5.0
#1
6.0

Medvědi o sedm blíž k medaili

Patnáct minut do konce propásli Medvědi šanci na možný knockout už v prvním utkání na půdě soupeře. Mohutný pivot Petráš hrál zády pod košem do brněnského střízlíka Koziny, což při jeho fyzické výhodě měla být snadná práce. Svůj pokus však neproměnil, nenavýšil 13bodové vedení a domácí ”vybídl” k záchranářské jízdě, jež jim dala šanci se sérií o bronz ještě něco udělat.

Kozina povzbuzený úspěchem v obraně vzápětí udeřil trojkou, načež z lavičky povstal 17letý forward Nečas, který dvěma trojkami a dvojkou udržel krok s trojkujícími snajpry hostů. Jeho tým na závěr třetí čtvrtiny přešel do zóny, využil dočasného vyprahnutí Medvědů a nezadržitelný Blake non stop nájezdy i asistencemi dotlačil 8 minut do konce Brno k remíze 72-72.

Jenže z trojek většinu zápasu produktivní Medvědi dvakrát zamířili přesně z oblouku, v závěru i přes další erupce Blakea přidali i šestky a Pekárek s Čížem z trojek dovršili silný kolínský závěr. Tým si tak po vítězství 85-92 odváží do nedělního domácího duelu nadějný sedmibodový náskok.

Brno (bez pivota Puršla) mělo do prvního utkání silnější vstup (22-16 po 8 minutách), když hosty zaskočilo rychlými přechody, dravými vniky rozehrávače Půlpána, úderností zpod koše i útočnými doskoky. Ty ale v utkání dlouho téměř nevyužívalo, na Půlpána si Kolín dal brzy pozor a trojkami postupně začal obracet vývoj. Druhou čtvrtinu díky hned pěti projektilům vyhrál 18-27, do půle pálil z pole za 55 procent, a nemít domácí Blakea, mohlo s nimi být zle nedobře už po prvních 20 minutách.

Na míči disciplinované Brňany tu ale sytilo 24 bodů zpod koše a především 16bodový americký křídelník, což jim v součtu zajistilo téměř vyrovnaný poločas (44-47). Pak ale přišel kolínský vichr z úvodu třetí čtvrtiny, kdy po dvou zásazích z útočných doskoků a dvou trojkách Wallace z driblinku hosté utrhli 13bodový náskok.

Vítězové měli celou základní pětku bodově dvojcifernou, když se za sebe seřadili Číž (21+6 asistencí, trojky 10/4), fauly obtěžkávaný Jelínek (16), Wallace (14), Pekárek (13+7 doskoků) a Skinner (12). Hosté vládli z trojek (26/9 - 33/14), šestek (18/8 - 22/18) a přes manko na útočném doskoku (16-13) i z druhých šancí (13-18). Domácí korigovali zpod koše (44-18) a z brejků (19-4). Jejich top muži byli Blake (29), Nečas (11, s +7 za 21 minut z týmu jasně nejlepší) a Krakovič (10).

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Měli jsme dobré procento střelby v prvním poločase, zlepšili jsme obranu ve druhém a to byly příčiny naší výhry. Začali jsme vlažně, nebylo to podceněním, už jsme unavení. Na domácí utkání se musíme víc soustředit. Výsledek plus 7 je dobrý, je to náš nejlepší výsledek ze zápasů, které jsme tady v Brně odehráli. Brno je houževnatý tým, má mladé, talentované hráče, hrají ve velké rotaci, je to s nimi tempo basket a náročné zápasy.“

Jakub Nečas (křídlo Basket Brno): „Moje trojky nejsou podstatné, dnes jsme chtěli před našimi fanoušky vyhrát. Kolín byl ale v posledních minutách lepším týmem. Chceme vyhrát, chceme bronz, s tím pojedeme do Kolína.“

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Byl to další těžký zápas. Jsme rádi, že jsme zde poprvé v sezoně zvítězili. Vedeme v ”poločase” o 7, a pokud chceme medaili, musíme doma předvést minimálně stejný výkon. Zlepšili jsme obranný doskok ve druhé půli, dali jsme do toho víc vůle a o těch 7 bodů jsme byli lepší.“

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „Je to poločas, odehráli jsme dobrý zápas, ale Kolín nám dal 14 trojek, s tím nemůžeme pomýšlet na vítězství. Víme, na čem zapracovat do druhého poločasu téhle série. Mix hráčů, který tu je, je velmi dobrý, máme na čem stavět i v budoucnu, je tu program Next Generation. V Kolíně to bude poslední zápas, dáme do toho všechno, není na co čekat, nějaké trumfy v rukávu ještě máme.“

Vzájemné zápasy v této sezoně: 78-61, 64-83, 84-77, 69-90

Absence Brna: pivot Puršl (zranění ve spodní části těla)

Do jen dvouzápasové série o bronz dnes v 17:00 (vysílá TVCOM.cz) zaslouženě vstoupí čtvrtý a třetí celek dlouhodobé části, tedy domácí Basket Brno a BC GEOSAN Kolín, jejichž první střet pod Špilberkem může při formátu série hrané na celkový rozdíl ve skore skončit i remízou.

Brno původně cílilo na třetí pozici i kvůli zajištění účasti ve FIBA Europe Cupu, podle nových informací klubu by mu ovšem k průniku do soutěže měla stačit i čtvrtá pozice v NBL.

Oba celky se během sezony rozešly s remízou 2-2, když naplno využily domácího prostředí, byť některé zápasy provázely specifické okolnosti. Třeba hned na začátku sezony Medvědi v Brně ještě nepředvedli téměř nic ze své pozdější formy a byli zneškodněni zpod koše, z druhých šancí i z trojek.

V prvním domácím utkání pak po třech vyrovnaných čtvrtinách soupeři ujeli díky ovládnutí poslední části v poměru 21-6, přičemž soupeře rozbili z trojek 12-4.

K prvnímu nadstavbovému souboji v Brně se Kolínští dostavili po covidové karanténě, což na jejich výkonu bylo znát, a domácí tu předčili soupeře z trojek, navíc při jeho zásadně vychýlené mušce přežili i 21 kolínských útočných doskoků.

V pěkné rovině pak už Brňané neměli šanci, navíc jim chyběl první centr Puršl a v trojkách zaostali 6 ku 13 trefám.

Z výčtu vzájemných zápasů se tak jako zásadní ingredience k úspěchu jeví trojky, na něž budou Medvědi spoléhat i v této sérii. Nyní jsou ale dobře vybaveni i na útočném doskoku a díky pozdější posile Pekárkovi sem tam i pro brejky. Brnu bude pod košem zásadně chybět Puršl, což je absence, již se Kolín bude snažit využít. Jisté je, že Brno se bude snažit držet maximálně vysoké tempo a bude lovit klíčového kolínského rozehrávače Číže, aby mu nedalo prostor k jeho trojkám a umné tvorbě hry.

Otázkou bude, v jakém stavu se po zranění kotníku vrátí první rozehrávač Brňanů Půlpán a jak mu budou k ruce dva nyní hlavní bodonoši Blake s Georgievem. Kolín pak bude potřebovat, aby se mu po bodově nevýrazném semifinále opět výrazněji prosadil osový power forward Skinner.

Série bude i bratrským soubojem, když dnes domácí Petr Křivánek vyzve k duelu o osm let staršího a téměř decimetr vyššího bratra Jana z týmu Kolína.

Luboš Bartoň (asistent trenéra Basket Brno): „Série dvou zápasů o třetí místo rozhodne větší vůle po vítězství, týmovost a energie. Naše vzájemná bilance je vyrovnaná, když ani jeden tým nebyl schopen vyhrát na půdě soupeře. Tím pádem bude rozhodovat každý bod, každý detail a schopnost udržet koncentraci po celých 80 minut (nebude-li prodloužení) hracího času.“

Aleksandar Georgiev (power forward Basket Brno): „Před koncem sezony nás čekají jen dva zápasy, které jsou pro příští sezónu velmi důležité a všichni to vědí. Kolín je tým s dobrými a zkušenými hráči a my se musíme pořádně připravit. Pokud budeme hrát chytře a sebevědomě, můžeme být vítězové. Jsem velmi rád, že můžeme hrát před našimi fanoušky, i když jich v hale nemůže být plný počet. Nicméně víme, že nás podporují i před obrazovkami. Musíme ze sebe vydat maximum!“

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”Čekají nás poslední dva duely sezony a uděláme vše pro to, abychom v neděli mohli oslavit zisk bronzu z této už tak úspěšné sezony!”