14
12

Basket Brno

Druhá stovka pro nováčka na moravském turné

Jihočeši mají zatím na startu ligy značné potíže v defenzivě, což dokumentuje druhá inkasovaná stovka ve druhém zápase. Tentokrát je doma vyprášilo Brno (110-83). To se vysunulo do klíčového vedení o 13 bodů v první polovině druhé čtvrtiny a vyhrálo poločas 52-42, vedeno novým podkošovým mužem Mickelsonem (10+8 doskoků). Hosté (bez Ngatseho a Bzonka) už tady měli jen 33procentní úspěšnost z pole, již do konce zápasu vylepšili jen o tři procenta. Ve druhé půli se jim ještě 13 minut dařilo odstup držet kolem 15 bodů, ale závěr už jim utekl docela.

Vítězové (bez Krakoviče) se ve svém úvodním duelu sezony opírali o Körnera (19+7 doskoků), Bálinta (17, trojky 7/5), Mickelsona (16+12 doskoků), Ondřeje Hustáka (15) a Maddena (14+8 asistencí). Za GBA úřadovali Dorn (23), Stegbauer (18, trojky 8/5) a Steere (14+12 doskoků). Domácím patřily body z brejků (35-12), produkce laviček (70-18), dali i více šestek (18-7) a sebrali víc doskoků (58-45).

Richard Körner (power forward Basket Brno): ”Odehráli jsme solidní utkání, jsme rádi, že nám to dnes padalo v útoku. Dostali jsme doma 83 bodů, což se nám může příště vymstít. Gratulujeme Jindřichovu Hradci, mají mladý tým, běhali, snažili se. Jsem rád, že našim mladým hráčům Bálintovi a Hustákovi zápas vyšel.“

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno):
”Jsme rádi, že sezona začala, přišla i docela slušná návštěva, utkání mělo atmosféru. Muselo se divákům líbit, bylo to rychlé, pro nás trenéry naopak, bylo i dost chyb, ale i spoustu dobrých věcí. Rozložili jsme minuty, kaňkou na utkání je zranění Šimona Puršla, snad to nebude nic vážného. Splnili jsme úkol a musíme se připravit na sobotu.“

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Musím smeknout před koučem domácích, kteří nás tvrdě trestali v přechodu do útoku. Dostali jsme hodně košů lacino, obdrželi jsme 110 bodů, hlavně z dvojtaktů, takže se musíme zlepšit hlavně v obraně. I mladí hráči mají co dohánět.“

Torin Dorn (křídlo GBA Fio banka J. Hradec): „Gratuluji Brnu, my se musíme zlepšit jak individuálně, tak i jako tým. V příštím utkání musíme víc bojovat.“

• individuální schopnosti

Ve druhém kole jde poprvé do hry Brno, jež ulovilo zajímavé posily, jmenovitě rozehrávače Marka, power forwardy Mickelsona s Körnerem a křídelníka Maddena, kteří by měli vhodně doplnit udrženou osu Puršl, Půlpán, Krakovič, Nečas, Bálint. Z nosných mužů se Brno naopak rozloučilo s Georgievem, Blakem a Farským. Tým hned na úvod hlásí absence, jež jej provázely už v přípravě, a jeho aktuální forma tak není příliš jasná.

Nováček od Vajgaru ukázal na Hané velmi rychlou hru a tu bude chtít předvádět i v Brně, mělo by se tak hrát divácké utkání ve vysokém tempu. Z kádru GBA jasně ční gaurd Dorn, na jehož nájezdy si bude Brno muset dát velký pozor. Zatím však má Fio banka potíže s bráněním podkošového prostoru, kam pouští útočící hráče až příliš snadno.

Absence Brna: pivot Krakovič (zranění ve spodní části těla), rozehrávač Petr Křivánek (zranění ve spodní části těla)

Absence Jindřichova Hradce: centr Bzonek (lehce podvrtnuté koleno z přípravného zápasu, měl by se vrátit během dvou týdnů, guard Ngatse (před začátkem přípravy podstoupil operaci kolena, měl by být k dispozici rovněž do dvou týdnů)

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): ”Soupeř odehrál útočně vydařené utkání na hřišti Olomoucka. My se ale chceme soustředit na naši hru, která týden po týdnu nabírala lepší a lepší obraz. Věřím, že si brněnští fandové najdou cestu do haly Vodova a vytvoří pěknou atmosféru na úvod nového ročníku.“

Jakub Nečas (křídlo Basket Brno): „Jindřichův Hradec se v prvním zápase rozhodně neztratil, když na palubovce Olomoucka těsně prohrál. My se ale musíme soustředit hlavně na sebe a hrát naši hru. V přípravě jsme naše výkony v zápasech stupňovali a domácí hala by taky mohla hrát v náš prospěch. Do nové sezóny chceme vstoupit výhrou a doufáme, že se nám to doma podaří.“

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Brno je velmi dobře vedený tým. Má skvělé hráče na každé pozici a několik mladíků, kteří by se mohli dostat do reprezentace. Jsme velmi nadšení, že s Brnem změříme síly. Šimon Puršl a Richard Bálint jsou dva z mnoha impozantních brněnských hráčů, které je třeba respektovat. Co se týče zranění, přál bych si, abychom se s nimi ve sportu obecně vůbec nemuseli potýkat, ale i to je součást hry. V našem týmu máme mentalitu ”dalšího muže”, a pokud se někdo zraní, další hráč musí být okamžitě připraven jej nahradit. Na zranění se nevymlouváme, naše soupeře nezajímá, jaké překážky nám stojí v cestě. Každý klub má svoje výzvy a záleží jen na tom, jak se k nim postaví.”