5.0
#8
4.0

Dvě velké absence vzaly Brnu šanci

Díra po dvou zraněných hráčích základní pětky byla příliš velká. A brněnský tým ji ve druhém duelu na nymburské palubovce neměl jak zamaskovat. Zranění reprezentačního pivota Puršl a prvního rozehrávače Půlpána, kteří museli už do půle odstoupit ve včerejším prvním zápase, tak hosty přišla velmi draho. Bez nich už jim ve zbytku úvodní bitvy chyběly zdroje na účinnější vzdor a v dnešním druhém duelu za 24 hodin už byli bez šance od samého začátku.

Po dvou trojkách nakopl Nymburk už za první dvě minuty vedení 9-0, navíc hosté inkasovali už za prvních deset minut 12 bodů z brejků, nabrali pět ztrát a tři jeho hráči také po dvou faulech. Domácí tak už tady házeli 10 trestných hodů a po nesportovním faulu brněnského Koziny to bylo za pět minut už 16-2. Pak při spíše náhodné hlušší sekvenci domácích ještě Blake stáhl manko na 17-10, jenže nymburský guard Harding vzápětí deseti body vedl nový nápor favorita a únikem na 31-10 už po 11 minutách ukončil jakoukoli zápletku.

Minuty hráčů byly na obou stranách rozprostřeny na celý kádr a Brno se ve zbytku utkání dokázalo v některých statistikách domácím přiblížit. Nejvíc svou šanci využil 20 body za 22 minut teenager Bálint. Blake za Brno přidal 12 bodů a Alanen deset.

Domácí (bez Kříže) ke druhé výhře v sérii (99-74) nejvíc poháněli Obasohan (22 a 10f+, TH 15/10), Harding (16), Hruban (12) a Palyza (11). Nymburk byl lepší v trojkách (13-8), bodech z brejků (31-21), šestkách (28/20 - 16/12) i ztrátách (17-22). Brňané tak i ve druhém utkání spáchali více než 20 ztrát.

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Celkem jsme kontrolovali utkání od úvodních minut. Podařilo se nám udržet koncentraci, přestože soupeř chtěl poslat zápas jiným směrem z pohledu fyzičnosti. Ale to je pro nás dobře, protože nás to drží v pozornosti a připravené.“

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Já zhodnotím utkání a ještě jednu věc, protože si myslím, že po 13 letech v lize si to mohu dovolit. Pokud Nymburk chce uspět v evropských pohárech, tak musí čekat, že se mu v Čechách někdo postaví čelem a bude s ním chtít bojovat a je jen otázka, jestli okolnosti tomu dovolí. Některé věci se mi prostě nelíbí. A tím nenarážím na rozhodčí. Ale hlavně na chování Retina Obasohana. Jestli je tohle nejlepší obránce ligy... Neustále padá, pořád je na zemi, má ”trashtalk” na naši lavičku. Čeští kluci mi říkali, že je to výborný kluk do šatny, to možná je, ale jak si vezme dres, tak se chová neúměrně tomu, jak je hodnocený jako nejlepší obránce ligy, protože ten jeho ”Hollywood” je smutný. A také mě mrzí, že reprezentant do 20 let František Rylich dnes nehraje ani minutu a reprezentant Petr Šafarčík hraje posledních osm minut. Je to smutné. Já jsem rád, že jsem vyhráli druhý poločas, protože první poločas nám tam nic nespadlo, tahali jsme nohy, byli jsme unavenější, ale do druhé půle jsme to zlepšili. Gratuluji Nymburku k výhře a snad se lidi zamyslí, kam kráčí český basket.“

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „My jsme splnili to, co jsme chtěli, a po prvních dvou zápasech je stav série 2-0. Ve srovnání s prvním zápasem jsme už od počátku chtěli zlepšit obranu. To se nám povedlo, soupeř nedal v prvním poločase tolik bodů. Myslím, že mu náš úvod vzal vítr z plachet. Pokud si na začátku uděláte náskok, utkání se odvíjí úplně jinak, než když to je do poločasu vyrovnané. Do druhého poločasu jsme chtěli nastoupit agresivněji než hosté, zase se odpíchnout od obrany. Na hřišti to trochu jiskřilo. Zápasy play-off jsou tvrdší než jiná utkání v lize, ale to k tomu patří.“

Richard Bálint (křídlo Basket Brno): „Chyběli nám dva hráči ze základní pětky a to bylo hodně znát, hlavně na doskoku a chyběly nám i body. Do třetího zápasu doma chceme jít s vůlí zvítězit a druhá půlka zápas nám ukázala, že na soupeře aspoň trochu máme a že s ním můžeme hrát. Těšíme se na třetí zápas. O emoce v těchto zápasech nebyla nouze, asi je to při kontaktu těchto dvou týmů normální.“

První zápas série: 85-64

Absence Nymburka: power forward Kříž (po operaci křížových vazů)

Absence Brna: otazník visí nad rozehrávačem Půlpánem a pivotem Puršlem, kteří kvůli zranění museli už v první půli Utkání 1 odstoupit

Rozmrzelí musí být po včerejším prvním semifinále Brňané. V Nymburce nastoupili na domácího favorita velmi zostra, jenže už po první čtvrtině přišli o prvního rozehrávače Půlpána i prvního pivota Puršla a ve druhé čtvrtině se fatálně propadli ve skore, načež 13bodové manko se později i přes dotahování ve třetí čtvrtině ukázalo jako příliš velké.

Brňané nyní musí věřit, že se obě opory podaří uschopnit, neboť jejich um i platnost v rotaci týmu by zásadně chyběly, o to víc, že při náročném způsobu hry bude druhý zápas za 24 hodin fyzicky a kondičně ještě těžší.

A hosté by bez fyzické hry neměli šanci. Díky ní včera uspěli i na doskoku, který byl v útoku i celkově poměrně vyrovnaný, stejně jako body z druhých šancí.

Při absenci dua P+P by hostům také chybělo 10 faulů na spotřebení, neboť tým včera nabral 25 osobních chyb, což není malý počet. Z toho počtu ale Nymburk získal jen 24 šestek, což při potenciálu celkem až 16 nestřeleckých faulů byla dílčí výhra Brna, již ještě umocnilo 11 nymburských minel.

Ligový šampion neměl na úvod závratnou střeleckou formu ani celkově (40 procent), ale při ještě o 7 procent slabší úspěšnosti Brna jej to zásadně nepoškodilo.

Hostům by se také hodilo ještě víc bodů z rychlého přechodu. 11 bodů v prvním utkání nebylo špatných, ale tým by potřeboval ještě víc. Základem ale bude mít i do druhé bitvy co nejúplnější sestavu.