

Okamžitou produkci totiž Slezanům už v úvodu zajistil Zbránek a vedle něj kapitán Šiřina, který po vždy jen krátkých zastávkách v depu na dočerpání sil znovu a znovu vjížděl na hřiště, kde však jeho muži nestrádali, ani když zrovna chyběl.

A velkým důvodem toho byla letošní pozdní posila z Olomoucka Radovan Kouřil, který dokáže být úderný jak z trojek, tak ze svých kreativních nájezdů, a navíc umí dirigovat hru, na jejíž provedení byl řadu let v opavském angažmá zvyklý.

Opava od začátku vysílala víc mužů na útočný doskok, ale nebýt jednoho útočného pobytu se čtyřmi (nevyužitými) druhými šancemi, byl by jejich počet do půle vyrovnaný. Medvědi se nicméně k útočnému doskoku téměř nedokázali probít, i proto, že jejich dva hlavní sběrači Petráš se Skinnerem k němu nebyli pouštěni. Američan se navíc do půle vůbec neprosadil v útoku, a když se konečně rozjel, bylo už příliš pozdě. Bodově za očekáváním zůstala i dříve výraznější křídla Novotný s Wallacem (tomu navíc v obraně dělalo neřešitelné potíže bránění Šiřiny) a lídr Číž tak zůstal na velkou část útočné produkce sám. Navíc za sebe neměl tak jako protivník žádný režisérský duplikát. A aby kolínských potíží v klíčovém zápase sezony nebylo málo, týmu od počátku svazovala ruce nervozita na trestné linii, kde nakonec minul 10 z 21 trestných hodů.

Domácí se k prvnímu náznaku trháku dostali po dvou trojkách za stavu 28-20. Jenže hosté bleskově zakontrovali několika průniky pod koš a i díky trojce Číže následující po nesportovním faulu Gniadka otočili na 28-31.

Slezané se tu dočasně uchylovali k ukvapeným střelám, ale dvě trojky a celkem 10 bodů Kouřila s Kvapilem poté založilo na drtivý finiš první půle s obratem na 42-36, kdy hostům už značně vlhnul střelecký prach. Už tady Opavané vedli na trojky 7-3 a především dominovali jejich náhradníci (19-7).

Ve třetím dějství pak domácí zkopírovali dění z prvních dvou utkání, neboť opět v této fázi zápas rozhodli. I tentokrát vypadali, že hnáni bouřlivou kulisou (i přes limit jen 300 fanoušků) mají v nádrži více benzinu, a když i opory hostů začaly míjet zpod koše, a jejich guard Wallace nabral už čtvrtý faul, Opava z dalších útočných doskoků postupně přebírala vládu nad utkáním.

Snajpr Jurečka tu otevřel trojkovou střelnici a domácí ze stavu 52-46 unikli zejména díky čtyřem distančním projektilům na už rozhodných 66-47. A za vedení 68-50 po třech čtvrtinách měli na kontě již 12 trojek proti 5 hostů.

Za burácivého skandování ”Heja Opava!” se pak vtrhli do poslední čtvrtiny, v níž se ještě hosté pokusili o poslední trojkový odpor a postupně stáhli manko až na 76-67 čtyři minuty před koncem. Jenže ani domácím ještě zdaleka nevyprahlo trojkové zřídlo, dokázali oplácet stejnou mincí a opět nastavili skore do bezpečné distance.

Pod 16bodové vítězství se na opavské straně (bez Klečky) vedle Zbránka nejvíc podepsali Šiřina (21, trojky 9/4), Kouřil (16+6 asistencí, s +28 jasně nejlepší) a Jurečka (10). Za Kolín se víc prosadili jen Číž (21+7 asistencí a 7f+), Pekárek (17) a Jelínek (10). Opava byla lepší z trojek (39/16 - 32/11), v bodech laviček (41-11) i na doskoku (47-37).

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Uff, nebyla to lehká série. Kolín nás doma přehrával. Minulý týden jsme jeli do Kolína autobusem a vraceli jsme se domů ”ponorkou“. Tým ale ukázal charakter a chemii a jsem na něj pyšný. Dnes všichni hráči, kteří nastoupili, odvedli skvělý výkon proti zdatnému soupeři a potvrdili druhé místo, které jsme si vybojovali po základní části a nadstavbě. Teď nás čeká Nymburk a snad to nebude taková ”splachovačka”, jakou na mě dnes vymysleli hráči po utkání. (kouče při televizním rozhovoru tým řádně vysprchoval vodou z barelů - pozn.)”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): ”Dnes jsme potvrdili, že nám druhé místo náleží. Ve třetí čtvrtině jsme dokázali odskočit až na 19bodový náskok a bylo rozhodnuto. Kolín ve čtvrté čtvrtce dokázal snížit na devět bodů, ale víc jsme mu nedovolili. Teď si uděláme malou oslavu a v závěru týdne jdeme na Nymburk.”

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Gratuluji domácím k zaslouženému vítězství. My jsme se na Opavu připravovali, ale stejně nám dávala koše z pozic, o kterých jsme věděli, že přijdou. Byla to zajímavá série a my se nemáme za co stydět.”

Jiří Jelínek (pivot BC GEOSAN Kolín): ”Nehráli jsme špatně, ale Opava byla doma zase lepší. To kouzlo domácího prostředí dělá divy. Teď nás čeká boj o bronz, do kterého jdeme naplno. Úspěšnou sezonu bychom chtěli úspěšně zakončit.”

Předchozí zápasy série: 86-61, 87-68, 67-79, 84-108

Absence Opavy: guardi Klečka, Kurečka, forwardi Robenek, Zbránek (poraněný kotník z druhého utkání série)

Opavský veterán Petr Bohačík to po čtyřech víceméně jednoznačných duelech semifinále řekl jasně - důležitější než tahle série byl předposlední zápas nadstavby, kdy jsme si v domácím zápase s Kolínem vybojovali druhé místo před play-off. Centr Slezanů tím samozřejmě mířil k důležitosti domácího prostředí, jež bylo zatím pro oba celky stoprocentní výhodou.

Bude to však platit i v nevypočitatelné rozhodné bitvě o postup do finále, již dnes pohostí opavský ligový stánek? To už může posoudit každý z vás, spustí-li si ve 14:30 live přenos na ČT Sport na jednom ze svých chytrých zařízení. A budete-li v terénu, můžete věřit, že tahle data budou nejspíš velmi dobře utracená.

Očekávaná série nabrala ve dvou kolínských duelech velmi zajímavý obrat, neboť po dvou jasných záležitostech Slezanů na domácí půdě se jejich tým vůbec nemohl chytit střelecky na palubovce Kolína, který se po dvou nadšených výkonech vyhecoval k ještě k jedné cestě do Opavy.

Na domácí půdě neztrácel fyzicky a kondičně ve druhých poločasech, ve čtvrtém utkání mu nemálo pomohla i velmi citelná absence forwarda soupeře Zbránka a opavské ataky koše a útočného doskoku vždy dokázal unést, když navíc měl pokaždé širokou paletu nejméně pěti dvojciferných střelců.

Opava neuspěla i přesto, že do obou kolínských bitev vložila enormní úsilí na doskoku i v obraně. Medvědi ale veškerý presink a zdvojování i masivní útočné doskakování soupeře až na malé výjimky dokázali bravurně odrážet a bude na nich, zda se jim totéž podaří i v pátém zápase.

Slezané, kterým může i dnes chybět Filip Zbránek (při nahlášené absenci nakonec na 9 minut nastoupil do Utkání 3, den nato už ale zůstal jen v civilu), pak musí věřit, že doma se jim vrátí obvyklá trojková forma, jež tým zcela opustila venku (37/5 a 42/7). A doma budou samozřejmě spoléhat i na tři stovky hlasitých fanoušků, jež současná opatření umožní pustit do hlediště, aby vytvořili důstojnou kulisu velkého televizního mače.

Po něm se bude radovat buď domácí Opava ze druhého finále za poslední tři dokončené sezony, anebo vůbec poprvé za svých 14 sezon v NBL kolínský GEOSAN.

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Po dvou utkáních na domácí půdě jsme jeli do Kolína s odhodláním sérii ukončit. Domácí nás však vyvedli z omylu a v obou zápasech byli lepším týmem. Je teď na nás, abychom potvrdili v domácí hale druhé místo po dlouhodobé části a dokázali postoupit do finále.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): ”Musíme rychle zapomenout na nepovedená utkání v Kolíně a navázat na výkony z prvních dvou soubojů. Kolín je teď v euforii, my musíme zatnout zuby a dotáhnout  to do finále. Domácí prostředí nechť je našim šestým hráčem!”

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”Od začátku sezony jsme podceňováni, proto teď chceme všem dokázat, že i Kolín se může propracovat až do finále Kooperativa NBL a že 2. místo v Českém poháru nebyla jen náhoda a souhra okolností. Čeká nás zajisté velmi náročné utkání, ve kterém jsme ovšem připraveni odevzdat maximum, a já věřím, že nás všechny čeká velmi napínavá bitva!”