6.0

#1
5.0

Třetí čtvrtina rozhodla o všem

O senzaci bojující SLUNETA předvedla doma v sezonní derniéře srdnatý výkon. I při absenci prvního pivota Rakočeviče vyhrála díky Haymondovi a několika trojkám první čtvrtku (25-23), v půli ztrácela jen šest bodů (47-41), ale po třech minutách třetí čtvrtiny už její akcie začaly rychle padat. Za posledních 7 minut tohoto dějství vsítila už jen 5 bodů, prohrála jej 9-23 a za stavu 50-70 po produkci nymburského tria Hruban, Palyza, Harding se již mohla loučit se sezonou, v níž končí na osmém místě.

Naopak tuzemský hegemon se po třetí výhře v sérii (69-93) mohl radovat z postupu do semifinále a především ze spousty času na přípravu na Final-8 Ligy mistrů.

K téměř vyrovnanému poločasu domácím pomohlo to, že měli stejné procento střelby, počet ztrát i bodů z druhých šancí jako soupeř, dokonce dali o trojku víc (5-4) a zpět je stáhlo až manko z protiútoků (3-14) a šestek (4-11).

Zejména třetí čtvrtina už však jejich kvalitní statistiky ponížila (domácí celkově z pole 36 procent) a rozevřely se nůžky v produkci zpod koše (celkově 18-42) i ve ztrátách (16-12). Na druhé straně poměr útočných doskoků 19-22 i bez Rakočeviče byl plusem pro SLUNETU.

Ta měla čtyři dvojciferné střelce v Haymondovi, Hanesovi (po 13), Autreym (11+7 doskoků a 6 asistencí) a Davidovi (10). Za hosty (bez Kříže) byli vidět Hruban (16), Harding (14), Dalton (13), Obasohan (12), Palyza (11) a Prewitt (10).

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): ”Jak už to v utkáních s Nymburkem bývá, ať odehrajete špatný, nebo dobrý zápas, většinou to nekončí vítězstvím. My ale dnes odehráli dobré utkání, kluci hráli s obrovskou energií. Ačkoli nám chyběl Gligorije Rakočevič, neprohráli jsme nijak výrazně na doskoku, což byl klíč k tomu, že v první půli jsme drželi se soupeřem krok. Já bych chtěl poděkovat hráčům i realizačnímu týmu a vedení za ty tři měsíce, které jsem tu mohl být, a doufám, že se budeme vídat i nadále.”

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí): ”Nepovedl se nám úvod, v prvních dvou minutách jsme zaostávali v útoku a především v obraně. Pak jsme ale zabrali a hráli mnohem lépe než v předchozích dvou zápasech. Více jsme běhali, pouštěli si míč a bojovali na doskoku, což bylo klíčové. Myslím, že aspoň do začátku druhé půle jsme hráli vyrovnané utkání a můžeme být se svým výkonem spokojení.“

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Ústí hrálo dobře, byla to pro nás výzva, což je dobře, byl to dobrý souboj. Když jsme zvýšili tempo a agresivitu, tak jsme se ujali vedení, ale myslím, že to byl dobrý basketbal pro všechny. Přeji trenérovi Šotnarovi hodně štěstí do další sezony, dle mého názoru si vede velmi dobře. Doufám, že se uvidíme příští sezonu.“

Petr Šafarčík (guard ERA Basketball Nymburk): ”My jsme dneska chtěli navázat na předchozí dvě utkání, kdy jsme dobře začali, dokázali jsme si vybudovat rozdílový náskok už do poločasu. To se nám dnes ale nepodařilo, Ústí začalo velmi dobře a zaslouží si pochvalu, protože první poločas nám hodně zatápělo, ale my jsme si srovnali nějaké detaily v poločase a pak ten nástup do druhé půle byl dobrý a rozhodující. Jak jsme utekli na dvacet bodů, tak šlo vidět i na domácích hráčích, že nemají moc síly na to vzdorovat. Jsem rád, že jsme si to takhle pohlídali a dokázali to dotáhnout.“

Výsledky série: 61-99, 82-105

Absence Nymburka: power forward Kříž (koleno)

S úmyslem navázat na drtivé první poločasy z domácích duelů míří ke třetímu dílu čtvrtfinále do Ústí nymburský favorit, pro nějž by jeho úspěšné zvládnutí znamenalo nejen postup do semifinále, ale i delší ligovou pauzu, neboť na začátku května tým čeká Final-8 Ligy mistrů v Nižném Novgorodu.

SLUNETA se doma bude cítit o něco komfortněji, přesto bude její pozice velice složitá. Tým musí taktickou hrou bez ztrát a s minimem chyb v obranných krytích i na doskoku co nejdéle udržet vyrovnaný průběh, aby nebyl zápas vyřízen po první čtvrtině jako v Nymburce. V útoku to bude klást enormní zátěž především na rozhodovací procesy hlavního režiséra Autreyho, který bude pod největším tlakem obrany hostů.

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): ”Ačkoli prohráváme v sérii 0-2, jsme odhodláni na domácí palubovce uspět. Musíme se poučit z chyb, které jsme vyrobili na palubovce Nymburka, a do utkání jít opět s vědomím, že nemáme co ztratit.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): ”Není se nač šetřit, karty jsou jasné rozdané a my teď musíme udělat vše, abychom odvrátili konec sezony a prodloužili sérii.“

Luboš Kovář (ERA Basketball Nymburk): ”Do každého zápasu chceme jít stejně, od první minuty běhat a nedovolit soupeři nic většího. V únoru v Ústí jsme ale umožnili soupeři se chytit a zlobil až do konce. To se teď nestane. Náš cíl je ukončit sérii už teď a hrát tak, jak budeme chtít hrát v Lize mistrů a jak jsme odehráli první poločasy doma.“

Aleksander Sekulič (asistent ERA Basketball Nymburk): ”I přes jasné výhry doma nehodláme nic podcenit a chceme potvrdit očekávání, že sérii rychle ukončíme. Kromě toho se ale chceme soustředit i na zlepšení herního projevu, který zvláště ve druhém zápase nebyl takový, jaký si představujeme. Mělo by to pro nás být poslední utkání před Final-8 Ligy mistrů a podle toho musíme k zápasu přistoupit.“