9.0
#24
11.0

Slezané v koncovce dobyli šestkami Špilberk

Domácí Brňané ve šlágru kola více než poločas zdatně maskovali četné absence (chyběli zejména křídlo Madden a podkošoví Puršl s Krakovičem), když je drželo zejména mnohem vyšší procento dvojek. Jakmile ale po 22 minutách vyskočili do až 11bodového vedení, jejich akcie začaly prudce padat. A opavské K-trio (Klečka, Kouřil, Kvapil) spolu s lídrem Šiřinou během šesti minut otočilo z 50-39 na 53-59.

Duo Nečas - Marko pak ještě vrátilo domácím vedení, ale hosté si jej stále brali zpět, až se dramatický zápas přiřítil do finále. V něm hodně rozhodovaly šestky. 90 sekund do konce za stavu 76-77 brněnský Půlpán minul dvě, aby opavský Gniadek ve stejné disciplíně dvakrát uspěl. Poté opět Půlpán proměnil jen jeden ze dvou trestných hodů na 77-79 a na malou chvilku volnější snajpr hostů Jurečka trojkou půl minuty do konce definitivně rozhodl. Domácí Marko vzápětí uspěl z trestné linie jen napůl a Šiřina naopak na druhé straně na sto procent.

Pod opavskou výhru 78-84 se podepsal 20 body a 11 asistencemi, následován Slavíkem (13), Markussonem (12+10 doskoků) a Kouřilem (11). Opavě pomáhaly body zpod koše (32-48) a výraznější podpora náhradníků (14-36). Za domácí se nejvíc prosadili Marko (20+9 asistencí), Mickelson (18+12 doskoků), Půlpán (12) a Nečas (10).

Roman Marko (rozehrávač Basket Brno): ”Zápas nemůžeme hodnotit úplně negativně, máme hodně zraněných hráčů. Museli jsme odehrát utkání v úzké rotaci, mohli jsme i zvítězit, ale rozhodla zkušenost na straně Opavy, jejíž hráči zachovali klid a trefili klíčové střely. Nás limitovaly ztráty, několikrát jsme běželi do rychlého protiútoku a hodili jsme jim míč zpátky. Asi to plyne z naší jisté nezkušenosti, máme hodně mladých kluků. Opava má svoji kvalitu, nicméně jsme byli konkurenceschopní.“

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): ”Myslím, že jsme odehráli dobrý zápas, i v okleštěné sestavě. Důležité bylo, že jsme ze stavu plus 10, když jsme se mohli dostat na koně, o náskok přišli a pak jsme v koncovce nedali pár trestných hodů. Doufám, že se do dalšího utkání uzdravíme.“

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): ”Jsme za výhru moc rádi, protože i když měli domácí hodně zraněných, tak mají spoustu šikovných mladých hráčů, kteří dnes předvedli velice dobrý výkon. V koncovce jsme měli více sil, protože jsme mohli točit početnější sestavu. Výborně zahrál Šiřina a závěr patřil Jurečkovi, který trefil důležitou trojku.“

Rostislav Dragoun (guard BK Opava): ”Od začátku zápasu jsme se trápili, Brno mělo hodně rychlých protiútoků, my jsme se nestíhali vracet. V poločase jsme si řekli, že to musíme víc rozběhat, našli jsme i pár pozic pod košem. V závěru jsme rozhodli dobrou obranou.“

• reprezentační rozehrávač Šiřina

Velký hit středečního programu se odehraje pod Špilberkem, kde po Kolínu rozparáděné Brno hostí vicemistra z Opavy. Trápí jej však podkošové absence a právě Slezané na pivotu značně posílili, když jejich nový úderník Markusson září průměrem 19 doskoků! A to se bude triu Mickelson, Körner, Husták zastavovat jen s největšími obtížemi.

Brňané mají nyní větší počet bodových hráčů a jejich hru zkušeně zastřešuje veteránský rozehrávač Marko. Ovšem spoustu palebné síly má i Opava, jež stejně jako soupeř vyznává hru ve vysokém tempu, řízenou olympionikem Šiřinou. Lze tak očekávat vysoceoktanový duel se spoustou kvality na obou stranách, kde by jazýčkem na miskách vah mohlo být domácí prostředí.

Absence Brna: centři Krakovič (zranění ve spodní části těla) a Puršl (zranění ve spodní části těla), rozehrávač Petr Křivánek (zranění ve spodní části těla)

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): ”Opava v prvních zápasech ukázala, že znovu bude patřit k nejlepším týmům NBL. V Nymburce odehrála velice dobré utkání a málem překvapila mistra. Tým posílil švédský pivot Markusson, který dal týmu novou variabilitu. Právě toho si musíme pohlídat na doskoku. Klíčem k utkání bude zastavit opavský rychlý protiútok, pracovat na doskoku a pokračovat v naší organizované hře na útočné polovině.“

Ondřej Husták (pivot Basket Brno): ”Čeká nás velmi kvalitní soupeř, ale nesmíme se toho zaleknout a musíme určovat tempo hry. Budeme se snažit využít domácího prostředí a navázat na dvě předešlé výhry.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Brno dokázalo zvítězit v sobotu v Kolíně, což se nám již dlouho nepodařilo. Tým pod vedením Luboše Růžičky hraje rychlý, agresivní basketbal. Chceme úspěšný start do sezony Brnu zkomplikovat, ale víme, že to jednoduché nebude.”

Rostislav Dragoun (křídlo BK Opava): ”Odehráli jsme výborný zápas v Nymburce, který neskončil vítězně. Doma proti Olomoucku to bylo horší zejména v obraně, ale vítězné. Do Brna si vezeme ponaučení z obou předchozích utkání a chceme zatím neporažený tým překonat.”