7.0
#17
6.0

Kolínský bronz po emocemi nabitém duelu!

Tři čtvrtiny nebylo žádné drama ani na dohled. Přece však sekvence divokých situací z emocemi nabité třetí části, jež vyvrcholila vyloučením kouče Brňanů, odpálila pro oba týmy bláznivou poslední desetiminutovku sezony, která se proměnila v ďábelskou horskou dráhu, v níž se domácí Kolín málem dostal na hranu ztráty už téměř uchváceného poháru za třetí místo.

K smrti vyčerpaná šestičlenná rotace Medvědů ale poslední desítky sekund nakonec zvládla a 41letý veterán David Machač, který v utkání dostal svěřených jen pár minut, během nichž stihl rozlučkovou trojku, mohl vítězoslavně zatnout ruku v pěst. V posledním utkání své nekonečné 22leté kariéry se dočkal nejtěsnějšího triumfu 90-89, což v součtu se sedmibodovým vítězstvím zpod Špilberku přineslo jeho týmu po devíti letech druhý ligový bronz za 14 sezon v NBL.

V úvodu skvěle střílející (v první čtvrtině 68 procent) i velmi aktivně bránící domácí dlouho třímali otěže utkání pevně v rukou. Opřeli se o trojkovou fazonu guarda Wallace (10/7), který furiantsky odpaloval jednu ránu z driblinku za druhou, aniž jej zajímalo, jaký defenzivní systém na něj hosté aplikovali. Brňané s tradičně hlučnou lavičkou, skandující při bránění ”de-fense, de-fense” a mohutně oslavující sebemenší podařenou akci, se od prvních minut propadli do dvojciferné díry a v součtu s prvním utkáním tak rychle byli blízko 20bodového manka.

Za stavu 17-5 ale pozvedl hosty dvěma trojkami kapitán Kozina a za skore 37-24 jako by je na maximum rozběhl kapitán Kolína Číž, který se po těžkém trojkovém zásahu rozběhl zpět na svou polovinu a směrem k lavičce hostů spustil dlouhotrvající výkřik, který se soupeřům pranic nelíbil.

Hosté vzápětí, vedeni kouzelnickými driblérskými finesami, asistencemi i zásahy Bálinta a také body a aktivitou Alanena, snížili na 37-34 a po poločase 44-40 s vyrovnaným počtem trojek (7-6) i ztrát (4-4) mohli stále doufat.

Ve třetí čtvrtině je ale stíhala rána za ranou, a to doslova. Po sekvenci ztrát a také po dvou trojkách soupeře se propadli na 55-43, když vtom se do náskoku k úspěšnému zakončení domácího forwarda Skinnera odvážně postavil útlý rozehrávač Kozina. Ten po střetu zůstal s bolestivě naraženými zády a zápas pro něj skončil. Lavičku hostů však rozlítilo, že faul se pískal jemu, přičemž Brňané reklamovali útočnou osobní chybu. Podobná situace se odehrála o chvíli později mezi domácím pivotem Petrášem a 17letým forwardem Nečasem, který se také jen ztěžka sbíral z podlahy.

A nervózní minuty plné protestů vyvrcholily dvě vteřiny do konce třetího dějství, kdy v brejku neúspěšně zakončoval Brňan Bálint, a podle hostů byl zezadu nepovoleně kontaktován rozehrávačem Čížem. Kouč Růžička protestoval tak důrazně, že jej nejdřív stihla jedna technická chyba a vzápětí i vyloučení. Po nařízených trestných hodech to za stavu 70-52, a tedy s už 25bodovým mankem Brna, vypadalo na jasnou game over.

Jenže výstup kouče hostů nejspíš nebyl samoúčelný a byl ve vedlejším plánu veden i snahou tým ještě naposledy vyburcovat. A to se povedlo na maximum. Vabank hrající Brňané vystupňovali svou agresi v obraně i na útočném doskoku a koš ztékali odvážnými nájezdy i soustavou i velmi šťastných trojek. Po dvou zásazích z oblouku to bylo rychle 70-62 a trojka Nečase už dvě minuty do konce srovnávala na 78-78. Hostům tak chybělo už jen sedm bodů k prodloužení a domácí kormidelník Sodoma si už tady vybíral poslední timeout.

V samém závěru jej pak čtyřmi šestkovými minelami i faulem na trojkujícího Nečase nepotěšil guard Wallace, navíc trojku ze zcela rozhozeného výskoku trefil pro Brno Bálint a poté dokonce o desku Alanen. Týmu jako by tu vycházelo, na co sáhl, a 40 sekund do konce vedl 84-86, kdy už mu chybělo jen pět bodů. Jenže domácí tu měli dvakrát úspěšně zakončujícího Petráše a především šestky proměňujícího Číže, který i s dopomocí dvou trestných hodů Wallace dotlačil sezonní derniéru k nejtěsnějšímu domácímu triumfu a především k radostné oslavě spolu s několika desítkami fanoušků.

Střelecky vítěze vedli Číž (25+7 asistencí, TH 15/13 z 12f+), Wallace (25, trojky 10/7), Skinner (13+10 doskoků) a Pekárek (11). Za Brno (opět bez Puršla) kontrovali Blake (15, TH 10/9 z 9f+), Alanen (14+8 doskoků), Georgiev, Bálint (po 12) a Nečas (10). Oba týmy daly po 21 šestkách (33/21 - 27/21), víceméně v osmi rotující hosté (jen na osmi minutách končili Půlpán s Farským), kteří vyhráli čtvrtou čtvrtinu 20-37, dali o jednu trojku víc (30/11 - 31/12) a 39 body jim přispěli náhradníci.

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Zápas jako takový asi nebyl nejhezčí, nakonec jsme ale dokázali zvítězit o bod. Byla tam řada chyb na obou stranách. Za celou sezonu si myslím, že si náš tým a klub ten bronz zasloužil. Já bych chtěl klukům takto veřejně strašlivě moc poděkovat, že mi umožnili, abych mohl být u toho. Ať už jako trenér, manažer nebo člen klubu. Ještě jednou – klukům moc děkuji a věřím, že na medaili nebudeme čekat dalších devět let.”

Jakub Petráš (pivot BC GEOSAN Kolín): ”Jsme velmi rádi, že jsme to dnes dokázali dotáhnout i do vítězného konce. Jsme rádi za třetí místo, byl to náročný zápas. Věděli jsme, že Brno se nevzdá. Jsem rád i za fanoušky, že jsme to dokázali.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): ”Gratuluji Kolínu, měl skvělou sezonu. Dnešní vstup do zápasu měl dominantní. My jsme se ve druhé čtvrtině zvedli, udělali jsme z toho ještě poločas. Třetí čtvrtina byla odrazem té první, nevyšla nám. Kolín dobře pohyboval míčem, my jsme byli všude o krok později a jsem rád, že i po svém vyloučení, které respektuji, kluci ukázali charakter, který nás zdobil celou sezonu, a za to jim děkuju. Ještě jednou gratulace do Kolína. Myslím, že jsme nedali kůži zadarmo a moji kluci si zaslouží absolutorium za to, jak bojovali.”

Richard Bálint (guard Basket Brno): ”Do utkání jsme nastoupili docela slušně. Ale celý zápas to bylo nahoru - dolů a spíš jsme dotahovali. V poslední čtvrtině jsme ukázali charakter a to, že s Kolínem můžeme hrát vyrovnaně i nad ním vyhrávat.”

První zápas série: 92-85

Absence Brna: centr Puršl (zranění ve spodní části těla)

Bude se dnes večer Kolín radovat po devíti letech ze svého druhého ligového bronzu? Anebo zvrátí Brno skore a ve druhém a posledním utkání série o 3. místo vybojuje první cenný kov pro svůj klub? Dnes od 17:45 u toho můžete být při přenosu na TVCOM.cz a několik desítek vyvolených i přímo v kolínské hale.

Brňané, kteří musí k úspěchu zvítězit o osm bodů, vědí, že Medvědi i u nich nasázeli 14 trojek a doma jsou z oblouku ještě silnější. Musí tak doufat, že pod tlakem situace to soupeři tak dobře ”lepit” nebude. Hosté naopak budou i podruhé maximálně spoléhat na Blakea a spol. při atakování koše, odkud doma dominovali na body 44-18, přičemž 19 bodů dosáhli z brejků. Musí se však polepšit ve využívání druhých šancí, kde doma zaostali na body 13-18, ač útočné doskoky vyhráli 16-13.

Brno také musí dát větší podporu svému aktuálnímu lídrovi Blakeovi, který jej sám k bronzu nemůže dotáhnout. V prvním duelu za jeho 29 body zela veliká díra, navíc druhým střelcem byl s 11 body 17letý forward Nečas. To Medvědi měli dvojcifernou celou základní pětici a tým si i přes ztrátu 13bodového vedení v závěru chladnokrevnou hrou řekl o konečný sedmibodový náskok.

Dnešní utkání bude kariérní rozlučkou pro kolínského veterána Machače, který se rozhodl dát lize definitivně sbohem po 22 sezonách, jako v 41 letech nejstarší muž soutěže. A není nutné dodávat, že by se chtěl loučit s medailí na krku.

Ve druhém duelu může dojít už i na prodloužení, a to v případě, že hosté budou po 40 minutách vést o sedm bodů.

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín):  “Čeká nás druhý poločas boje o bronzové medaile. I přesto, že jsme si z Brna přivezli sedmibodové vedení, nesmíme usnout na vavřínech, do utkání musíme vstoupit plně koncentrovaní a vyvarovat se chyb, kterých jsme v Brně udělali hodně.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Jsme v poločase série, kde ztrácíme sedm bodů. Čeká nás poslední zápas sezony a věřím, že najdeme v sobě veškerou energii, která nás zdobila po celou sezonu. Věřím, že uděláme vše pro to, abychom zabojovali o konečné třetí místo.“

Javion Blake (křídlo Basket Brno): „Na poslední zápas s Kolínem se těším. Je pro nás velice důležité, abychom vyhráli a splnili náš cíl dosáhnout medaile a šanci hrát evropský pohár příští sezonu. Bude to těžké, ale vím, že budeme bojovat celých 40 minut.“